Polski rząd zatwierdza projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla dzieci i emerytów

Tetiana Sharapova
12 lipca 2023
Komentarze 0
Darmowe leki dla emerytów i rencistów Source: Vista Create

Polski rząd rozpoczyna prace nad projektem ustawy zapewniającej bezpłatne leki dla emerytów i dzieci. Program Leki dla seniorów 75 plus funkcjonuje od 2016 roku, ale od teraz obejmie większą liczbę mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o projekcie ustawy o programie Leki dla seniorów 75 plus

Leki dla seniorów 75 plus to specjalny program polskiego rządu. Dzięki niemu osoby, które ukończyły już 75 lat mogą liczyć na darmowe leki w aptekach. Recepta na takie leki musi być jednak wypisana przez lekarza. Leki bez recepty nie są dostępne.

Zgodnie z przyjętą ustawą, kategorie mieszkańców Polski, którzy będą uprawnieni do bezpłatnych leków, zostaną rozszerzone. Program obejmie teraz również osoby powyżej 65. roku życia i dzieci poniżej 18. roku życia.

Program ma objąć około 15 milionów osób rocznie. Ponadto planowane jest przeznaczenie 2,4 mld zł z budżetu rocznie. Projekt ustawy czeka obecnie na zatwierdzenie przez Sejm.

Obecnie z programu mogą skorzystać emeryci w wieku 75 lat i więcej. Aby do niego przystąpić, muszą oni spełnić następujące warunki:

  1. Przedstawić paszport lub PESEL z imieniem i nazwiskiem pacjenta.
  2. Posiadać receptę z literą S w polu dodatkowym.
  3. Leki wymagane przez pacjenta muszą znajdować się na liście bezpłatnych leków.

Warto zauważyć, że uchodźcy z Ukrainy również mogą liczyć na darmowe leki. W tym celu należy posiadać obowiązkowe lub dobrowolne ubezpieczenie w Polsce. Na udział w programie mogą liczyć nie tylko uchodźcy, ale również posiadacze kart pobytu.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *