Top 5 polskich murali i street artów poświęconych Ukrainie

Komentarze 0
Zelenskyy-Harry Potter street art w Polsce

Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji polscy artyści coraz częściej sięgają w swoich pracach po temat Ukrainy. Dotyczy to również murali, graffiti i street artu. Postanowiliśmy wyłonić pięć najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych dzieł.

Poznań

Mural na ulicy Hetmańskiej w Poznaniu cieszy się dużą popularnością. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Wołodymyr Zełenski wystąpił jako Harry Potter, a Władimir Putin został przedstawiony jako Voldemort. Jest to dzieło artysty pracującego pod pseudonimem KAWU. Pod postem na Instagramie z wizerunkiem tego muralu autor zaapelował o pomoc dla Ukrainy.

Mural Zelensky-Harry Potter w Poznaniu
ФОТО Instagram KAWU
Putin-Voldemort - street art w Poznaniu
Instagram KAWU

Kraków

Wiele osób jest pod potężnym wrażeniem street artu z Krakowa na ulicy Ślusarskiej. Artysta o pseudonimie Pieksa przedstawił dziewczynkę w wieńcu z niebieskimi i żółtymi kwiatami. Kwiaty jednak płyną i sprawiają wrażenie, że są krwiste. Sam Pieksa na instagramie bardzo emocjonalnie podszedł do swojej pracy:

Jedyne, co mogę teraz powiedzieć to to, że jestem wkurzony, przerażony i smutny jednocześnie. Wkurzony na politykę. Przerażony tym, jak szybko i dramatycznie może zmienić się życie ludzi. Zmartwiony tym, że wszyscy niewinni mieszkańcy Ukrainy muszą cierpieć z powodu tej niepotrzebnej i niewyobrażalnej wojny. Chcę zachęcić wszystkich do wsparcia i pomocy jakkolwiek możecie. Stay strong Ukraine!

Street artowa dziewczyna w żółto-niebieskim wianku w Krakowie
Instagram Pieksa

Warszawa

Mural na ulicy Radzymińskiej w Warszawie również jest poświęcony kobiecie. Dokładniej – wszystkim ukraińskim kobietom, których życie zmieniła wojna. Pomysł na mural dokładnie opisał Andrzej Pągowski, artysta, który go stworzył. Jego wypowiedź cytuje TVN:

„Panna Wolna”, czyli kobieta, która w tych męskich konfliktach jest właściwie najbardziej odpowiedzialna za utrzymanie rodziny i dzieci. To jest hołd dla niej. Chciałbym, żeby Panna Wolna była symbolem walki o wolność, refleksją nad wolnością, a nie symbolem długiej walki Ukrainy. Chciałabym, żeby to się szybko skończyło.

Panna Wolna Street Art na rzecz Ukrainy w Warszawie
Instagram Andrzej Pągowski

Września koło Poznania

W małych polskich miastach jest też trochę świetnej sztuki ulicznej. Na przykład ta autorstwa Jarosława Czyża. Mieści się on na ulicy Warszawskiej we Wrześni, koło Poznania. Autor zadedykował mural ukraińskim dzieciom, które musiały uciekać przed rosyjskimi bombami i rakietami za granicę.

Na muralu widnieje bardzo zmysłowy napis „Nie płacz za swoimi dziećmi, Ukraino. My wrócimy!”.

Nie płacz po swoich dzieciach Ukraina Street Art.
Facebook Jarek Czyż

Ostrów Wielkopolski

Autorem tego muralu jest Konrad Moszyński, który wykonał rysunek dla urzędu miasta. Mural znajduje się na ulicy Browarnej. Przedstawia on oko z symbolem pokoju w środku i łzę z herbem Ukrainy. Podpis „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą” to słowa jednego z najsłynniejszych pacyfistów XX wieku, Mahatmy Gandhiego. Ostatnio jednak wandale oblali mural czerwoną farbą i napisali na nim „Wołyń 43”.

Street art w Polsce Świat jest drogą
Facebook Beata Klimek
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.