W Warszawie rozpoczynają się bezpłatne letnie zajęcia z fizyki dla uczniów z Ukrainy

19 lipca 2022

W Warszawie rozpoczęły się bezpłatne letnie zajęcia z fizyki dla Ukraińców, którzy w nowym roku akademickim będą kontynuować naukę w polskiej szkole.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, wspierany przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i na zlecenie tamtejszego Biura Edukacji, uruchomił letni program fizyki dla Ukraińców, którzy zdecydowali się kontynuować naukę w polskich szkołach. Program został uruchomiony wczoraj, 19 lipca. Projekt realizowany jest w ramach akcji „Letnia Szkoła dla Dzieci i Młodzieży z Ukrainy” i finansowany przez UNICEF. Kursy mają przygotować ukraińskich uczniów do nauki w polskiej szkole i ułatwić im naukę, która rozpocznie się we wrześniu.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia?

Zajęcia przeznaczone są przede wszystkim dla uczniów, którzy w nowym roku szkolnym będą uczęszczać do 8 klasy szkoły podstawowej, a także dla licealistów.

Aby poziom trudności materiału był odpowiedni do aktualnego poziomu przygotowania każdego z uczestników, wprowadzono podział na grupy. Każda grupa będzie dostosowana do konkretnych umiejętności.

W jakim języku będzie odbywało się szkolenie?

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, jednak część materiałów edukacyjnych dostępna jest także w języku ukraińskim. W razie potrzeby komunikacja może odbywać się po angielsku (nauczyciele posługują się nim biegle) lub w języku rosyjskim (niektórzy nauczyciele znają go na poziomie podstawowym).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kto będzie uczył i jak będą prowadzone zajęcia?

W przygotowanie programu kursu włączyli się doświadczeni nauczyciele fizyki i matematyki z Polski i Ukrainy. W skład zespołu autorów materiałów kursu wchodzą: Marcin Braun, Olha Fekete, Mirosław Galikowski, Marta Nagalska i Urszula Setlak.

Zajęcia poprowadzą natomiast studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach nauki uczniowie będą:

– poznawać polskie terminy związane z fizyką oraz matematyką,

– rozwiązywać teoretyczne problemy,

– przeprowadzać eksperymenty.

Harmonogram

Planowane są dwa czterotygodniowe cykle szkoleniowe. Pierwszy z nich rozpoczął się wczoraj, 19 lipca, a zakończy 11 sierpnia. Drugi kurs rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 8 września.

W okresie wakacji zajęcia będą odbywać się we wtorki i czwartki w godz. 10.00-12.00. We wrześniu godziny zajęć zostaną dostosowane do możliwości uczniów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gdzie odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Pasteura 5.

Jak zgłosić się do projektu?

Aby dołączyć do programu edukacyjnego, należy wypełnić specjalny formularz Google, w którym należy podać:

– imię i nazwisko rodzica oraz dziecka,

– numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail,

– informację, w której klasie będzie dziecko w nowym roku szkolnym,

– informację, do którego cyklu zajęć chcemy zapisać dziecko.

Po rozpatrzeniu zgłoszenia, zarejestrowany uczestnik otrzyma zaproszenie na zajęcia wraz ze szczegółowymi informacjami wyjaśniającymi przebieg kursu.

Więcej informacji można uzyskać u organizatorów programu edukacyjnego pod adresem e-mail. Wiadomości można nadsyłać w języku polskim, ukraińskim, angielskim lub rosyjskim.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

Możliwość komentowania została wyłączona.