Jak przenieść emeryturę z Ukrainy do Polski i przejść identyfikację w 2023 r.

Tetiana Sharapova
Emeryci, Polska, Ukraina | 20 października 2023
Komentarze 0
Ukrainka, która otrzymała emeryturę w Polsce-PL

Kwestia otrzymywania ukraińskiej emerytury za granicą jest bardzo istotna dla ukraińskich uchodźców. Ponadto niedawno poinformowano, że ukraińscy emeryci muszą przejść fizyczną identyfikację. Oto, jak przez to przejść i jak przenieść emeryturę z Ukrainy do Polski.

Jaka jest procedura fizycznej identyfikacji emerytów i dlaczego jest ona konieczna?

Wymóg poddania się procedurze identyfikacji fizycznej nie jest nowy. Odpowiednia decyzja została podjęta przez Radę Ministrów Ukrainy w kwietniu 2021 roku. Procedura ta jest obowiązkowa dla każdego, kto otrzymuje emeryturę na konto bankowe. Konieczność poddania się fizycznej identyfikacji w banku pojawia się, jeśli:

  1. Emeryt otrzymywał emeryturę na kartę bankową przez ostatnie 12 miesięcy i korzystał z niej poza bankiem, ale nigdy nie wypłacał środków osobiście w kasie banku.
  2. Emeryt ma powiernika, który wypłaca gotówkę, ale emeryt nie wypłacał pieniędzy z kasy banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Faktem jest, że takie przypadki są sygnałem dla Funduszu Emerytalnego Ukrainy, co może wskazywać na śmierć emeryta, której nikt nie zgłosił, niemożność otrzymania środków z powodu operacji wojskowych itp. Oznacza to, że Fundusz Emerytalny ma prawo wstrzymać wypłatę emerytowi do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Aby zapobiec takim przypadkom, raz w roku ukraińscy emeryci muszą przejść fizyczną procedurę identyfikacji w banku.

Obecnie nie ma obowiązkowej identyfikacji fizycznej dla emerytów przebywających za granicą. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że jeśli emeryt otrzyma powiadomienie z banku, musi przejść tę procedurę. W związku z tym nie trzeba nic robić, dopóki nie otrzyma się sygnału z banku. W razie wątpliwości można osobiście skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy i wyjaśnić, czy istnieje potrzeba weryfikacji.

Jak emeryt może przejść identyfikację podczas pobytu za granicą?

Jeśli emeryt mieszkający za granicą otrzyma od banku powiadomienie o konieczności poddania się identyfikacji fizycznej, powinien to zrobić jak najszybciej. W 2023 r. termin zakończenia procedury upływa 31 grudnia.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Od 2023 r. ukraińscy emeryci będą mogli zdalnie składać wnioski do Funduszu Emerytalnego. Można to zrobić na jeden z następujących sposobów:

  1. Zaloguj się do osobistego e-gabinetu funduszu emerytalnego za pomocą „Diia.Signature”.
  2. Przeprowadzić wideokonferencję z pracownikiem funduszu emerytalnego i przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty.
  3. Wystąpić do placówki dyplomatycznej w kraju zamieszkania i uzyskać dokument potwierdzający, że osoba przebywająca za granicą żyje (koszt opłaty konsularnej w Polsce wynosi 83 zł).

Do 31 grudnia 2023 r. wypłaty emerytur na karty nie zostaną zawieszone. Począwszy od 1 stycznia 2024 r. płatności na karty bankowe nie będą dokonywane w przypadku niepoddania się procedurze identyfikacji fizycznej w banku.

Zobacz też: Czy Ukraińcy mogą otrzymać polską emeryturę?

Jeśli przebywasz w Polsce i masz jakiekolwiek pytania dotyczące ustawodawstwa emerytalnego Ukrainy, możesz skontaktować się z Centrum Informacji Prawnej HumanDoc z siedzibą w Warszawie przy ulicy Puławskiej 2. Centrum jest czynne w dni powszednie w godzinach 9-17. Aby umówić się na spotkanie, należy wysłać wiadomość e-mail na adres infopoint@humandoc.pl lub zadzwonić pod numer +48731 705 847. Istnieje również możliwość konsultacji online.

