10 najlepszych uczelni w Polsce, do których warto aplikować

Wielu uczniów zastanawia się nad tym, gdzie złożyć wniosek. A ponieważ w Polsce mieszka obecnie ogromna liczba Ukraińców, polskie uczelnie są popularne. Opowiemy wam o 10 najlepszych uczelniach w Polsce.
Platforma Perspektywy opublikowała niedawno ranking najlepszych uczelni prywatnych i publicznych w Polsce, a także ranking najlepszych szkół wyższych na rok 2022. Sprawdźmy zatem, gdzie warto aplikować w 2023 roku.
Uniwersytet Jagielloński (Kraków)
Strona internetowa: https://www.uj.edu.pl/pl
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest jednym z najstarszych polskich uniwersytetów. Co więcej, jest to jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Pierwsze wykłady odbyły się tam w 1364 roku.
Dziś uczelnia kształci specjalistów w następujących dziedzinach:
- Prawo i Administracja;
- Medycyna;
- Filozofia;
- Historia;
- Farmakologia;
- Polonistyka;
- Fizyka, astronomia i informatyka stosowana;
- Matematyka;
- Chemia;
- Biologia;
- Geografia;
A to nie wszystkie dziedziny, w których można studiować na uczelni. Edukacja prowadzona jest zarówno w języku polskim jak i angielskim. Uniwersytet posiada również bibliotekę, w której znajduje się 6 milionów książek. Jest to uczelnia państwowa. Dodatkowo istnieje szansa na otrzymanie stypendium. O stypendium mogą ubiegać się wszyscy studenci z osiągnięciami naukowymi.
Strona internetowa uczelni ma zarówno wersję angielską, jak i rosyjską, więc jeśli nie znasz języka polskiego, będziesz w stanie się odnaleźć.
Uniwersytet Warszawski (Warszawa)
Strona internetowa: https://www.uw.edu.pl/
Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu uczelni publicznych w 2022 roku. Ta instytucja edukacyjna została założona ponad dwa wieki temu – w 1816 roku. Dziś oferuje następujące programy studiów:
- Fizjologia;
- Zarządzanie;
- Administracja;
- Historia;
- Ekonomia;
- Chemia;
- Filologia angielska.
A to nie wszystkie dziedziny, w których można zdobyć wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim. W sumie uczelnia posiada 37 wydziałów, a studiuje na niej ponad 50 tysięcy studentów. Edukacja prowadzona jest w języku angielskim i polskim.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Strona internetowa: https://umed.pl/
Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest największą w Polsce uczelnią medyczną finansowaną przez państwo. Proces edukacyjny ukierunkowany jest na kształcenie specjalistów w dziedzinie medycyny. Kształcenie odbywa się w następujących dziedzinach:
- Farmakologia;
- Stomatologia;
- Nauki o zdrowiu;
- Medycyna;
Ponadto uczelnia oferuje studia podyplomowe. Studia prowadzone są w języku polskim lub angielskim. Uczelnia przyjmuje tylko pełnoletnich kandydatów, więc jeśli Ty lub Twoje dziecko macie 17 lat, będziecie musieli poczekać rok na złożenie wniosku o przyjęcie.
Dodatkowo obowiązkowo trzeba mieć ukończony kurs języka polskiego na uczelni oraz dobre oceny z biologii, chemii, fizyki i matematyki.
Uniwersytet Wrocławski (Wrocław)
Strona internetowa: https://uwr.edu.pl/
Uniwersytet Wrocławski jest jedną z najstarszych uczelni publicznych w Polsce. Został założony w 1702 roku. Planowano jednak, że uczelnia pojawi się jeszcze wcześniej, bo w 1505 roku. Na przeszkodzie temu stanął jednak protest Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dziś na uczelni można studiować na następujących kierunkach:
- Biotechnologia;
- Fizyka i astronomia;
- Matematyka i informatyka;
- Chemia;
- Nauki biologiczne;
- Nauki historyczne i pedagogiczne;
- Nauki o ziemi i o środowisku;
- Nauki społeczne;
- Prawo, administracja i ekonomia;
- Międzyregionalne badania indywidualne;
- Badania międzywydziałowe w zakresie ochrony środowiska;
O bezpłatne studia mogą ubiegać się kandydaci posiadający certyfikat C1. To samo dotyczy posiadaczy Karty Polaka oraz posiadaczy zezwolenia na pobyt długoterminowy. Przyjęcie na studia odbywa się na takich samych zasadach jak dla obywateli polskich.
Akademia Finansów i Biznesu Vistula (Warszawa)
Strona internetowa: https://vistula.edu.pl/
Akademia Vistula rozpoczęła kształcenie studentów w 1992 roku. Jest jedną z najlepszych prywatnych uczelni w Polsce. Dziś kształci specjalistów w następujących dziedzinach:
- Architektura;
- Dietetyka;
- Dziennikarstwo i stosunki społeczne;
- Ekonomia;
- Filologia angielska;
- Filologia hiszpańska;
- Finanse i rachunkowość;
- Grafika;
- Informatyka;
- Stosunki międzynarodowe;
- Turystyka i hotelarstwo;
- Organizacja turystyki i rekreacji;
- Zarządzanie;
Kształcenie prowadzone jest w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Istnieje możliwość studiowania na wszystkich poziomach edukacyjnych, począwszy od licencjatu.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z głównymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.
Politechnika Warszawska (Warszawa)
Strona internetowa: https://www.pw.edu.pl/
Politechnika Warszawska jest jedną z głównych instytucji edukacyjnych w kraju. Ponadto jest to jedna z największych uczelni w Europie Środkowej. Oficjalną datą jej założenia jest rok 1915, jednak uczelnia prowadziła edukację jeszcze przed tą datą.
Na tej uczelni można studiować w następujących dziedzinach:
- Energetyka;
- Fizyka techniczna;
- Informatyka;
- Administracja;
- Architektura;
- Budownictwo;
A to nie koniec listy specjalności, które można studiować na uczelni. Uczelnia zapewnia bezpłatne kształcenie dla obcokrajowców, pod warunkiem, że:
- Znajomość języka polskiego na poziomie C1, potwierdzona certyfikatem;
- Posiadanie karty Polaka lub karty stałego pobytu.
Studia prowadzone są w języku polskim lub angielskim.
Politechnika Gdańska (Gdańsk)
Strona internetowa: https://pg.edu.pl/
Politechnika Gdańska kształci studentów od ponad 100 lat – od 1899 roku. Jest 2. najwyżej notowaną uczelnią w Polsce. Ponadto jest 7. w rankingu uczelnią techniczną w Polsce.
Uczelnia posiada wiele kierunków studiów, w tym:
- Matematyka;
- Mechanika i projektowanie maszyn;
- Nanotechnologia;
- Biotechnologia;
- Inżynieria lądowa;
- Informatyka;
- Fizyka;
- Transport i logistyka;
- Zarządzanie;
- Inżynieria morska;
- Architektura.
Studia prowadzone są w języku polskim lub angielskim. Istnieje również możliwość odbycia kursu języka polskiego przed zapisaniem się na studia. Co więcej, do przyjęcia nie trzeba zdawać żadnych dodatkowych egzaminów, chyba że planuje się studiować, by zostać architektem. Aby aplikować, należy posiadać certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań)
Strona internetowa: https://amu.edu.pl/
Ta państwowa uczelnia od wielu lat znajduje się na liście najlepszych uczelni w Polsce. Uniwersytet działa już od ponad 500 lat, gdyż został założony w 1519 roku.
Na dzień dzisiejszy na uczelni można studiować na następujących kierunkach:
- Archeologia;
- Biofizyka;
- Astronomia;
- Chemia;
- Kinoznawstwo i kultura mediów;
- Filologia angielsko-chińska;
- Filologia skandynawska;
- Filologia polska;
- Historia;
- Historia sztuki;
- Informatyka;
- Lingwistyka;
A to nie wszystkie specjalności oferowane przez uczelnię. Można studiować w języku angielskim lub polskim.
Państwowa Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych (Chełm)
Strona internetowa: https://panschelm.edu.pl/
Ta placówka edukacyjna znajduje się blisko granicy z Ukrainą, ale jest bardzo popularna na polskim rynku edukacyjnym. Do uczelni przyjeżdżają młodzi ludzie z całej Polski, aby studiować na niektórych specjalnościach.
Uczelnia oferuje następujące kierunki studiów:
- Inżynieria lądowa;
- Filologia;
- Dietetyka;
- Elektrotechnika;
- Bezpieczeństwo wewnętrzne;
- Matematyka;
- Mechanika i projektowanie maszyn;
- Pedagogika;
- Pielęgniarstwo;
- Rolnictwo;
Uczelnia posiada własne Centrum Nauk Inżynierskich, w którym znajduje się wiele laboratoriów dydaktycznych do prowadzenia różnych studiów. Uczelnia posiada również lotnisko treningowe z pasem startowym.
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska (Przemyśl)
Strona internetowa: https://pansp.pl/pl/
Ta uczelnia również znajduje się blisko granicy z Ukrainą. Uczelnia przyjmuje zarówno obywateli polskich, jak i obcokrajowców. A Ukraińcy, którzy posiadają kartę polską mogą liczyć na darmowe czesne i stypendia na tej uczelni.
Można studiować na następujących kierunkach:
- Nauki humanistyczne;
- Nauki społeczne;
- Art;
- Nauki techniczne;
- Pielęgniarstwo;
- Filologia.
Zobacz też: CUAET przedłużony: jak Ukraińcy mogą ubiegać się o wizę do Kanady
Możesz studiować w języku polskim lub angielskim.
Pamiętaj, że aby dostać się na polską uczelnię, musisz złożyć wniosek na stronie internetowej instytucji edukacyjnej. Cennik uniwersyteckie różni się w zależności od programu studiów.
Dodaj komentarz