Ilu ukraińskich uchodźców nie planuje powrotu do Ukrainy po wojnie?

Niedawno platforma EWL wraz z Ośrodkiem Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła badanie socjologiczne. Jego wyniki ujawniły, jak wielu ukraińskich uchodźców nie planuje powrotu na Ukrainę po zakończeniu rosyjskiej agresji. Badanie zostało przeprowadzone w Polsce i Niemczech.
Ilu ukraińskich uchodźców nie planuje powrotu do Ukrainy?
Według sondażu przeprowadzonego przez platformę EWL, co najmniej 48% ukraińskich uchodźców nie planuje powrotu do Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji. Wielu z nich planuje pozostać w krajach pobytu przynajmniej przez rok.
Według badań przeprowadzonych w Polsce sytuacja wygląda następująco:
- 6% planuje zostać w Polsce na zawsze;
- 12% zamierza wyjechać do innego kraju, ale nie do Ukrainy;
- 15% planuje zostać w Polsce na co najmniej kilka lat;
- 18% nie zdecydowało się na odpowiedź;
- 22% zamierza jak najszybciej wrócić do Ukrainy;
- 27% planuje zostać w Polsce po wojnie przynajmniej przez rok;

Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?
Jeśli przyjrzymy się sytuacji w Niemczech, to sytuacja wygląda następująco:
- 3% planuje zostać w Niemczech na zawsze;
- 2% planuje wyjazd do innego kraju, ale nie do Ukrainy;
- 14% planuje zostać w Niemczech jeszcze przez kilka lat;
- 22% nie zdecydowało się na odpowiedź;
- 28% planuje jak najszybciej wrócić do Ukrainy;
- 31% planuje pozostać w Niemczech przynajmniej przez kolejny rok po zakończeniu wojny.
Dlatego, według sondażu, co najmniej 48% Ukraińców nie planuje powrotu do Ukrainy.
Jakie czynniki sprawiają, że Ukraińcy zostają za granicą?
Na decyzję o pozostaniu poza Ukrainą wpływa wiele czynników. W szczególności:
- Podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych. Stwierdziło to 1/5 uczestników badania;
- Dostępność stabilnej pracy;
- Wyższy poziom wynagrodzenia w porównaniu z ukraińskim;
- Dostępność kursów pozwalających na podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych.
Średnia wieku uczestników badania wynosi od 30 do 40 lat. Ponadto znaczna część uchodźców posiada zagraniczne doświadczenie zawodowe oraz komunikatywną znajomość języka angielskiego.
Jak wynika z badania, ukraińscy uchodźcy są bardzo ambitni i deklarują chęć pracy mimo otrzymania pomocy finansowej. A około 2/3 uchodźców z Ukrainy jest już oficjalnie zatrudnionych.
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jakie obszary zatrudnienia wybierają ukraińscy uchodźcy?
Bardzo trudno jest znaleźć pracę bez znajomości języka. Niemniej jednak są ludzie, którym się to udaje. Większość Ukraińców pracuje więc w hotelarstwie i gastronomii, handlu i pracy fizycznej. Ci, którzy znają przynajmniej angielski, znajdują pracę w swojej specjalności. Ponadto wielu Ukraińców uczy się języka kraju, w którym przebywa, aby w przyszłości mieć szansę na lepsze zatrudnienie.
Zobacz też: Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”
Jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń, to w Niemczech ukraińscy uchodźcy zarabiają średnio 1467 euro netto miesięcznie. A jeśli mówimy o Polsce – 541 euro netto miesięcznie. W Niemczech najwięcej zarabiają w dziedzinie logistyki, transportu, pracy biurowej i edukacji. W Polsce najwięcej zarabiają w handlu i produkcji przemysłowej.
Według stanu na koniec listopada 2022 r. oficjalnie zatrudniono już ponad 4,7 mln ukraińskich uchodźców. Ponad połowa z nich pracuje w Polsce i Niemczech.
Co wiadomo o platformie EWL?
Platforma EWL jest platformą migracyjną zatrudniającą cudzoziemców na terenie Unii Europejskiej. Platforma od 2018 roku prowadzi badania socjologiczne, w tym z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego.
W tym roku platforma przeprowadziła kolejne badanie, aby poznać nastroje, zamiary i plany ukraińskich uchodźców w Europie. Wcześniej, wiosną, przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, co jest najbardziej potrzebne wśród ukraińskich uchodźców. Wyniki pokazały, że przede wszystkim potrzebują stabilnego zatrudnienia, a jedną z największych obaw są trudności w znalezieniu pracy.
Takie nastroje wśród ukraińskich uchodźców wskazują, że europejski rynek pracy ma ogromny potencjał.
Dodaj komentarz