Ukraińcy będą płacić za noclegi w masowych ośrodkach zakwaterowania

Irina Turaieva
Polska | 13 października 2022
Komentarze 0
Kobiety na wiecu

Polski rząd zdecydował, że ukraińscy uchodźcy przebywający obecnie w ośrodkach zbiorowych w Polsce powinni zwracać koszty swojego utrzymania. Proponujemy dowiedzieć się, kto i ile zapłaci, a także kiedy te nowości wejdą w życie.

Już niedługo ukraińscy uchodźcy będą płacić za noclegi w masowych ośrodkach zakwaterowania. Poinformował o tym w rozmowie z „Radiem Plus” 10 października wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Należy przypomnieć, że od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Polska przyjęła miliony ukraińskich uchodźców, z których większość pozostała w kraju. Wejdź w link, aby dowiedzieć się, ilu Ukraińców mieszka w Polsce. Dlatego też, aby rozwiązać problem warunków mieszkaniowych i bytowych dziesiątek tysięcy Ukraińców, którzy z powodu wojny stracili dach nad głową i środki do życia, w polskich miastach utworzono specjalne masowe ośrodki zakwaterowania. Zazwyczaj na nowo wyposażano dla nich kompleksy sportowe, pawilony targowe, a nawet remizy strażackie. Wiceminister poinformował, że obecnie w masowych ośrodkach zakwaterowania dla uchodźców otwartych od początku wojny w Polsce mieszka około 80 tys. Ukraińców. Tylko w pawilonach targowych w Nadarzynie około dwóch tysięcy przymusowych migrantów znalazło schronienie i teraz tam mieszka. Dlatego polski rząd zdecydował, że wkrótce cudzoziemcy przebywający w takich ośrodkach zbiorczych będą zobowiązani do pokrycia części kosztów utrzymania. W końcu, jak wyjaśnia urzędnik:

Wielu uchodźców mieszkających w zbiorowych kwaterach przebywa tam od dłuższego czasu. Rosną również koszty związane z ich utrzymaniem. Jesteśmy o tym przekonani, bo przeprowadziliśmy ankietę wśród tych uchodźców, którzy mieszkają w mieszkaniach zbiorowych.

Według polityka, badania wykazały, że ponad połowa osób przebywających obecnie w ośrodkach masowego zakwaterowania mieszka tam długoterminowo.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jakie kategorie Ukraińców będą płacić za noclegi w masowych ośrodkach zakwaterowania?

Według Szefernakera obowiązek ponoszenia nakładów finansowych na ich zakwaterowanie w ośrodkach masowego zakwaterowania nie będzie dotyczył wszystkich kategorii uchodźców. Polityk podkreśla, że wymogi dotyczące częściowego udziału w pokrywaniu kosztów utrzymania będą dotyczyły tylko tych obywateli Ukrainy, którzy już znaleźli pracę i wykonują pracę zarobkową w Polsce.

Chcemy, aby te osoby, które już podjęły pracę, które normalnie funkcjonują, które mają możliwość normalnego funkcjonowania w Polsce, po prostu partycypowały w tych środkach przynajmniej na poziomie 50 procent w najbliższych tygodniach.

Jednocześnie, jak podkreśla urzędnik, wprowadzone zmiany nie dotkną najbardziej wrażliwych kategorii Ukraińców. Zapłacą wszyscy, oprócz emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych.

Każda osoba, która nie jest osobą niepełnosprawną i nie jest emerytem, no bo emerytom też ciężko dzisiaj byłoby z dnia na dzień normalnie żyć w Polsce, każda taka osoba, która jest w wieku produktywnym i może normalnie zacząć funkcjonować.

Tą decyzją polski rząd stara się nie tylko zmniejszyć wydatki kraju na utrzymanie Ukraińców, ale także zachęcić emigrantów z Ukrainy do jak najszybszego usamodzielnienia się:

Potrzebujemy mechanizmów, aby ludzie nie przyzwyczaili się do myśli, że państwo zawsze zapewni pewne rzeczy.

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak i gdzie Ukraińcy mogą znaleźć mieszkania w Polsce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Kiedy Ukraińcy zaczną płacić za pobyt w ośrodkach zbiorczych?

Odnosząc się do dokładnej daty wejścia w życie zmian w procedurze finansowania masowych ośrodków zakwaterowania dla Ukraińców, Pavel Schafernaker powiedział, że jest to kwestia kilku tygodni. Czyli uchodźcy zaczną płacić składki na utrzymanie ośrodków zakwaterowania mniej więcej w przyszłym miesiącu.

Myślę, że mniej więcej od połowy listopada, od drugiej połowy listopada ta decyzja wejdzie w życie.

Zobacz też: Freelance i praca zdalna w Polsce dla Ukraińców

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *