Ruszył program pomocy dla osób niepełnosprawnych z Ukrainy

16 maja 2022
Wózek inwalidzki dla osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON udziela pomocy osobom z pierwszym oraz drugim stopniem niepełnosprawności. Wyjaśniamy, w jaki sposób można ubiegać się o zwrot kosztów sprzętu medycznego.

Kto może skorzystać z oferowanej pomocy?

Z pomocy oferowanej przez PFRON może skorzystać każdy obywatel Ukrainy, który

– posiada udokumentowany I lub II stopień niepełnosprawności,

– przebywa legalnie na terenie Polski.

O pomoc można ubiegać się również w imieniu swojego dziecka. Wówczas również należy pokazać odpowiedni dokument, który potwierdza stopień niepełnosprawności. W przypadku braku dokumentu tego typu wystarczy jedynie pisemne oświadczenie, że go posiadamy.

W jaki sposób mogę uzyskać środki?

Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o zwrot kosztów zakupionych przez siebie sprzętów medycznych. Zaliczają się do nich między innymi protezy, wózki inwalidzkie, laski i kule, cewniki, pieluchomajtki, balkoniki itp. Część kosztów jest refundowana przez NFZ, jednak możemy ubiegać się o zwrot kwoty, którą musieliśmy dopłacić z własnej kieszeni.

Podczas zakupu takiego sprzętu medycznego koniecznie trzeba poprosić o wystawienie odpowiedniej faktury. Ona będzie podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów. Następnie należy zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na terenie naszego miasta. Możemy pobrać oraz złożyć wniosek na miejscu lub też wydrukować i wypełnić go odpowiednio wcześniej, a następnie zanieść do wskazanego punktu. Wniosek możemy pobrać tutaj: https://bit.ly/35tzbAa.

Zobacz też: Bony żywnościowe w zamian za stare telefony

We wniosku poza podaniem podstawowych informacji z danymi oraz adresem zamieszkania, należy załączyć wspomnianą fakturę, a także kopię zlecenia otrzymanego od lekarza na wydanie sprzętu medycznego.

Jak otrzymać zlecenie na wydanie sprzętu medycznego w Polsce?

W Polsce, aby wykupić specjalistyczny sprzęt medyczny, potrzebujemy zlecenia. Może ono zostać wydane przez lekarza, jak również fizjoterapeutów czy pielęgniarki oraz inne osoby, które posiadają uprawnienia tego typu. Zanim zatem udamy się do sklepu medycznego, musimy odwiedzić specjalistę, który zdecyduje, jaki sprzęt medyczny będzie niezbędny i wyda odpowiednie zaświadczenie. Jeżeli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, możesz sprawdzić przygotowaną przez nas listę punktów, które udzielają pomocy.

Co ważne, taki dokument na zakup sprzętów medycznych powinien zawierać kod kreskowy. Tylko wówczas możemy udać się bezpośrednio do specjalistycznego sklepu, aby dokonać zakupów. Jeżeli nasz dokument nie posiada kodu, niezbędna będzie wizyta w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie, w którym zamieszkujemy.

Kiedy otrzymam środki?

Jeżeli decyzja będzie pozytywna, środki otrzymamy w ciągu 10 dni. Mogą one zostać przekazane bezpośrednio na rachunek sklepu medycznego lub też na nasze konto bankowe, a także wydane nam w formie gotówki. We wniosku zaznaczamy preferowaną przez nas opcję otrzymania świadczenia. Może się zdarzyć, że ze względu na błędy we wniosku lub niedostarczenie odpowiednich załączników, decyzja będzie odmowna. Na szczęście w takiej sytuacji możemy zwrócić się o ponowne jego rozpatrzenie.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.