Jak Ukraińcy mogą zdobyć darmowe bilety do Kanady?

Irina Turaieva
Transport | 15 stycznia 2023
Komentarze 0
Tablica z flagą kanady i liśćmi klonu Source: Vista Create

Uwaga! Znów można skorzystać z darmowego lotu do Kanady. Nowe darmowe bilety będą dostępne 17 stycznia o godzinie 17:00 czasu kijowskiego.

Tym razem Fundacja Ukraine2Canada rozda 300 darmowych biletów do Kanady. Bilety pojawią się na tej stronie: https://miles4migrants.org/. Formularz zgłoszeniowy na darmowe bilety będzie dostępny 17 stycznia. Należy pamiętać, że bilety są zazwyczaj wyprzedawane w ciągu godziny.

Wszystkie zgłoszenia zostaną poddane analizie i weryfikacji. Bezpłatne bilety będą wydawane według kolejności zgłoszeń. Należy pamiętać, że termin podróży będzie znany nie wcześniej niż 30 dni od daty złożenia wniosku.

Pamiętaj, że aby otrzymać darmowy bilet musisz wykonać poniższe kroki:

 1. Jako miejsce docelowe wybierz Kanadę;
 2. Przyleć do Kanady w ciągu 60 dni od złożenia wniosku;
 3. We wniosku należy ująć wszystkich członków rodziny, gdyż nie można składać dodatkowych wniosków.
 4. Posiadać zezwolenie na podróż w nagłych wypadkach (CUAET);
 5. Posiadać ważne dokumenty podróży;

W przypadku zgłoszenia rodziny, każdej osobie zostanie przydzielony osobny bilet z 300. Dlatego trzeba dokładnie dopilnować, aby wszyscy krewni zostali dodani do aplikacji. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, będziesz mógł dostać się do Kanady za darmo w ramach programu CUAET.

Od 1 sierpnia Fundacja Ukraine2Canda Travel Found (U2C) organizuje darmowe loty dla Ukraińców w ramach wsparcia dla uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Loty charytatywne odbywają się dwa razy w miesiącu. Program umożliwia wylot z różnych miast w Europie i przylot do różnych miast w Kanadzie.

Jakie usługi wchodzą w skład darmowego lotu?

Fundusz podróży Ukraina2Canada (U2C) pokrywa pełny koszt i opłaty za przelot oraz jeden bagaż rejestrowany. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu na i z lotniska. Do pasażera należy znalezienie transportu na europejskie lotnisko, z którego planuje wylot. Ponadto program nie zwraca kosztów transportu dodatkowego bagażu i zwierząt domowych, ani rezerwacji hotelowych.

Wymagania dotyczące biletu Ukraine2Canda Travel Fund

Obywatele Ukrainy mają prawo do bezpłatnego przelotu do Kanady, jeśli:

 • nie ubiegały się o darmowe bilety lub wizę od innych organizacji;
 • są gotowi wyjechać w ciągu najbliższych 60 dni od rejestracji;
 • posiadają (co najmniej jeden na rodzinę) ważne zezwolenie na podróż w trybie awaryjnym Kanada-Ukraina CUAET;
 • mogą dostarczyć wszystkie dokumenty wymagane do wjazdu do Kanady.

Dokumenty obowiązkowe przy wjeździe do Kanady

Aby wjechać do Kanady, Ukraińcy muszą posiadać ważny dokument tożsamości i dokumenty podróży, m.in.:

 • paszport obywatela Ukrainy;
 • ważną wizę lub elektroniczne zezwolenie na podróż (eTA);
 • jednolity dokument podróży (w przypadku braku paszportu/wizy);
 • w przypadku dzieci: pisemna zgoda drugiego rodzica z jego danymi kontaktowymi i zdjęciem paszportowym (notarialne poświadczenie dokumentu nie jest wymagane);
 • status szczepienia COVID-19.

Warto zauważyć, że posiadacze wizy Canada-Ukraine Authorisation for Emergency Travel (CUAET) są zwolnieni z obowiązkowych kanadyjskich szczepień COVID-19. Muszą jednak spełniać wszystkie inne wymagania zdrowotne, aby móc podróżować. Również, z ograniczonymi wyjątkami, wszystkie osoby przybywające do Kanady na warunkach CUAET muszą korzystać z ArriveCAN.

Zezwolenie na podróż w nagłych wypadkach CUAET

Zezwolenie na podróż w trybie awaryjnym Kanada-Ukraina CUAET pozwala Ukraińcom i członkom ich rodzin na przyjazd do Kanady i integrację z lokalnym życiem (praca, nauka) podczas pobytu w kraju przez okres do trzech lat. Jeśli nie posiadasz wizy awaryjnej CUAET, możesz złożyć wniosek na stronie rządu kanadyjskiego. Rozpatrzenie wniosku trwa zazwyczaj krócej niż 14 dni. Ale na darmowe bilety Ukraine2Canda Travel Fund należy zarejestrować się dopiero po oficjalnym zatwierdzeniu wizy.

Ubieganie się o darmowe bilety i wizę do Kanady

Na stronie Ukraine2Canda Travel Fund można zarejestrować się na darmowy lot do Kanady. Kolejne okno rejestracyjne zostanie otwarte 29 sierpnia. Rejestrując się do programu Ukraine2Canda, należy wskazać pożądane miasto wyjazdu i przyjazdu. Następnie program automatycznie wybierze dla Ciebie najdogodniejszy (według podanych współrzędnych) lot komercyjny.

Zobacz też: Konsulat Ukrainy w Polsce: jak dołączyć do elektronicznej kolejki?

W ciągu tygodnia od rejestracji z osobami ubiegającymi się o bezpłatne loty do Kanady organizatorzy skontaktują się w celu sprawdzenia uprawnień i wyjaśnienia szczegółów lotu. Jeśli wniosek jest niekompletny lub zawiera błędy, opóźni to jego realizację. Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu wniosku otrzymasz plan podróży.

Przypominamy, że bilety będą dostępne na zasadzie kolejności zgłoszeń. Terminy biletów zależą od wielu czynników. Należy być przygotowanym na to, że rzeczywiste daty podróży mogą się różnić od tych pożądanych w zależności od dostępności lotów. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, informacja o dniu i godzinie wyjazdu zostanie podana zazwyczaj w ciągu kolejnych 60 dni od daty zameldowania. W tym przypadku wszyscy członkowie rodziny zarejestrowani w jednym wniosku będą podróżować w tym samym czasie. Informacje o locie otrzymasz na adres e-mail podany podczas odprawy.

Co się stanie po przyjeździe do Kanady?

Należy pamiętać, że Ukraine2Canda Travel Fund jest odpowiedzialny wyłącznie za organizację lotu do Kanady i nie zapewnia żadnych innych rodzajów pomocy, w tym legalizacji, znalezienia zakwaterowania, zatrudnienia, opieki nad dziećmi itp. Niemniej jednak organizatorzy programu informują, że wszyscy pasażerowie mogą liczyć na wsparcie informacyjne ze strony partnera projektu – MOSAIC, regionalnej organizacji z Kanady. MOSAIC skontaktuje się z uczestnikami i prześle im linki internetowe do organizacji wspierających Ukraińców w miastach, do których jadą. Ukraińcy będą więc mogli skontaktować się z tymi organizacjami po przyjeździe, a one udzielą im dalszego wsparcia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.