Wyjaśnienie konsulatu w sprawie otrzymywania ukraińskich emerytur w Polsce

Konsulat Ukrainy w Gdańsku udzielił wyjaśnień dotyczących otrzymywania ukraińskich emerytur w Polsce. Jak informuje konsulat na swojej stronie na Facebooku, obecne ukraińskie ustawodawstwo nie przewiduje ponownej rejestracji osób w celu dalszego otrzymywania emerytur. W związku z tym, jeśli emeryt mieszkający w Polsce przestał otrzymywać świadczenia, może to wynikać z jednego z poniższych powodów:

  1. Emerytura została przyznana na podstawie dokumentów zawierających nieprawdziwe informacje.
  2. Emeryt nie otrzymywał emerytury przez 6 kolejnych miesięcy.

Ponadto emeryt mieszkający za granicą może wysłać wniosek o przedłużenie emerytury pocztą do Funduszu Emerytalnego Ukrainy z powodu działań wojskowych na terytorium Ukrainy. Można to zrobić w ciągu trzech miesięcy od daty wstrzymania wypłat. Do wniosku należy dołączyć:

Jeśli konieczne będzie poddanie się procedurze identyfikacji fizycznej, można to zrobić na jeden z powyższych sposobów.

Czy ukraińscy emeryci-uchodźcy w Polsce mogą otrzymać emeryturę z Ukrainy?

Szacuje się, że w kwietniu 2023 r. na Ukrainie będzie 10,7 mln osób w wieku emerytalnym, które otrzymają emeryturę. Wielu z nich opuściło Ukrainę z powodu wojny i obecnie mieszka za granicą, w tym w Polsce. W związku z tym Fundusz Emerytalny Ukrainy opracował kilka mechanizmów umożliwiających ukraińskim emerytom otrzymywanie ukraińskich środków emerytalnych za granicą, a dziś możliwe jest również zdalne ubieganie się o ukraińską emeryturę.

Emeryci, którzy podczas pobytu na Ukrainie otrzymywali środki emerytalne na kartę bankową ukraińskiego banku, nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań. Ich świadczenia emerytalne będą nadal przekazywane na ich rachunek bankowy, nawet gdy przebywają w Polsce. W związku z tym emeryci mogą korzystać ze swoich środków emerytalnych na ukraińskiej karcie bankowej w Polsce w dowolny sposób.

Jak mogę przelać emeryturę do Polski, jeśli otrzymałem ją w gotówce na Ukrainie?

Przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę duża liczba emerytów otrzymywała swoje emerytury w biurach Ukrposhta. Jednak obecnie nie wszyscy mają taką możliwość. Składając wniosek o emeryturę, każdy emeryt mógł wybrać sposób otrzymywania płatności w przyszłości. Niektórzy od razu zdecydowali się na przelew emerytury na kartę bankową. Niektórzy jednak woleli otrzymywać środki emerytalne w gotówce. Podobnie, jeśli dana osoba nie wybrała metody, emerytura była automatycznie dostarczana do urzędu pocztowego Ukrposhta w miejscu zamieszkania.

Obecnie Fundusz Emerytalny Ukrainy oferuje ukraińskim emerytom, którzy otrzymali swoje emerytury w gotówce na Ukrainie, dwie opcje przeniesienia swoich płatności do Polski:

  • otrzymać na konto bankowe;
  • otrzymać przelewem międzynarodowym.

Jak przelać ukraińską emeryturę do Polski na kartę bankową?

Aby przenieść ukraińską emeryturę do Polski i móc otrzymywać środki emerytalne na kartę bankową, opracowano krok po kroku mechanizm zmiany sposobu otrzymywania emerytury. Ale zanim to nastąpi, każda osoba, która chce przenieść płatności na kartę, musi złożyć wniosek do dowolnego ukraińskiego banku. Obecnie wiele banków na Ukrainie (Privatbank, Kreditbank itp.) umożliwia zdalne otwarcie konta, na które będzie wpływać emerytura. Po otwarciu karty bankowej należy złożyć wniosek o przeniesienie emerytury na kartę, który wymaga

  • przejść do portalu usług elektronicznych Funduszu Emerytalnego Ukrainy i zalogować się;
  • wybrać pozycję „O zabezpieczeniu emerytalnym”;
  • wybrać sekcję „Dokonywanie zmian w aktach emerytalnych” – „Wniosek o zmianę sposobu wypłaty emerytury”;
  • podać niezbędne informacje zgodnie z dostarczonymi instrukcjami;
  • załączyć zeskanowane kopie dokumentów (paszport, kod identyfikacyjny, dane bankowe);
  • podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wyniki przetwarzania aplikacji można śledzić na swoim koncie osobistym w sekcji „Moje wiadomości”.

Otrzymywanie ukraińskiej emerytury w Polsce poprzez przelew międzynarodowy

Ponadto Ministerstwo Reintegracji Ukrainy ogłosiło niedawno, że od teraz wypłaty emerytur mogą być odbierane w urzędzie pocztowym za granicą, pod warunkiem, że Ukrposhta JSC ma techniczne możliwości przekazywania środków do kraju przyjmującego. Ten pilotażowy projekt został uruchomiony w Polsce, ale w razie potrzeby opcja ta będzie dostępna w innych krajach.

W związku z tym, jeśli emeryci na Ukrainie otrzymywali swoje emerytury w oddziałach Ukrpoczty i nie chcą ubiegać się o zmianę sposobu dostawy i otworzyć konto emerytalne w banku, rząd ukraiński będzie wypłacał emerytury przelewami międzynarodowymi za pośrednictwem Ukrpoczty. W tych okolicznościach Poczta Polska jest gotowa wypłacać ukraińskim emerytom emerytury w gotówce za pośrednictwem przelewu międzynarodowego między nią a Ukrpochtą. Ta możliwość jest nadal rozwijana. Ta kategoria ukraińskich emerytów w Polsce będzie mogła wznowić otrzymywanie emerytur w gotówce, wysyłając wniosek do Funduszu Emerytalnego Ukrainy pocztą.

Aby otrzymywać emeryturę za pośrednictwem przelewu międzynarodowego, należy:

  1. Przejdź do odpowiedniej strony Ukrposhta.
  2. Podaj swoje nazwisko, imię i patronimik.
  3. Podaj swój numer telefonu i dane paszportowe.
  4. Wypełnij dane dotyczące ukraińskiego miejsca zamieszkania.
  5. Podaj informacje o polskim miejscu zamieszkania.
  6. Wpisz nazwisko i imię literami alfabetu łacińskiego (takimi samymi, jak wskazane w numerze Pesel).
  7. Podaj swój adres e-mail.

Wniosek można również wypełnić w formie papierowej. W tym przypadku algorytm postępowania wygląda następująco:

  1. Pobierz i wydrukuj wniosek papierowy.
  2. Podanie danych osobowych (tak samo jak w przypadku wniosku elektronicznego).
  3. Wysłać do JSC „Ukrposhta” na adres: ulica Khreshchatyk 22, Kijów, 01001. Na kopercie należy zaznaczyć „Emerytura przelewem”.

W następnym miesiącu po złożeniu wniosku ukraiński emeryt zacznie otrzymywać emeryturę w złotówkach. Będzie ona dostarczana do miejsca zamieszkania. Przy odbiorze należy okazać listonoszowi dokument tożsamości. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące otrzymywania emerytury, możesz skontaktować się z Ukrposhta osobiście. W tym celu należy zadzwonić pod numer +38044323146.

Ważne! Jeśli emeryt przenosi się za granicę na pobyt stały, Fundusz Emerytalny Ukrainy może na jego wniosek wypłacić emeryturę z 6-miesięcznym wyprzedzeniem przed wyjazdem. Odliczanie rozpoczyna się od następnego miesiąca po wymeldowaniu osoby w miejscu stałego zamieszkania.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.