Ponad 50% dzieci z Ukrainy nie uczęszcza do polskich szkół

Tetiana Sharapova
11 lipca 2023
Komentarze 0
Dzieci z Ukrainy, które nie uczęszczają do polskich szkół Source: Vista Create

Niedawno ONZ wraz z UNICEF opublikowały nowe dane dotyczące liczby ukraińskich dzieci uczęszczających do szkół w Polsce. Pomimo faktu, że minęło ponad 500 dni wojny na pełną skalę, ponad 50% ukraińskich uczniów nie uczęszcza do polskich szkół.

Dlaczego ukraińskie dzieci nie uczęszczają do polskich szkół

Minęło ponad 500 dni wojny na pełną skalę. Z powodu działań wojennych na Ukrainie ogromna liczba Ukraińców mieszka w Polsce. Większość uchodźców to matki z dziećmi. Ale mimo że wojna trwa już ponad rok, ogromna liczba ukraińskich uczniów nadal nie uczęszcza do polskich szkół.

W Polsce uchodźcy z Ukrainy stanowią 4 procent wszystkich zarejestrowanych uczniów, a ponad 85 000 klas ma co najmniej jednego ucznia-uchodźcę. Prawie połowa dzieci uchodźców z Ukrainy – 173 000 – jest obecnie zarejestrowana w polskim systemie edukacji, w tym w szkołach podstawowych i średnich. Około jeden na pięciu (22%) ukraińskich uczniów w wieku licealnym uczył się w polskiej szkole pod koniec ostatniego roku szkolnego.

Nie wiadomo na pewno, dlaczego druga połowa ukraińskich uczniów nie uczęszcza do polskich szkół. Eksperci zakładają jednak, że po prostu kontynuują oni naukę w swoich ukraińskich szkołach online.

Agencje ONZ ds. dzieci i uchodźców – UNICEF i UNHCR – wzywają rodziców uchodźców do zarejestrowania swoich dzieci w polskich szkołach. Zauważają, że nauka online może być nieskuteczna. Ponadto nauka w polskiej szkole da dzieciom szansę na integrację z polskim społeczeństwem i nawiązanie kontaktów towarzyskich.

Inne możliwe powody, dla których Ukraińcy nie uczęszczają do szkół w Polsce, obejmują

  1. Duże obciążenie pracą w polskiej szkole.
  2. Problemy z adaptacją w nowym zespole.
  3. Strach przed dalszymi studiami na polskich uniwersytetach.
  4. Ograniczone wsparcie dla ukraińskich uczniów w polskich szkołach.

Wielu studentów wierzy również, że wkrótce wrócą do domu. Dlatego celowo rezygnują z nauki w polskiej szkole. Niektórzy próbują też łączyć szkołę polską z ukraińską, ale to stwarza dodatkowe obciążenie.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *