Konsulat Ukrainy w Gdańsku radzi ukraińskim uchodźcom, by unikali podróży z Polski do krajów trzecich

16 lipca 2022
Znak stopu jest zabroniony

Podczas kolejnych piątkowych konsultacji – projektu informacyjnego prowadzonego przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku – upubliczniono informację o warunkach, na jakich obywatele Ukrainy mogą swobodnie podróżować z Polski do innych krajów. Pracownicy konsularni udzielili szczegółowych wyjaśnień, dlaczego uchodźcy z Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., powinni unikać podróży do państw trzecich po zakończeniu 90-dniowego okresu bezwizowego.

Jakie możliwości daje obywatelom Ukrainy ruch bezwizowy

Ze względu na obowiązującą umowę z Unią Europejską o ruchu bezwizowym dla obywateli Ukrainy, Ukraińcy wjeżdżający do UE z paszportem biometrycznym mają prawo do legalnego pobytu w UE do 90 dni w okresie 180 dni. Dłuższe pobyty w UE reguluje kodeks graniczny Schengen.

W praktyce oznacza to, że aby korzystać z prawa pobytu do 90 dni w ciągu 180 dni w pozostałych krajach Schengen i w większości przypadków w całej UE, obywatel Ukrainy musi uzyskać w jednym z krajów UE dokument uprawniający do pobytu czasowego lub stałego (w Polsce jest to Karta pobytu ) lub posiadać długoterminową wizę krajową (typ D) wydaną przez kraj Schengen.

W Polsce do 24 lutego 2022 roku Kartę Pobytu mogli otrzymać Ukraińcy, którzy przyjechali na wizie krajowej i mieli legalne podstawy pobytu – naukę, pracę lub łączenie rodzin.

Na co pozwala Ukraińcom status ochrony czasowej w Polsce?

Ukraińcy, którzy wjechali do Polski, uciekając przed wojną, otrzymują status ochrony czasowej po 24.02.2022 r. Zapewnia im prawo do edukacji, opieki zdrowotnej, dostępu do rynku pracy, pomocy społecznej oraz pozwala na legalny pobyt w tym kraju przez rok, z możliwością przedłużenia. Status ochrony tymczasowej w UE nie daje jednak prawa do swobodnego podróżowania po Europie po upływie 90-dniowego okresu bezwizowego.

Dlaczego ukraińscy uchodźcy ze statusem ochrony tymczasowej nie powinni podróżować do krajów trzecich?

Państwa europejskie chętnie przyjmują Ukraińców szukających azylu w Europie z powodu wojny. Ale osoba, która wyjechała z miejsca działań wojennych do Polski i mieszka tam dłużej niż 90 dni, ma już zapewnioną niezbędną ochronę. I obiektywnie rzecz biorąc, nie ma już ważnego powodu, by przekraczać granicę do kraju trzeciego.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Dlatego obywatelom Ukrainy, którzy wjechali do Polski po rozpoczęciu wojny i spędzili tu więcej niż 90 dni, ukraiński konsulat zaleca unikanie wyjazdów za granicę – zarówno do krajów UE i strefy Schengen, jak i poza nią. Nie ma gwarancji, że będzie można wrócić do Polski po 90-dniowym bezwizowym pobycie np. w Turcji czy Hiszpanii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że polska Straż Graniczna zaproponuje Ci, abyś poczekał 91 dni przed wjazdem do Polski, ponieważ skończył się okres bezwizowy i nie przyjeżdżasz z ogarniętej wojną Ukrainy, ale z całkiem bezpiecznego terytorium.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.