Gdzie w Polsce należy dzwonić w razie nagłych przypadków?

Irina Turaieva
12 października 2022
Komentarze 0
Ambulans w Polsce

Dowiedz się gdzie i jak dzwonić w sytuacjach awaryjnych podczas pobytu w Polsce!

Niestety, nikt nie jest odporny na sytuacje kryzysowe. A jak pokazuje praktyka, pomyślne zakończenie takich sytuacji bardzo często zależy od świadomości osoby znajdującej się w kłopotach, a także od świadomości innych i ich gotowości do odpowiedniego w danych okolicznościach zachowania. Dlatego proponujemy wszystkim Ukraińcom, którzy znajdą się w Polsce z powodu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej, zapisać w książce telefonicznej aktualne polskie numery alarmowe. Pozwoli to poczuć się bezpieczniej, a w razie potrzeby uratować życie własne lub kogoś innego.

Główne numery alarmowe

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, funkcjonuje jeden uniwersalny numer alarmowy 112. Jest to ogólny numer telefonu, pod który można zadzwonić:

  • w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia;
  • jeśli potrzebujesz pomocy policji;
  • by wezwać straż pożarną;
  • aby otrzymać pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

Usługa świadczona jest w języku polskim i angielskim. Po wybraniu numeru należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na połączenie z operatorem. Pamiętaj, że ponowne wybieranie numeru tylko wydłuży czas oczekiwania. Pamiętaj też, że wszystkie połączenia na 112 są całkowicie darmowe, więc możesz dzwonić z zerowym saldem. Co więcej, zrobisz to nawet z zablokowanego telefonu i w ogóle bez karty SIM. Trzeba jednak pamiętać, że z uniwersalnego numeru telefonu należy korzystać w sytuacji, gdy jesteśmy zdezorientowani i nie wiemy, z którą służbą powinniśmy się skontaktować w pierwszej kolejności. Albo jeśli potrzebujesz pomocy kilku służb jednocześnie. Serwis 112 jest przecież swego rodzaju pośrednikiem, który połączy Cię z potrzebną służbą lub przekaże jej informacje o zdarzeniu. W tym samym czasie, gdy sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji i rozumiesz, jaka pomoc jest potrzebna w tych okolicznościach, lepiej jest natychmiast skontaktować się bezpośrednio z niezbędną usługą. W ten sposób zaoszczędzisz czas i przyspieszysz pomoc. Jeśli więc potrzebujesz pomocy lekarzy, strażaków lub policji, zadzwoń do służb pod poniższe numery:

  • 999 – Pogotowie Ratunkowe – karetkę należy wezwać w przypadku wystąpienia urazu lub gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, w tym z powodu zaostrzenia chorób przewlekłych, więcej o wzywaniu karetki przeczytasz tutaj.
  • 998 – Straż Pożarna – strażacy są wzywani nie tylko w przypadku pożaru, ale także do pomocy w razie wypadku (np. komunikacyjnego).
  • 997 – Policja – jest to numer głównego posterunku policji, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia swojego lub swoich bliskich/innych.

Wcześniej pisaliśmy o ukraińskojęzycznej infolinii dla lekarzy i pacjentów z Ukrainy, więcej szczegółów tutaj.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jak rozmawiać z operatorem służb ratowniczych?

Aby jak najszybciej uzyskać pomoc i/lub być jak najbardziej użytecznym w sytuacji awaryjnej, użyj kilku zaleceń podczas dzwonienia do odpowiednich służb:

  • Dzwoniąc do operatora staraj się zachować spokój i nie poddawaj się panicznym emocjom. Zamiast tego wyjaśnij jasno i krótko, co dokładnie się stało, podaj swoje imię i nazwisko oraz numer, z którego dzwonisz.
  • Bądź jak najbardziej konkretny co do miejsca, w którym się znajdujesz, dokładnego adresu i/lub obiektów wokół ciebie, które mogą być punktami orientacyjnymi. Dzwoniąc na uniwersalny numer 112, należy również podać województwo, powiat i miasto.
  • W przypadku wykonywania połączenia z telefonu komórkowego na numer 112 usługa może ustalić jedynie przybliżoną lokalizację użytkownika (na podstawie stacji BTS zlokalizowanych w pobliżu miejsca, z którego wykonywane jest połączenie). Trzeba więc uważnie słuchać operatora i pozostać na linii, aż pozwoli się rozłączyć. Być może trzeba będzie podać kilka dodatkowych informacji.

Jeśli operator otrzyma wszystkie niezbędne informacje, szybko wyśle do Ciebie pomoc. Ale po zadzwonieniu na pogotowie, nie rozpoczynaj długich rozmów telefonicznych, lepiej jest, jeśli pozostaniesz dostępny do komunikacji.

Dodatkowe telefony umożliwiające wezwanie służb ratowniczych i uzyskanie pomocy

Oprócz pomocy świadczonej przez powyższe służby, w życiu codziennym mogą pojawić się inne zagrażające sytuacje lub okoliczności, które wymagają interwencji kompetentnych specjalistów. Dlatego podajemy listę dodatkowych numerów telefonów alarmowych:

  • 986 – Straż Miejska
  • 994 – Pogotowie Wodociągowe
  • 993 – Pogotowie Ciepłownicze
  • 992 – Pogotowie Gazowe
  • 991 – Pogotowie Energetyczne
  • 989 – Narodowy Program Szczepień
  • 985 – Ratownictwo Morskie i Górskie
  • 984 – Pogotowie Rzeczne

Zobacz też: Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?

Należy pamiętać, że wszystkie numery alarmowe (oprócz 112) można wybrać z telefonu stacjonarnego. Jednak dzwoniąc z telefonu komórkowego, przed trzycyfrowym numerem należy wybrać kod miasta (pełną listę polskich kodów miast można znaleźć tutaj).

Aplikacja mobilna Moja Komenda

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w Polsce, proponujemy również korzystanie z aplikacji mobilnej Moja Komenda od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja pozwala na szybkie znalezienie informacji o najbliższych komisariatach oraz uzyskanie kontaktów do dzielnicowego, który jest odpowiedzialny za Twój rejon. Aby skorzystać z funkcjonalności aplikacji, wystarczy wpisać w odpowiednim wierszu własny adres. Aby skontaktować się z funkcjonariuszem, wystarczy jedno kliknięcie. Usługa jest bezpłatna. Ważne jest również to, że aplikacja działa zarówno online, jak i offline, czyli użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby znaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja jest obecnie dostępna na systemy operacyjne Android i iOS.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *