Jak osoby z Ukrainy mogą uzyskać emeryturę w Polsce?

14 lipca 2022

Emeryci, którzy opuścili Ukrainę z powodu działań wojennych, mogą otrzymywać emerytury podczas pobytu za granicą. Według danych przekazanych przez ukraińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą, po 24.02.2022 r. do innych krajów wyjechało ponad 502982 osób w wieku powyżej 60 lat.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mechanizm otrzymywania płatności

Dotychczas wypracowano jasny mechanizm otrzymywania rent i innych świadczeń socjalnych w stanie wojennym, dla obywateli będących wewnętrznymi przesiedleńcami oraz dla obywateli przebywających za granicą. Płatności są dokonywane przez Fundusz Emerytalny Ukrainy i agencje ochrony socjalnej.

Wypłaty dokonywane są co miesiąc i nie zależą od miejsca zameldowania. W czasie stanu wojny i przez miesiąc po jego odwołaniu nie będzie wymagane składanie dodatkowych wniosków dotyczących dokumentów potwierdzających.

Obywatele, którzy przebywają za granicą, otrzymają swoje wypłaty od państwa, jeśli wcześniej otrzymywali je za pośrednictwem instytucji bankowych. Otrzymując płatności na ukraińską kartę bankową, można z niej korzystać w Polsce.

Jak zmienić sposób otrzymywania emerytury?

Mechanizm otrzymywania płatności jest bardziej skomplikowany, jeśli były one wcześniej dokonywane za pośrednictwem Ukrposzty. W takim przypadku powinieneś zmienić metodę otrzymywania płatności. Możesz to zrobić nawet online, korzystając z serwisu PrivatBank Privat24. Oprócz otwarcia rachunku bankowego należy stworzyć wniosek o zmianę sposobu otrzymywania emerytur na portalu usług elektronicznych Funduszu Emerytalnego Ukrainy.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Zaloguj się na swoje konto osobiste za pomocą podpisu elektronicznego (możesz to zrobić w serwisie Privat24)
  2. Wybierz dział „Emeryci i renciści”, znajdź podrozdział „Dokonywanie zmian w elektronicznych aktach emerytalnych”, wybierz zakładkę „Wniosek o zmianę sposobu przyznawania emerytury”
  3. Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola i dołącz kopie dokumentów (paszport, kod identyfikacyjny, wniosek o dane konta bankowego).

Status przetwarzania wniosku można sprawdzić w swoim osobistym profilu na portalu usług elektronicznych Funduszu Emerytalnego Ukrainy w zakładce „Moje wiadomości”.

Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz zadzwonić na infolinię pod numer +380800503753.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

Możliwość komentowania została wyłączona.