Czy dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowe wsparcie?

16 marca 2022
Ojciec uśmiechający się do swojego niepełnosprawnego dziecka Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym

Dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagające specjalnych potrzeb edukacyjnych nie zostanę pozostawione same sobie. Polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg wytycznych, aby zadbać o wszystkie dzieci przybyłe z Ukrainy.

Które dzieci wymagają specjalnego kształcenia?

Zgodnie z polskim prawem, dzieci z niepełnosprawnościami obejmowane są kształceniem specjalnym. Mowa tu przede wszystkim o dzieciach niesłyszących lub słabosłyszących, a także niewidomych lub słabowidzących. Do tego grona zaliczają się również osoby z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną, autyzmem lub zespołem Aspergera. Jeżeli nie posiadasz dokumentu, który zaświadczałby o specjalnych potrzebach edukacyjnych twojego dziecka, wówczas najpierw należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i złożyć odpowiedni wniosek o wydanie takiego dokumentu. Jeżeli nie wiemy, jak tego dokonać lub natrafiliśmy na barierę językową, to odpowiednie wsparcie i pomoc otrzymamy od dyrektora szkoły znajdującej się w rejonie naszego zamieszkania. Punkt po punkcie pomoże nam on prawidłowo wypełnić wniosek. Na jego wydanie zazwyczaj czeka się maksymalnie 30 dni. Rodzice, którzy posiadają dokumenty będące odpowiednikiem opinii o kształceniu specjalnym, powinni załączyć taki dokument do swojego wniosku. Aby maksymalnie ułatwić i uprościć procedury wydawania orzeczeń, nie będzie również konieczne dokonywanie oficjalnego tłumaczenia takiego dokumentu.

Jak wygląda wydawanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?

Na wstępnie pracownicy poradni zapoznają się z wnioskiem i ewentualną dokumentacją, jeżeli tylko została dołączona. Następnie przeprowadzany jest wywiad z rodzicem lub opiekunem dziecka. Jeżeli uniemożliwia to bariera językowa, wówczas na miejscu dostępny będzie również tłumacz. W kolejnym kroku diagnozowane jest dziecko pod kątem psychologicznym i logopedycznym. Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju testy, mające ułatwić całą procedurę. Jeżeli dziecko także nie jest w stanie komunikować się w języku polskim, to personel powinien dostosować odpowiednie testy do możliwości dziecka. Niektóre można przeprowadzić także w sposób niewerbalny, za pomocą obrazków, bądź skorzystać z pomocy tłumacza, który będzie dostępny na miejscu.

Zobacz też: Jak zarejestrować dziecko urodzone w Polsce?

Do jakiej szkoły zapisać dziecko z niepełnosprawnościami?

Zobacz też: W Polsce odbędzie się akcja "Książka za worek śmieci"

 

Wyłącznie od rodzica lub opiekuna zależy, do jakiej szkoły zdecyduje się posłać swoje dziecko. Może to być dowolna placówka publiczna znajdująca się w rejonie zamieszkania, bądź taka, w której aktualnie będą dostępne wolne miejsca. Szkoła zobowiązana jest zorganizować naukę, która będzie przebiegała w sposób zgodny z potrzebami i możliwościami takiego dziecka. Nauczyciele muszą podchodzić do każdego z takich uczniów w sposób indywidualny i działać zgodnie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Co najważniejsze takie dzieci zostaną również objęte wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, dzięki czemu będą mogły zrozumieć i przystosować się do nowej niecodziennej i stresującej sytuacji, w której przyszło im się znaleźć. W tym przypadku ewentualna bariera językowa również nie powinna stanowić problemu, ponieważ nauczyciele muszą uwzględnić ją w organizowanych lekcjach i zapewnić dodatkowe zajęcia poprawiające poziom języka polskiego.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *