Fundacja EnableMe – platforma dla osób z niepełnosprawnością

Komentarze 0
Wolontariusz z pacjentem z fundacji EnableMe CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Uruchomiono platformę internetową dla niepełnosprawnych Ukraińców, gdzie osoby niepełnosprawne i ich rodziny mogą uzyskać różne informacje i wsparcie.

Fundacja EnableMe, pierwsza na świecie platforma cyfrowa dla osób z niepełnosprawnością i chorobami przewlekłymi, stworzyła dla Ukraińców z niepełnosprawnością ukraińskojęzyczną stronę EnableMe Ukraine. EnableMe ma już doświadczenie w udanym funkcjonowaniu w Szwajcarii, Niemczech i Kenii, dlatego zespół programistów potrzebował zaledwie dwóch tygodni na stworzenie ukraińskiej wersji zasobu. Jak zaznaczono na stronie internetowej projektu:

EnableMe Ukraine powstało jako odpowiedź EnableMe na wojnę na Ukrainie. Nasze główne cele to zapewnienie informacji, usług i wspólnoty komunikacyjnej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i ich bliskich. Ta wrażliwa grupa ma szczególne potrzeby w czasie wojny. Ponadto, z powodu ran wojennych, liczba osób niepełnosprawnych będzie niestety rosła z każdym dniem. Dlatego z każdym nowym dniem wojny rośnie zapotrzebowanie na informacje, wsparcie i pomoc.

Przydatne treści na platformie EnableMe Ukraina

Platforma zawiera wiele istotnych materiałów dla osób ze specjalnymi potrzebami, zaburzeniami psychicznymi, chorobami przewlekłymi i różnymi grupami niepełnosprawności. Baza informacyjna serwisu zawiera odpowiedzi na pytania związane z:

  • zdrowie fizyczne i psychiczne;
  • dostępne usługi zdrowotne;
  • kontakty pierwszej pomocy;
  • fachową poradę i doradztwo.

Dzięki przyjaznemu systemowi filtrów, użytkownik może łatwo sortować najbardziej istotne i interesujące tematy z proponowanych kategorii, wśród których są: technologia wspomagająca, rodzina i związki, samopoczucie, praca, edukacja i finanse itp. Zwłaszcza, że zakres tematyczny artykułów i postów zamieszczanych na platformie jest faktycznie obszerny. Można tu poznać międzynarodowe doświadczenia osób niepełnosprawnych, zapoznać się z najnowszymi nowinkami technologicznymi mającymi ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, a także znaleźć informacje, jak korzystać z prawa do leków i opieki medycznej za granicą. Migrena, amputacja, cukrzyca, rak, depresja i jak żyć z tymi wszystkimi diagnozami to także tematy osobnych artykułów napisanych przez lekarzy specjalistów i psychologów i zamieszczonych na platformie.

Odpowiednie treści powinny pomóc użytkownikom serwisu zadbać o swoje zdrowie oraz uzyskać konkretne i wyczerpujące odpowiedzi na palące kwestie. Bardzo przydatnym dodatkiem do ukraińskojęzycznej platformy dla osób niepełnosprawnych jest katalog z pełną listą usług zdrowotnych i rehabilitacyjnych, numerów alarmowych i usług wsparcia na Ukrainie i w krajach sąsiednich. Co ważne, ten internetowy katalog jest stale aktualizowany i uzupełniany o informacje o nowych usługach i programach dla niepełnosprawnych Ukraińców. Jest to możliwe dzięki temu, że wielu ukraińskich wolontariuszy przyłączyło się do wspierania EnableMe Ukraine, a także rządowych i specjalistycznych organizacji non-profit na całym świecie, działających w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym.

EnableMe Ukraina jako platforma komunikacji

Wielką zaletą EnableMe Ukraina jest to, że nie ogranicza się do użytecznych treści, ale przyczynia się do rozwoju społeczności osób o podobnych potrzebach i zainteresowaniach. Platforma ma format wymiany informacji, który umożliwia osobom o specjalnych potrzebach dostęp do społeczności profesjonalistów i rówieśników do osobistej komunikacji. Na przykład poprzez oferowane na stronie forum internetowe użytkownicy mogą zadać wszelkie wątpliwości i przedyskutować je z innymi uczestnikami. Ponadto każdy może uzyskać bezpłatne i anonimowe porady ekspertów na temat tego, jak żyć z określoną niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną, znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania związane z niepełnosprawnością, a także nawiązać nowe znajomości i znaleźć przyjaciół.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Lider projektu Oleksandra Zhurakhovska powiedziała:

Ukraińskie osoby niepełnosprawne potrzebują tej platformy, aby mogły nie tylko nawiązać kontakty, ale także wymienić się doświadczeniami z osobami, które już zmierzyły się z pewnymi specyficznymi problemami. Do tej pory wszystkie niezbędne informacje były umieszczone w izolacji – na osobnych stronach internetowych i portalach, a nie na jednej wygodnej platformie, stała komunikacja między osobami niepełnosprawnymi była bardzo utrudniona. Jednak EnableMe jest w stanie zmienić tę sytuację i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprawić życie osób niepełnosprawnych.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *