W Polsce otwarto wystawę „Mamo, nie chcę wojny!”, na której znalazły się rysunki polskich i ukraińskich dzieci

21 lipca 2022

Wystawa „Mamo, nie chcę wojny!” została otwarta w 16 miastach Polski. Można na niej zobaczyć historyczne i współczesne rysunki polskich i ukraińskich dzieci.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wystawa dziecięcych rysunków zatytułowana „Mamo, nie chcę wojny!” rozpoczęła się 19 lipca, w 16 miastach Polski. Wydarzenie jest częścią wspólnego polsko-ukraińskiego projektu „1939-45 POLSKA/2022 UKRAINA”. Jego inicjatorem było Polskie Archiwum Państwowe oraz ukraińska organizacja charytatywna NFT-projekt „Mama, widzę wojnę!

Jak podaje strona Ambasady Ukrainy w Polsce na Facebooku, ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz pochwalił wagę i znaczenie wydarzenia:

To bardzo znacząca i głęboka wystawa, która musi być pokazana w Europie i na całym świecie. Dla dobra naszych dzieci myślę, że wygramy.

Co sprawia, że wystawa jest wyjątkowa?

O wyjątkowości wystawy stanowi fakt, że składają się na nią rysunki o wojnie autorstwa dzieci różnych narodów i pokoleń. Część ekspozycji stanowią współczesne rysunki młodych Ukraińców zebrane ze strony internetowej „Mamo, widzę wojnę„, w których wyrażają oni własne doświadczenia związane z piekłem rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Oprócz rysunków współczesnych prezentowane są również archiwalne prace o tematyce wojennej polskich dzieci ukazujące ich przeżycia w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Prace te były rysowane głównie w pierwszych latach powojennych na potrzeby badań społeczno-oświatowych oraz na konkurs ogłoszony w 1946 roku przez tygodnik „Przekrój”. Rysunki młodych polskich autorów zostały wybrane ze zbiorów Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966 przechowywanych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Cel wystawy

Głównym celem wystawy jest pokazanie dramatu wojny oczami dziecka, przybliżenie go szerszej publiczności i ponowne zwrócenie uwagi społeczności światowej na okrucieństwa rozgrywające się obecnie na Ukrainie, których ofiarami i świadkami są m.in. dzieci

Porównując prace młodych ukraińskich i polskich artystów, widzimy, że w oczach dziecka każda wojna wygląda zawsze tak samo: dzieci rysują wybuchy, pożary, czołgi i samoloty zrzucające bomby. Na ich rysunkach widać też zrujnowane domy, groby, rannych lub martwych ludzi, w tym bliskich.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że szczerość i wzruszający charakter prezentowanych dzieł sztuki nie pozostawi nikogo obojętnym. Dlatego hasłem projektu jest zdanie znanego polskiego pisarza i pedagoga Janusza Korczaka: „Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi”.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gdzie i kiedy można zwiedzać wystawę?

Wystawa jest prezentowana jednocześnie w 16 miastach Polski, w których znajdują się siedziby lub oddziały Archiwów Państwowych. Oto dokładna lista miast i adresów, gdzie można zobaczyć materiały z wystawy:

Bielsko-Biała – ulica Piłsudskiego 43, budynek Archiwum Państwowego

Częstochowa – Plac Władysława Biegańskiego;

Ełk – ulica Armii Krajowej 17A, budynek Archiwum Państwowego

Gorzów Wielkopolski – ulica Mościckiego 7, przed budynkiem Archiwum Państwowego;

Kalisz – ulica Poznańska 207, budynek Archiwum Państwowego;

Kielce – Rynek;

Koszalin – centrum handlowe Forum Koszalin, parter;

Malbork – Plac Jagiellończyka;

Olsztyn – ul. Partyzantów 18, przed budynkiem Archiwum Państwowego;

Płock – ul. Kazimierza Wielkiego 9B, taras Archiwum Państwowego;

Poznań – ul. Lutego 41/43, przed budynkiem Archiwum Państwowego;

Przemyśl – ul. Joachima Lelewela 4, przed budynkiem Archiwum Państwowego;

Siedlce – ul. Kościuszki 7, budynek Archiwum Państwowego;

Toruń – Plac Rapackiego 4, budynek Archiwum Państwowego;

Warszawa – Nowy Świat 72, przed Pałacem Staszica;

Zielona Góra – ul. Stefana Żeromskiego, w pobliżu pomnika Bachusa;

Ponadto wystawa zostanie otwarta w kolejnych dziewięciu miastach Polski – Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim.

Wystawa potrwa do 30 września 2022 r.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

Możliwość komentowania została wyłączona.