Jak zawrzeć związek małżeński w Polsce?

2 listopada 2022

Jeśli zdecydujecie się na ślub w Polsce, powinniście być przygotowani na wiele biurokratycznych kwestii. Procedura zawarcia związku małżeńskiego z cudzoziemcem różni się znacznie od procedury zawarcia związku małżeńskiego z osobą posiadającą obywatelstwo ukraińskie. Opowiadamy o szczegółach tego procesu.

Jakie dokumenty będą wymagane?

Warto od razu zaznaczyć, że wiek zawierania małżeństw w Polsce wynosi 18 lat. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego nieco wcześniej.

Pierwszym krokiem, przez który musisz przejść, jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Bez nich nie będzie można ubiegać się o zawarcie małżeństwa. Będziesz potrzebował:

 • Dokument tożsamości (paszport, akt urodzenia itp.).
 • Oświadczenie o woli zawarcia związku małżeńskiego.
 • Dokument potwierdzający, że małżeństwo może być zawarte zgodnie z ustawodawstwem krajowym. Istnieją jednak przypadki, w których dokument ten nie jest wymagany. Potrzebne będzie orzeczenie sądu, które zwalnia Cię z obowiązku złożenia tego dokumentu.
 • Dowód wniesienia opłat i opłaty skarbowej.
 • Pisemne potwierdzenie, że nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa (np. więzi rodzinne lub niezdolność do pracy jednej z osób);
 • Jeśli cudzoziemiec był już wcześniej żonaty – zaświadczenie o rozwodzie;
 • W przypadku zawarcia związku małżeńskiego przez osobę małoletnią – decyzja sądu o zezwoleniu na zawarcie małżeństwa.
 • Ponadto, jeśli to możliwe, skontaktuj się z konsulatem i uzyskaj zaświadczenie, które pozwoli Ci na zawarcie związku małżeńskiego.

Po zgromadzeniu wszystkich tych dokumentów należy udać się do Urzędu stanu cywilnego i tam je zarejestrować. Pamiętaj, że muszą być one przetłumaczone na język polski, a tłumaczenie powinno być wykonane przy pomocy tłumacza przysięgłego. O tym jak je znaleźć pisaliśmy w tym artykule.

Jakie kroki należy podjąć, aby zarejestrować swoje małżeństwo?

Po zebraniu i zarejestrowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, pozostaje jeszcze kilka kroków do wykonania. Zawarcie związku małżeńskiego z obcokrajowcem nie jest takie proste, jak się wydaje.

Ogólnie rzecz biorąc, przygotowanie i rejestracja małżeństwa przebiega w następujący sposób:

 1. Musisz zebrać wszystkie dokumenty przetłumaczone na język polski;
 2. Po zakończeniu procedury tłumaczenia należy je zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego;
 3. Wtedy trzeba będzie udać się do sądu i poprosić o rozprawę, aby sprawdzić, czy nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa;
 4. Po rozprawie trzeba będzie konkretnie czekać na wydanie zaświadczenia o braku możliwości zawarcia małżeństwa. Przeciętnie proces ten trwa miesiąc lub dłużej;
 5. Po otrzymaniu niezbędnego zaświadczenia trzeba będzie ponownie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam zostanie wyznaczony termin rejestracji;
 6. Gdy tylko nadejdzie dzień rejestracji, trzeba będzie wcześniej przyjść na miejsce z dwoma świadkami. Każdy powinien mieć przy sobie paszporty;
 7. Następnie odbywa się rejestracja małżeństwa. Można wtedy od razu odebrać akt małżeństwa.
 8. Jeśli planujesz zmienić nazwisko, musisz złożyć wniosek o zmianę nazwiska. Należy to zrobić poprzez napisanie wniosku po zawarciu związku małżeńskiego. Jeśli ten wniosek nie wpłynie, zachowuje się nazwisko sprzed ślubu.

Warto zaznaczyć, że zasady te obowiązują zarówno wtedy, gdy małżeństwo zawierane jest między obywatelem polskim a cudzoziemcem, jak i wtedy, gdy małżeństwo zawierają Ukraińcy lub inni cudzoziemcy. Od momentu złożenia wniosku i zarejestrowania małżeństwa mija około 6 miesięcy. Jednak w niektórych przypadkach proces ten może trwać dłużej.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Ile należy zapłacić?

Od razu też dobrze jest obliczyć wszystkie wydatki, które trzeba będzie ponieść. Przecież oprócz uroczystości ślubnej, przed samym procesem rejestracji trzeba będzie wydać sporo pieniędzy. W sumie koszty te wyniosą:

 • opłata skarbowa, którą trzeba uiścić przed rejestracją małżeństwa – 84 zł;
 • polskie tłumaczenie dokumentów – około 40 zł za stronę;
 • opłata celna – 50 zł od każdej osoby;
 • opłata sądowa – 100 zł;
 • zaświadczenie konsularne – 170 zł dla jednej osoby;

Średnio więc za rejestrację małżeństwa można zapłacić nawet 1000 zł.

Niedawno pisaliśmy o masowym anulowaniu wypłat 500+ dla Ukraińców. Dowiedz się szczegółów pod tym linkiem, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Czego można się spodziewać po ślubie?

Jak tylko weźmiecie ślub, przygotujcie się na możliwe kontrole. Faktem jest, że bardzo często cudzoziemcy zawierają fikcyjne małżeństwa w celu uzyskania zezwolenia na pobyt. Dlatego każde małżeństwo obywatela polskiego z obcokrajowcem jest dokładnie sprawdzane.

Zobacz też: Jak zarejestrować dziecko urodzone w Polsce?

Z reguły weryfikacja może wyglądać następująco:

 1. Ty i Twój małżonek zostaniecie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną do Urzędu Wojewódzkiego;
 2. Tam zostaną Wam zadane pytania o szczegóły Waszego życia małżeńskiego. Pytania mogą dotyczyć wszystkiego;
 3. Każdy z Was będzie przesłuchiwane osobno, a Wasze odpowiedzi zostaną zarejestrowane na kamerze i nagraniach dźwiękowych;
 4. Twoje odpowiedzi zostaną następnie porównane w celu zidentyfikowania wszelkich niespójności;
 5. Pamiętaj również, że możesz być obserwowany podczas procesu sprawdzania. Spędzaj więc jak najwięcej czasu ze swoim współmałżonkiem;
 6. Jeśli małżeństwo nie zostanie uznane za fikcyjne, otrzymają Państwo pozwolenie na pobyt.

Jeśli jesteście małżeństwem od ponad trzech lat, możecie uzyskać pozwolenie na pobyt stały. Jeśli jesteś w związku małżeńskim z obywatelem własnego kraju, nie będzie żadnych kontroli.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *