Leczenie onkologiczne w Polsce. Gdzie się udać?

Tetiana Sharapova
Medycyna | 14 sierpnia 2022
Komentarze 0
Leczenie nowotworów w Polsce

Ukraińcy w Polsce mogą zmagać się z różnymi chorobami. Włącznie z rakiem. Gdzie się zwrócić i jak znaleźć wsparcie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Gdzie kontynuować leczenie?

Jeśli opuściłeś Ukrainę znając już swoją diagnozę, nie musisz się obawiać. Faktem jest, że ukraińscy uchodźcy mogą kontynuować leczenie w Polsce. Można to zrobić, dzwoniąc na numer infolinii NFZ: 800 190 590. Telefony przyjmowane są 24 godziny na dobę, również w weekendy i święta. Pod tym numerem można również uzyskać poradę w języku ukraińskim.

Operatorzy infolinii powinni być w stanie doradzić Ci w sprawie lekarzy w Twoim mieście i udzielić Ci wszelkich informacji. Połączenia są bezpłatne.

Z Fundacją Rak’n’Roll można się również skontaktować, wypełniając specjalny formularz. Jest to fundacja, która wspiera wszystkich chorych na raka w Polsce.

Co zrobić, gdy diagnoza została postawiona już w Polsce?

Jeśli zostałeś już zdiagnozowany w Polsce, pierwszym miejscem kontaktu jest infolinia NFZ. W każdym województwie powinna być przynajmniej jedna placówka, która przyjmuje Ukraińców z rakiem.

Można też spróbować poszukać kliniki na własną rękę. Oto lista miast, w których placówki mają zagwarantowaną pomoc Ukraińcom chorym na raka:

Możesz również skontaktować się z poszczególnymi sieciami klinik, aby zapytać o możliwość leczenia. Oto lista tych, którzy wyrazili chęć pomocy chorym na raka z Ukrainy:

Zobacz też: Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?

Kliniki te znajdują się w wielu miastach w Polsce, więc szans na uzyskanie odpowiedniego leczenia jest sporo.

Gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne?

Leczenie choroby nowotworowej wymaga wiele wysiłku fizycznego, ale także wiele psychicznego. Dlatego tak ważne jest uzyskanie wsparcia psychologicznego. Trudny proces leczenia często skłania do rezygnacji.

Aby uzyskać wsparcie, możesz skontaktować się tutaj:

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.