Dlaczego Ukraińcom umarza się wypłaty 500+ i jak je przywrócić?

Komentarze 0
Dziewczyna otrzymała pieniądze z 500+ Source: Vista Create

Ostatnio coraz częściej pojawiają się przypadki anulowania wypłat 500+ dla ukraińskich uchodźców. Od października 2022 roku świadczenia straciło już około 80 tysięcy Ukraińców. Próbujemy ustalić, co jest tego przyczyną.

Czym jest płatność 500+?

Rodzina 500+ to program wsparcia dla dzieci. Świadczenie to przysługuje na każde dziecko w Twojej rodzinie, które nie ukończyło 18 roku życia. Możesz się zgłosić, jeśli:

  • jesteś obywatelem Ukrainy lub jeden z Twoich małżonków jest obywatelem Ukrainy;
  • legalnie przebywasz na terenie Polski;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem, matką lub opiekunem tymczasowym), które posiada obywatelstwo ukraińskie i przyjechało z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem lub opiekunem tymczasowym) urodzonym w Polsce z matki, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Dlaczego anulowane są wypłaty dla osób z Ukrainy?

W ostatnim czasie odnotowano więcej przypadków osób z Ukrainy, którym pomoc ta została anulowana. Wynika to z faktu, że wiele osób wyjeżdża do Ukrainy na dłużej niż 30 dni i nie informuje o tym ZUS.

Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun zwrócił uwagę na problem w systemie pomocy. Zauważył, że wielu obywateli Ukrainy korzysta z tego systemu, nawet jeśli nie potrzebuje pomocy. Przyjeżdżają do Polski, dostają numer Pesel, otwierają kartę w polskim banku i składają wniosek o pomoc. Potem zostawiają tę kartę komuś innemu wyjeżdżają.

Gdy skończą, zostawiają swoją kartę komuś innemu i wracają. Dlatego obraz młodego chłopaka lub dziewczyny stojących z 15 kartami przed bankomatem i „czyszczących” maszynę nie jest w tej chwili w Przemyślu czymś wyjątkowym – podkreśla prezydent miasta.

Dodał też, że takie sytuacje powodują problemy w bankomatach. W końcu często nie ma wystarczającej ilości gotówki na transakcje finansowe. Na ten problem zwraca uwagę również burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romanowicz:

Znam przypadki, kiedy obywatele Ukrainy podjeżdżają pod nasze bankomaty w Ustrzykach Dolnych swoimi samochodami. Mają polskie karty bankowe, wypłacają zasiłki 500+ dla 10, 15 czy 20 osób i wracają do Ukrainy. Były nawet dni, kiedy w bankomatach brakowało pieniędzy.

Jaki jest powód anulowania płatności?

Warto zaznaczyć, że nie można anulować płatności tak po prostu. Muszą być ku temu dobre powody. Należą do nich:

  1. dane dotyczące wyjazdu osób z obywatelstwem ukraińskim z rejestrów służb granicznych;
  2. informacje o osobach, które ubiegały się o pomoc i ją otrzymują oraz informacje o określonych okolicznościach, z powodu których zostały zmuszone do opuszczenia Polski;
  3. Informacje od innych (trzecich) podmiotów o każdym wyjeździe obywatela Ukrainy z terytorium Polski;
  4. jeśli ZUS zaprosił takiego obywatela na kontrolę – nieobecność przez okres dłuższy niż trzy dni od momentu otrzymania zaproszenia.

Jeśli więc planujesz wyjazd do Ukrainy lub do innego kraju, dokładnie zaplanuj swoją podróż, aby uniknąć problemów. O tym jak pojechać do Ukrainy i wrócić do Polski pisaliśmy w tym artykule.

Jak uniknąć trudnych sytuacji?

Jeśli musisz opuścić Polskę na dłużej niż 30 dni, to i tak świadczenia zostaną anulowane. Poza Polską nie będziesz miał prawa do otrzymywania tych płatności.

Zobacz też: Program 40+ dla Ukraińców w Polsce został przedłużony do 2024: jak działa obecnie?

Dlatego, aby uniknąć problemów i nie płacić później naliczonych Ci kar, jesteś zobowiązany poinformować ZUS o swoim wyjeździe. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • zaloguj się na swoje konto na portalu PUE ZUS i napisz odpowiednie pismo;
  • przyjdź do placówki ZUS w miejscu zamieszkania i złóż pismo osobiście.

Dlatego jeśli poinformujesz ZUS o swoim wyjeździe, to od następnego miesiąca nie będą Ci naliczane świadczenia. A co więcej, nie będziesz musiał niczego zwracać. Należy więc poinformować ZUS z wyprzedzeniem.

Jak sprawdzić, czy Twój status UKR jest ważny

Zdarzają się również przypadki, gdy płatność może zostać anulowana przez pomyłkę. Dzieje się tak z powodu utraty statusu UKR. Dlatego, jeśli nigdzie nie podróżowałeś lub Twoja podróż nie przekroczyła 30 dni, zalecamy sprawdzenie statusu UKR. Możesz to zrobić w następujący sposób:

  1. Napisz w polu wyszukiwania Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL lub skorzystaj z tego linku: https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel i kliknij Sprawdź swoje dane na dole strony.
  2. Następnie należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego.
  3. Następnie należy kliknąć na przycisk Podpisz podpisem zaufanym.
  4. Po wykonaniu tych czynności zobaczysz swoje dane. Jeśli naprzeciwko statusu cudzoziemca (status cudzoziemca) znajduje się kreska lub napis Ukr, to wszystko jest w porządku. Jeśli jest inny napis, oznacza to, że Twój status został utracony.

Aby odnowić status Ukr, musisz złożyć wniosek do Urzędu Miasta. Wniosek możesz złożyć w dowolnej instytucji, niezależnie od tego, gdzie obecnie się znajdujesz. Zabierz ze sobą wszystkie możliwe dowody na to, że nie przekroczyłeś 30 dni lub że nie opuściłeś kraju. Mogą to być paragony, rachunki itp. Odnowienie statusu Ukr jest bezpłatne.

Jak wznowić wypłaty 500+

Po odnowieniu statusu Ukr, będziesz musiał również odnowić swoje płatności 500+. Ale możesz to zrobić online. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Zaloguj się na swoje konto w ZUS i kliknij na Katalog Uslug. Znajduje się on w sekcji Uslugi.

Wybierz opcję Złożenie dokumentu POG. Następnie kliknij na Szczegóły.

Następnie pojawi się wniosek elektroniczny. W temacie wiadomości wybierz Wniosek. W tytule maila – Przywrócenie płatności 500+ na dziecko.

Następnie przejdź na stronę Strona 2. Tam należy napisać tekst podobny do tego na obrazku.

Następnie należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty i wysłać wniosek.

Potem wystarczy już tylko czekać na rozpatrzenie wniosku i wznowienie wypłat.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *