Polska zamyka jeden z największych punktów kontrolnych na granicy z Białorusią

16 lutego 2023
Source: Vista Create

Jedno z największych polskich przejść granicznych na granicy z Białorusią zakończyło działalność. Co było powodem tej decyzji i jakie są perspektywy tej sytuacji?

Zamknięcie przejścia granicznego z Białorusią jako czynnik bezpieczeństwa narodowego Polski

Od rozpoczęcia 24 lutego 2022 roku przez Rosję pełnowymiarowej ofensywy przeciwko Ukrainie, Białoruś zajęła otwarcie wrogie stanowisko wobec Ukraińców i pomagała prezydentowi Rosji w realizacji jego agresywnych zamiarów. Pomimo tego, że białoruski prezydent oficjalnie nie uznaje udziału swojej armii w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie, wiele faktów wskazuje na to, że nie jest to prawda. I choć niezależne badania socjologiczne pokazują, że większość Białorusinów nie popiera akcji militarnej przeciwko swoim ukraińskim sąsiadom, a niektórzy otwarcie walczą ze zbrodniczymi działaniami kierownictwa kraju (warto zwrócić uwagę na tzw. „partyzantów kolejowych”!), to z lotnisk wojskowych na Białorusi nadal startują rakiety, które ostrzeliwują cywilnych Ukraińców i samoloty wojskowe, które znoszą bomby na ukraińskie miasta. Należy przypomnieć, że miliony Ukraińców z powodu wojny stały się przymusowymi migrantami. A przepływ Ukraińców, którzy nadal wyjeżdżają do Polski, nie ustaje.

Zaangażowanie Białorusi w niesprawiedliwą wojnę agresji, którą Rosja prowadzi przeciwko narodowi ukraińskiemu, oraz umacnianie wewnętrznej dyktatury w tym kraju sprawiają, że Białoruś jest nieprzewidywalnym i niebezpiecznym sąsiadem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla innych państw, które mają z nią wspólną granicę. Nic więc dziwnego, że 10 lutego Polska, która wielokrotnie skarżyła się na ciągłe prowokacje białoruskich pograniczników, zamknęła kluczowe, jedno z największych, przejście graniczne z Białorusią – Bobrowniki Bierestowica. Premier Mateusz Morawiecki skomentował tę decyzję na Twitterze:

Ze względu na ważny interes bezpieczeństwa państwa, podjąłem decyzję o wstrzymaniu ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach do odwołania od godziny 12:00 w dniu 10 lutego br.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Dlaczego przejście graniczne Bobrowniki Bierestowica zostało teraz zamknięte?

Według wielu polskich mediów, zamknięcie przejścia granicznego Bobrowniki Bierestowica było rodzajem protestu i asymetryczną odpowiedzią Polski na wyrok wydany przez białoruski wymiar sprawiedliwości na urodzonego w Polsce dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Dziennikarz Andrzej Poczobut, członek Związku Polaków na Białorusi, jest więziony od marca 2021 roku pod zarzutem działalności terrorystycznej. Został oskarżony za relacjonowanie protestów, które miały miejsce na Białorusi w 2020 roku, za wystąpienie w obronie mniejszości polskiej w tym kraju oraz za otwarte nazwanie agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku.

Po prawie dwuletnim procesie, 8 lutego 2023 roku, grodzieński sąd skazał dziennikarza na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Natychmiast zareagowali na to prezydent Polski Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. W przyjętej 8 lutego uchwale polski Sejm również potępił wyrok na Andrzeja Pochobuta, nazywając decyzję sądu „zwieńczeniem represji” wobec polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Dlatego Polska wzywa UE do ukarania wszystkich osób zaangażowanych w sprawę Poczobutu sankcjami personalnymi, a całkiem logiczne jest założenie, że zamknięcie kolejnego polskiego przejścia granicznego między Polską a Białorusią jest pierwszym krokiem do sankcji ze strony polskiego rządu.

Reakcje na zamknięcie punktu kontrolnego na Białorusi

Decyzja Polski o zamknięciu przejścia granicznego Bobrowniki Bierestowica wywołała duży rezonans na Białorusi. Białoruska straż graniczna stwierdziła, że:

Po zamknięciu kolejnego polskiego przejścia granicznego sytuacja stanie się katastrofalna i może doprowadzić do zapaści w strefie przygranicznej, gdyż krytycznie wzrośnie obciążenie dwóch pozostałych przejść granicznych.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Również Państwowy Komitet Graniczny Białorusi nazwał decyzję Polski o zamknięciu punktu kontrolnego Bobrowniki Berestovitsa nieuzasadnioną i zaznaczył, że nie widzi obiektywnych powodów, gdyż według białoruskich pograniczników nie ma zagrożenia dla Polski ze strony Białorusi. Przedstawiciel polskiej misji dyplomatycznej na Białorusi został poinformowany, że zamknięcie punktu kontrolnego przyczynia się do zaostrzenia sytuacji na granicy białorusko-polskiej i narusza prawa tysięcy obywateli, zarówno Białorusi, jak i Polski.

Ile punktów kontrolnych pozostało na granicy Polski i Białorusi?

Z sześciu punktów kontrolnych, które od dawna funkcjonowały na granicy polsko-białoruskiej, trzy zostały zamknięte w 2020 roku. Powodem tego był kryzys migracyjny. W związku z tym do 10 lutego 2023 r. pozostały otwarte trzy punkty kontrolne. Obecnie, po zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach Berestovitsa, w województwie lubelskim są tylko dwa działające przejścia graniczne (dla samochodów osobowych w Terespolu/Brześciu i dla samochodów ciężarowych w Kukurykach/Kozłowiczach). Jednocześnie Białoruś ma bardzo realną perspektywę utraty tych dwóch ostatnich punktów kontrolnych na swojej granicy z Polską. Rzeczywiście, 10 lutego, przemawiając na konferencji prasowej w Brukseli, polski premier podkreślił, że napięcie między oboma krajami nadal rośnie, więc zamknięcie dwóch ostatnich przejść granicznych między Polską a Białorusią jest prawdopodobne w najbliższym czasie:

Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią. Jest jeszcze jedno bardzo duże przejście, Terespol, o ile dobrze pamiętam. Tym razem zamknęliśmy przejazd przez Bobrowniki. Powodem tego jest wzrost napięcia w stosunkach z Białorusią.

Jednocześnie rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska zwróciła uwagę, że po zamknięciu przejścia granicznego Bobrowniki Berestovitsa czas przekraczania granicy z Białorusią przez obywateli nie uległ istotnej zmianie. W Terespolu, gdzie ruch pasażerski jest otwarty, kolejek praktycznie nie ma. Ruch odbywa się nieprzerwanie i bez opóźnień. To samo dotyczy oczywiście ciężarówek, biorąc pod uwagę, że wcześniej czas oczekiwania na wyjazd ciężarówek był dłuższy. Więc ciężarówki nadal muszą czekać kilka godzin na odprawę. Warto zauważyć, że za pomocą interaktywnej mapy można śledzić sytuację na granicy ukraińsko-polskiej.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *