Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

W dniu 30.06.2022 roku Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Zmiany dotyczą warunków pracy i nauki języka polskiego, a także zmian w wypłatach świadczeń za zakwaterowanie i wyżywienie dla Ukraińców oraz nowych wyjaśnień dotyczących utraty i odzyskania PESEL-u itp.
Pełny tekst ustawy można znaleźć TUTAJ.
PESEL i status UKR
Zmiany zgodnie z rejestrem PESEL RU . Jeżeli osoba posiadająca status UKR przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 30 dni, a jej pobyt mieści się w strefie Schengen, po powrocie do Polski status ten może zostać przywrócony. Status UKR może zostać przywrócony również w przypadku, gdy osoba wraca do Polski po wyjeździe na Ukrainę na dłużej niż 30 dni. Przyczyna powrotu musi być uzasadniona – jest nią czynna wrogość w miejscu zamieszkania.
Kraje strefy Schengen: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Norwegia, Islandia i Szwajcaria. Ostatnie trzy kraje strefy Schengen nie są członkami UE!
Przekraczanie granicy
Zgodnie ze zmianami, od teraz Komendant Straży Granicznej jest określony jako główna osoba, a Straż Graniczna jako główny organ właściwy do pełnienia funkcji punktu kontaktowego w zakresie wymiany informacji o osobach korzystających z ochrony czasowej z odpowiednimi organami innych państw członkowskich UE. Polscy strażnicy graniczni będą też monitorować katalog podmiotów mających dostęp do rejestru obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL.
Wprowadzone zmiany wskazujące, że wjazd na terytorium Polski z terytorium Ukrainy nie jest już warunkiem koniecznym do objęcia obywatela Ukrainy ww. ustawą. Od 1 lipca 2022 roku wjazd do Polski może odbywać się również przez wewnętrzne granice UE.
40 zł za nocleg i wyżywienie
Ustawa wprowadza pewne zmiany dotyczące wypłaty 40 zł za nocleg i wyżywienie osobom, które udzielają schronienia Ukraińcom w swoich domach. Po nowych zmianach wniosek o pomoc pieniężną jest tylko na jeden miesiąc i należy go złożyć niezwłocznie, następnego dnia po upływie terminu, na który został złożony wniosek wstępny. Zaznacza się, że wnioski nieterminowe nie będą rozpatrywane.
Dodatkowe miejsca w przedszkolach
Zgodnie z nowelizacją ustawy warunki na rynku pracy dla Ukraińców powinny stać się bardziej elastyczne, mają też powstać nowe ośrodki dla dzieci z Ukrainy i dodatkowe miejsca w przedszkolach.
Wprowadzone zostaną również zmiany w warunkach technicznych i budowlanych domów, które są teraz dostępne dla zbiorowego zamieszkania Ukraińców. Uproszczone zostaną procedury odbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynków lub ich części, które stanowią własność komunalną.