Leczenie nowotworów w Polsce

Stefaniia Chuakova
Medycyna | 8 września 2022
Komentarze 0
Leczenie ukraińskich chorych na raka w Polsce

Z poniższego artykułu dowiedz się, jak wygląda procedura otrzymania pomocy medycznej, kiedy mieszkasz w Polsce i zmagasz się z rakiem.

Onkologia w Polsce

Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Kraj ten stara się spełniać europejskie standardy we wszystkich dziedzinach życia. Szczególną uwagę przywiązuje się do medycyny, dlatego reforma medyczna wciąż trwa, a w świadczeniu usług medycznych stale pojawiają się innowacje i ulepszenia.

Jednym z priorytetowych obszarów w medycynie jest onkologia. To właśnie tam państwo inwestuje wiele pieniędzy z budżetu kraju. Ze względu na wysoki poziom i znaczące osiągnięcia w leczeniu chorób onkologicznych, co roku pacjenci z całego świata wybierają leczenie nowotworów w Polsce.

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po wybuchu działań wojennych, mogą udać się do ośrodków onkologicznych w Polsce i w razie potrzeby otrzymać leczenie całkowicie za darmo.

Jak uzyskać pomoc medyczną?

Przede wszystkim należy zadzwonić na jedną z infolinii, o której wspominaliśmy we wcześniejszym artykule.

Operatorzy pomogą Ci określić sposób postępowania w konkretnej sytuacji. Podczas takiego połączenia zostaniesz poproszony o podanie szczegółowych informacji o osobie, która potrzebuje pomocy. Na przykład: numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu, data urodzenia, adres zamieszkania w Polsce, niektóre informacje o chorobach.

Operator rejestruje Twoje zgłoszenie i przekazuje je do odpowiednich specjalistów. Następnie otrzymają Państwo telefon i zostanie zaproponowana wizyta u lekarza. Przygotuj się, że na telefon możesz czekać od 1 do 7 dni, a na konsultację lekarską od 1 do kilku tygodni. Wynika to z faktu, że bardzo duża liczba chorych na raka z Ukrainy potrzebuje poradnictwa i leczenia, a Polaków potrzebujących takiej pomocy jest jeszcze więcej.

Tłumaczenie dokumentów na język polski

Należy pamiętać, że konsultacja będzie prowadzona przez onkologa, który prawdopodobnie nie zna języka ukraińskiego, więc jeśli masz potwierdzoną diagnozę w Ukrainie i dokumenty o swojej chorobie (wyciągi, skany, badania itp.) powinieneś mieć te dokumenty przetłumaczone na język polski. To pomoże lekarzowi przestudiować Twoją historię medyczną i określić kolejne kroki.

Jeśli znasz już termin wizyty u lekarza, możesz zadbać o tłumaczenie z wyprzedzeniem. Znalezienie tłumaczenia medycznego z ukraińskiego na polski może być trudne, ale pomyśl o opcji przetłumaczenia dokumentów w Ukrainie (przekaż je, weź sam lub poproś przyjaciół, znajomych krewnych, zdarza się też, że pacjent jest jeszcze w Ukrainie i może sam zająć się tłumaczeniem).

Dla lepszej komunikacji z lekarzem zalecamy przyjście z kimś, kto dobrze mówi po polsku lub wcześniejsze poinformowanie przychodni, że potrzebujecie Państwo pomocy tłumacza.

Usługi kliniki LUXMED

W Polsce działają też prywatne kliniki, które pomagają uchodźcom z Ukrainy, zapewniając im opiekę medyczną. Jednym z nich jest klinika LUXMED.

Można zadzwonić na infolinię onkologiczną, aby umówić się na bezpłatną wizytę u onkologa. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu (+48) 22 45 87 007 w godzinach 9:00-17:00.Jeśli na bezpłatną wizytę musisz długo czekać, a możesz zapłacić za konsultację, umów się na konsultację odpłatną. Lekarz zbada Cię i skieruje do programu Onkonawigator. W ciągu 2 dni otrzymasz telefon od lekarza onkologa, z którym podejmiesz decyzję o dalszym postępowaniu.

Na bezpłatne leczenie w LUXMED możesz liczyć, jeśli członek Twojej rodziny korzysta z karty medycznej przychodni.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Jak szybko rozpocznie się leczenie?

Lekarz, do którego jesteś przyjęty, jest wyłącznie odpowiedzialny za przepisanie leczenia. Termin zależy od wskazań klinicznych i przebiegu choroby. Czasami na rozpoczęcie chemioterapii można czekać nawet do 2 miesięcy.

Najbardziej negatywnym aspektem leczenia raka w Polsce są długie listy oczekujących, ale gdy trafisz w ręce polskich lekarzy, zrobią oni wszystko, co w ich mocy, aby Ci pomóc.

Sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się, gdzie udać się w przypadku nagłych problemów zdrowotnych, które wymagają opieki i hospitalizacji.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.