Polskie rozwiązania na poprawę stanu środowiska

17 listopada 2022
Source: Vista Create

Dowiedz się, jak Polska radzi sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza i jakie programy finansowania rząd oferuje obywatelom, aby poprawić stan środowiska w kraju.

Od kilkudziesięciu lat 14 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Czystego Powietrza, będący niejako kontynuacją Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, który na całym świecie obchodzony jest 7 września. W końcu problem zanieczyszczenia powietrza od dawna jest jednym z najbardziej dotkliwych i krytycznych na planecie Ziemia. Niestety, Polska nie jest wyjątkiem. Przypuszczalnie listopad nie został wybrany w Polsce przypadkowo, aby po raz kolejny zwrócić uwagę ludzi na problem zanieczyszczenia powietrza. Przecież w chłodne jesienne dni, kiedy odpalane są kuchenki, a w domowych kotłach spalane są liście i inne śmieci, poziom zanieczyszczenia powietrza w wielu częściach kraju gwałtownie wzrasta i budzi poważne obawy. Dlatego Dzień Czystego Powietrza to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dziś zrobić, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Dzień Czystego Powietrza w Polsce w 2022 roku

W tym roku 14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, rozpoczęła się w Polsce wielka kampania zainicjowana przez ruch antysmogowy Polski Alarm Smogowy pod nazwą „Zobacz czym oddychasz”. Obecna kampania organizowana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska. W ramach kampanii antysmogowej mobilne instalacje dwumetrowych płuc zostaną zamontowane w 63 miastach w dziewięciu województwach w całej Polsce. Makieta ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osadzają się na białym materiale pokrywającym instalację. W zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza, zaimprowizowane płuca pokrywają się wtedy pyłem i stają się grafitowe lub wręcz czarne. W ten sposób instalacja powinna wyraźnie pokazać obywatelom, które zanieczyszczenia obecne w powietrzu odkładają się w płucach. Organizatorzy postarają się umieścić makietę w miejscach, gdzie jakość powietrza nie jest mierzona i mieszkańcy często nie wiedzą, czym oddychają.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Ranking miast według poziomu smogu z Polskiego Alarmu Smogowego

Z okazji Dnia Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy przygotował również antyreklamę polskich miast o najbardziej zadymionym i zanieczyszczonym powietrzu. Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Państwowego Inspektoratu Ochrony Środowiska i obejmują rok 2021. Według oceny Inspektoratu najbrudniejsze jest dziś powietrze w miastach Dolnego Śląska i Małopolski, a na liście znalazły się także trzy miejscowości uzdrowiskowe. Ogólna anty-ocena wygląda następująco:

  • Nowa Ruda (województwo dolnośląskie);
  • Nowy Targ (woj. małopolskie);
  • Sucha Beskidzka (woj. małopolskie);
  • Rabka Zdrój (woj. małopolskie);
  • Szczawno- Zdrój (województwo dolnośląskie);
  • Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie).

Zobacz też: Bony żywnościowe w zamian za stare telefony

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach i wsiach oceniane było w trzech kategoriach jednocześnie: stężenie pyłu PM10, stężenie benzo(a)pirenu oraz liczba dni smogowych. Warto zaznaczyć, że miasto Nowa Ruda na Dolnym Śląsku zostało zwycięzcą we wszystkich trzech „kategoriach”. Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że we wszystkich miastach, które zostały objęte antyreklamą, przez dwa do trzech miesięcy w roku powietrze jest całkowicie niezdatne do oddychania, a średnie roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynosi 700-1500 proc. dopuszczalnej normy.

Co ciekawe, w antyrankingu dominują małe i średnie miasta, a brakuje dużych, choć kilka lat temu na liście znalazł się np. Kraków. Jednak dzięki zakazowi spalania węgla i drewna miasto poprawiło jakość powietrza (stężenie pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu spadło o 45%). Dlatego Kraków pojawia się teraz w znacznie atrakcyjniejszych rankingach polskich miast.

Finansowanie programów dla obywateli w celu poprawy stanu środowiska

Na tle groźnego stanu powietrza w kraju i na świecie rząd polski, podobnie jak inne kraje europejskie, stara się zachęcić obywateli do osobistego wkładu w poprawę stanu środowiska na poziomie lokalnym. W tym celu opracowywane są dotowane programy rządowe oraz wszelkiego rodzaju atrakcyjne kampanie mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Wśród nich:

  • Program Czyste Powietrze – obowiązuje od września 2018 r., pozwala uzyskać dofinansowanie (do 90% kosztów od 7 do 53 tys. zł) na wykonanie kompleksowego ocieplenia budynku nowoczesnym materiałem izolacyjnym, wymianę stolarki okiennej oraz kotła na kuchenkę nowej generacji, ponieważ główną przyczyną szkodliwego dla zdrowia smogu jest niska emisja, czyli m.in. spaliny emitowane z kominów nieocieplonych domów;
  • program Mój Prąd, program dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne (kolektory słoneczne), jest instrumentem umożliwiającym zwiększenie produkcji energii z mikro źródeł fotowoltaicznych, pokrywającym do 50% (do 5 000 zł) kosztów montażu instalacji o mocy 2-10kW w gospodarstwach domowych;
  • program Mój elektryk – uruchomiony w listopadzie 2021 roku, zgodnie z warunkami programu osoby fizyczne i prawne, które zakupią zeroemisyjny pojazd elektryczny mogą otrzymać 19 000 zł dodatkowego dofinansowania, a posiadacze Karty Dużej Rodziny – 27 000 zł. Ponadto nabywcy pojazdów elektrycznych są zwolnieni z płacenia akcyzy, mogą korzystać z bus-pasów i nie płacą za parkowanie w strefach płatnego parkowania.

Organizowane są również cykliczne imprezy mające na celu zaangażowanie mieszkańców w sadzenie nowej zieleni, sprzątanie rzek i lasów oraz segregowanie odpadów w celu zapewnienia ich właściwego składowania i jak najbezpieczniejszej utylizacji.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *