UA RU

Lista numerów telefonów alarmowych w Polsce

19 czerwca 2022

Po przyjeździe do Polski należy niezwłocznie zapoznać się z najważniejszymi numerami alarmowymi i zapisać je w książce telefonicznej. Publikujemy najważniejsze z nich.

Numer alarmowy 112

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, funkcjonuje jeden uniwersalny numer alarmowy – 112. Jest to ogólny numer telefonu, pod który można zadzwonić w razie nagłego wypadku, w celu wezwania policji, straży pożarnej lub pomocy medycznej.

Aby jak najszybciej uzyskać pomoc, należy jasno i konkretnie przedstawić problem.

– powiedz im, co się stało i gdzie jesteś. Należy pamiętać, że podczas połączenia z telefonu komórkowego podawane są jedynie przybliżone informacje o położeniu użytkownika na podstawie stacji BTS znajdujących się w pobliżu miejsca, z którego wykonywane jest połączenie. Dlatego postaraj się podać nazwę miasta (województwa, powiatu, gminy), dokładny adres, charakterystyczne obiekty znajdujące się wokół Ciebie.

– przed wezwaniem spróbuj się uspokoić i wyjaśnij operatorowi jasno i zwięźle, co się stało. Słuchaj uważnie i pozostań na linii, dopóki operator nie pozwoli Ci się rozłączyć.

– po zakończeniu rozmowy staraj się przez jakiś czas nie wykonywać innych połączeń, aby operator mógł się z Tobą skontaktować w każdej chwili.

Nie należy dzwonić pod numer 112, chyba że sytuacja zagraża życiu, zdrowiu lub środowisku albo wymaga interwencji służb zewnętrznych.

Aplikacja Moja Komenda

Dzięki aplikacji mobilnej Moja Komenda znajdziesz potrzebne informacje o najbliższych posterunkach policji i numerach telefonów. Aplikacja działa zarówno w trybie online, jak i offline.

Google Play

AppStore

Numery telefonów alarmowych w Polsce

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

994 – Pogotowie Wodociągowe

993 – Pogotowie Ciepłownicze

992 – Pogotowie Gazowe

991 – Pogotowie Energetyczne

989 – Narodowy Program Szczepień

986 – Straż Miejska

985 – Ratownictwo Morskie i Górskie

984 – Pogotowie Rzeczne

Wiktoria Wiszniewska

Specjalistka od social media. To ona odpowiada za to, żeby wszystkie nadesłane zapytania otrzymały jak najszybszą odpowiedź. Większość publikowanych treści na facebooku, telegramie czy tik-toku to również zasługa Viktorii. Uwielbia nawiązywać nowe znajomości, ceni sobie dobrą muzykę, a jedną z jej największych pasji jest czytanie książek.

Wiktoria Wiszniewska