Dokąd zabrać dzieci podczas ferii zimowych w Polsce?

21 stycznia 2023
dzieci na ferie zimowe w polsce. Pl Source: Vista Create

Już wkrótce w Polsce rozpoczną się ferie zimowe. A w niektórych województwach już ruszyły. Aby zapewnić dzieciom rozrywkę i poświęcić im jak najwięcej czasu, proponujemy ciekawe miejsca, do których można się wybrać w czasie zimowej przerwy od szkoły.

Kiedy zaczynają się ferie zimowe w Polsce?

W zależności od województwa ferie zimowe w Polsce rozpoczynają się w różnym czasie. Jednak zawsze jest to koniec stycznia/początek/połowa lutego. W tym roku akademickim terminy rozkładają się następująco:

 • województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie – od 16 do 29 stycznia 2023 r.;
 • województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie – od 23 stycznia do 5 lutego 2023 r.;
 • województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie – od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r.;
 • województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie – od 13 do 26 lutego;

Jak widać, w niektórych województwach ferie zimowe już się rozpoczęły, a w innych dopiero nadejdą. Nie należy mylić ferii zimowych z przerwą świąteczną. Przerwa zimowa trwała od 23 do 31 grudnia, ale przed nami jeszcze dwa tygodnie ferii zimowych. Po feriach zimowych uczniów czekają święta wielkanocne i letnie. Rok szkolny w polskich szkołach kończy się z końcem czerwca.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie bezpłatnie zabrać dziecko na ferie zimowe?

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wyjazd na wakacje, nie zniechęcaj się. W końcu w Polsce jest wiele miejsc, za których odwiedzenie trzeba będzie zapłacić bardzo mało lub nic. Wśród tych opcji znajdują się:

 1. Muzea i galerie. Wiele muzeów ma dni bezpłatnego wstępu. W każdym polskim mieście są takie miejsca, dlatego termin bezpłatnego wstępu do danego muzeum warto sprawdzić na jego stronie internetowej. Na przykład muzeum w Warszawie ma bezpłatny wstęp w każdy czwartek. Ale w inne dni stołeczne muzea również są gotowe przyjmować zwiedzających za darmo. Podobnie w Krakowie we wtorek można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego. To samo dotyczy muzeów zlokalizowanych w innych miastach.
 2. Jeśli mieszkasz w Łodzi lub okolicy, możesz odwiedzić Akademię Muzyczną. Od czasu do czasu odbywają się tam bezpłatne koncerty, na które może przyjść każdy. Aktualny harmonogram koncertów można zobaczyć na stronie internetowej. W ramach koncertów bezpłatnych notuje się wstęp wolny. Akademia mieści się przy ul. Gdańskiej 32.
 3. Jeśli mieszkasz w województwie Dolnośląskim, radzimy odwiedzić Złoty Widok. To jeden z najbardziej znanych tarasów widokowych na Dolnym Śląsku. Jest otwarty 24 godziny na dobę i jest całkowicie bezpłatny. Oferuje on piękne górskie widoki. Został wyremontowany w 2020 roku, więc możecie być pewni, że jest bezpieczny dla Was i Waszych dzieci.
 4. Osoby z województwa Małopolskiego również mogą liczyć na bezpłatną rozrywkę. Warto odwiedzić Las Wolski znajdujący się w Krakowie. To nie tylko najbardziej zielona część miasta, ale także największy park leśny w Polsce. Rośnie w nim wiele gatunków drzew. Można więc nie tylko podziwiać przyrodę, ale także zrobić piękne zdjęcia na pamiątkę.
 5. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski mogą odwiedzić Stare Poznańskie Zoo. Powstało ono w 1874 roku. Tutaj nie znajdziesz ogromnej różnorodności zwierząt, ale nadal będziesz miał okazję je podziwiać. Zoo mieści się przy ulicy Zwierzynieckiej 19 i jest czynne codziennie od 9:00 do 16:00.

Dodatkowo możesz samodzielnie poszukać miejsca na bezpłatną rozrywkę z dziećmi. Aby to zrobić, musisz wpisać w wyszukiwarkę Darmowe atrakcje i dopisać nazwę swojego miasta.

Gdzie pojechać z dzieckiem na płatne ferie zimowe?

W Polsce jest też wiele miejsc, które można odwiedzić, jeśli dysponuje się odpowiednią sumą pieniędzy. Jeśli więc macie taką możliwość, radzimy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • Park Inwałd. Jest to kompleks 5 parków rozrywki, dzięki czemu razem z dziećmi będziecie mieli frajdę ze spaceru po tym miejscu. Ceny biletów:
 1. Bilet ulgowy – od 59 do 69 zł;
 2. Bilet pełny – od 69 do 79 zł;
 3. Bilet rodzinny – od 246 do 286 zł;
 4. Bilet dla dziecka do 90 cm wzrostu – 1 i 2 zł;
 5. Bilet dla solenizanta do lat 16 i osoby niepełnosprawnej kosztuje 1 zł.

Więcej o każdej ofercie biletowej można przeczytać na stronie internetowej parku. Park znajduje się w Inwałdzie przy ulicy Wadowickiej 169. Położony jest niedaleko Krakowa. Godziny pracy – od 12.30 do 20.00. Park jest otwarty codziennie.

 • Kopalnia Soli w Wieliczce. Ta rozrywka będzie interesująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kopalnia znajduje się bardzo blisko Krakowa w mieście Wieliczka. Podczas wycieczki spotkasz różne bajkowe postacie, które zanurzą Twoje dzieci w niezwykłej atmosferze. Weź pod uwagę, że może być ci zimno, ponieważ miejsce znajduje się pod ziemią. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubrania. Ceny biletów:
 1. Bilet dla studentów, emerytów i rencistów – 72 zł;
 2. Bilet dla dzieci i młodzieży do lat 19 – 62 zł;
 3. Bilet pełny – 82 zł;
 4. Bilet dla dzieci do lat 4 – 0 zł;
 5. Bilet rodzinny (2+2) – 238 zł;

Zobacz też: Airbnb zapewnia darmowe noclegi dla Ukraińców w Warszawie

Kopalnia jest otwarta codziennie od 7:30 do 19:30. Więcej o każdym z biletów można przeczytać na stronie internetowej. Kopalnia zlokalizowana jest przy ulicy Daniłowicza 10 w Wieliczce.

 • Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Otwarte jest pięć dni w tygodniu z wyjątkiem poniedziałku i piątku. Godziny otwarcia to od 8 do 16. W Centrum Nauki można uczestniczyć w wielu wykładach naukowych o różnej tematyce, a także zobaczyć pokazy naukowe. Będzie to interesujące zarówno dla Ciebie, jak i Twoich dzieci. Ceny biletów wyglądają następująco:
 1. Bilet pełny – 30 zł;
 2. Bilet ulgowy – 25 zł;
 3. Bilet grupowy – 23 zł;
 4. Bilet rodzinny – 22 zł od osoby;
 5. Bilet na pracownię naukową kosztuje 21 zł;
 6. Bilet na seanse naukowe w weekend kosztuje 18 zł.
 7. Bilet dla dzieci do lat 3 oraz opiekunów grup liczących 10 lub więcej dzieci – 0 zł;

Możesz przeczytać więcej o każdym z biletów pod tym linkiem. Centrum Nauki znajduje się na Podzamczu przy ulicy Podzamcze 45. Znajduje się w niewielkiej odległości od Kielc.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *