Prawie 500 ukraińskich studentów nie otrzyma dyplomów

Tetiana Sharapova
28 lipca 2023
Komentarze 0
Dyplom, którego nikt nie otrzyma Source: Vista Create

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że prawie 500 studentów nie otrzyma dyplomów ukończenia studiów wyższych. Powodem jest to, że nie spełniają oni wymogów ustawy Ukrainy o szkolnictwie wyższym. Dlatego też nie mogą otrzymać dyplomów.

Którzy ukraińscy studenci nie otrzymają dyplomów ukończenia studiów wyższych?

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że studenci, którzy skorzystali z tak zwanego polskiego systemu rekrutacji w celu uniknięcia zewnętrznych niezależnych testów, nie będą mogli otrzymać dokumentów ukończenia studiów wyższych. Wynika to z faktu, że tacy studenci nie spełniają wymogów ustawy Ukrainy o szkolnictwie wyższym.

Schemat ten polegał na zapisywaniu studentów do instytucji szkolnictwa wyższego za granicą, studiowaniu tam przez rok (czasami zdalnie), a następnie przenoszeniu się na wyższy rok ukraińskich uniwersytetów.

Pomimo faktu, że w 2019 r. ustawa o szkolnictwie wyższym została zmieniona, aby określić, że studenci, którzy chcą przenieść się do ukraińskich instytucji szkolnictwa wyższego, muszą spełniać te same wymagania, co studenci zapisani na ten sam program studiów w roku przyjęcia, niektóre instytucje szkolnictwa wyższego nadal odnawiały studentów w ramach polskiego programu przyjęć. Z tego powodu tacy studenci nie otrzymają dyplomów.

Jak poinformowano na kanale telegramu Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Teraz nie możemy pozwolić tym studentom na otrzymanie dokumentów o wyższym wykształceniu, ponieważ chcemy być pewni ich uczciwości i kwalifikacji. Dlatego po 4 latach od wejścia w życie odpowiedniego przepisu ustawy, Ministerstwo Edukacji i Nauki zablokowało ponad 450 wnioskodawcom możliwość zamawiania dokumentów dotyczących szkolnictwa wyższego, które nie spełniają wymogów ustawy Ukrainy o szkolnictwie wyższym.

Nie należy się jednak tym zbytnio przejmować. Faktem jest, że Ministerstwo Edukacji i Nauki daje takim studentom możliwość spełnienia wszystkich niezbędnych warunków – czyli przejścia zewnętrznej niezależnej oceny i prawidłowego wejścia na ukraińską uczelnię. W tym celu proponuje się zawieszenie studiów na rok, aby studenci mieli czas na zrobienie wszystkiego. Po spełnieniu wszystkich warunków studenci będą mogli pomyślnie ukończyć studia i otrzymać dyplomy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *