Jak odnowić ukraiński paszport za granicą i wpisać dziecko do paszportu rodziców?

Irina Turaieva
Polska, Ukraina | 3 listopada 2022
Komentarze 0
Ukraiński paszport odnowiony w Polsce Autor: Borys Zaitsev

Odnowić paszport i zarejestrować dziecko w dokumencie rodziców w Polsce można ponownie w ambasadzie lub konsulacie Ukrainy. Dowiedz się, jak to zrobić!

1 listopada 2022 roku Rząd Ukrainy przyjął dekret „O zmianach w paragrafie 2 uchwały Gabinetu Ministrów nr 170 z 28 lutego 2022 roku”, który ponownie uprościł odnawianie paszportów dla obywateli Ukrainy oraz procedurę wpisywania informacji o dzieciach. Nowy dekret anuluje ograniczenie wprowadzone przez Gabinet Ministrów Ukrainy 18 października 2022 r. dotyczące możliwości odnowienia paszportu poza granicami Ukrainy.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu rząd Ukrainy podjął decyzję o zaprzestaniu przez placówki dyplomatyczne za granicą przedłużania ważności ukraińskich paszportów i wprowadzania danych o dzieciach. Nawet w przypadku pilnej konieczności opuszczenia Ukrainy z powodu leczenia lub śmierci krewnego mieszkającego za granicą, doradzano aby wystąpić do lokalnych biur Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy o przedłużenie paszportu. Dzięki nowemu dekretowi Ukraińcy, którzy wyjechali za granicę w związku z pełnowymiarową agresją Rosji, nadal będą mogli odnawiać paszporty obywateli Ukrainy na wyjazd za granicę oraz wpisywać dane swoich dzieci do paszportów rodziców/przedstawicieli prawnych w ukraińskich placówkach dyplomatycznych.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Dlaczego wznowiono możliwość odnawiania paszportów w ambasadach?

Autor: Borys Zaitsev

Według ukraińskiego Ministerstwa ds. Reintegracji na Terytoriach Czasowo Okupowanych, zatwierdzone 18 października zmiany miały być stosowane przez ukraińskie ambasady lub konsulaty tylko wtedy, gdy nie mają one technicznych możliwości wydawania, wymiany i wznawiania paszportu. Mimo to, jak zauważono na rządowej stronie Ministerstwa Integracji:

Ponieważ wspomniane możliwości techniczne istnieją w ambasadach i konsulatach, przyjęte dzień wcześniej przez rząd zmiany skomplikowały sytuację naszych obywateli za granicą i stworzyły ryzyko pozostawienia Ukraińców i ich dzieci bez dokumentów. Na przykład opłata za wyrobienie nowego paszportu wynosi 120 euro, a dla większości Ukraińców zmuszonych do ewakuacji za granicę jest to kwota nie do udźwignięcia.

Dlatego Ministerstwo Reintegracji wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Państwową Służbą Migracyjną zainicjowało pilne przywrócenie Ukraińcom za granicą możliwości odnawiania paszportów i rejestrowania w nich swoich dzieci w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Jak zapisano w dekrecie, czynności konsularne będą wykonywane w dniu złożenia wniosku i całkowicie bezpłatnie. A to powinno umożliwić dostarczenie obywatelom Ukrainy ważnych dokumentów paszportowych w jak najkrótszym czasie, bez konieczności wydawania na to pieniędzy.

Jak przedłużyć ważność ukraińskiego paszportu w Polsce?

Autor: Borys Zaitsev

Gdy paszport obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę traci ważność, placówki dyplomatyczne Ukrainy w Polsce mogą go przedłużyć. Przedłużenie ważności dokumentu następuje na okres 5 lat. Należy pamiętać, że paszport można przedłużyć nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą jego ważności. Aby uzyskać tę usługę konsularną, obywatele Ukrainy powinni zarejestrować się w elektronicznej kolejce odpowiedniego urzędu konsularnego i przygotować pakiet dokumentów:

  • wypełniony wniosek o przedłużenie ważności PGUVK;
  • paszport obywatela Ukrainy uprawniający do wyjazdu za granicę;
  • kopia paszportu zagranicznego (wypełnione strony).

W przypadku przedłużania ważności paszportu osoby małoletniej rodzice muszą dodatkowo przedłożyć akt urodzenia dziecka wraz z odpisem, jeden z dokumentów paszportowych rodziców wraz z odpisem oraz dwie fotografie dziecka o wymiarach 35×45 mm w przypadku zmiany wyglądu dziecka. Jeśli to nie rodzice składają dokumenty – lecz przedstawiciel ustawowy dziecka – muszą oni również złożyć dokument potwierdzający, że są przedstawicielem ustawowym dziecka. Jeśli dziecko urodziło się za granicą, należy również przygotować zaświadczenie o rejestracji dziecka jako obywatela Ukrainy. Należy pamiętać, że paszport dziecka poniżej 12 roku życia może być przedłużony na okres nie dłuższy niż okres, na który został wydany, czyli 4 lata.

Jak wpisać dziecko do paszportu rodziców w Polsce?

Autor: Gustavo Fring

Jeżeli osoba niepełnoletnia nie posiada ukraińskiego paszportu uprawniającego do wyjazdu za granicę, dane dzieci do lat 16 mogą być wpisane do paszportu jednego z rodziców z wklejoną fotografią dziecka/dzieci i podanymi danymi osobowymi. Pozwoli to nie tylko zalegalizować dziecko na terytorium Polski, ale także uniknąć problemów przy przekraczaniu granicy podczas powrotu do Ukrainy. Można to zrobić również, zapisując się do elektronicznej kolejki w ambasadzie lub urzędzie konsularnym Ukrainy w Polsce. Aby wpisać dane o dziecku do paszportu rodziców, należy posiadać:

  • wniosek o wpisanie informacji o dziecku do paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę;
  • ukraiński paszport jednego z rodziców (w którym będą wpisane informacje o dziecku) z kopią;
  • akt urodzenia lub dokument potwierdzający fakt urodzenia wydany przez właściwe organy obcego państwa;
  • dwa zdjęcia dziecka o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Zobacz też: Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Jeśli dokumenty wystawia przedstawiciel ustawowy, musi on dostarczyć dokument potwierdzający jego upoważnienie do tego. Jeśli nie posiadasz aktu urodzenia dziecka, przedstawiciel ustawowy może dostarczyć odpis z Państwowego Rejestru Urodzeń.

Przypominamy, że odnowienie paszportu lub wpisanie informacji o dziecku do paszportu na wyjazd za granicę odbywa się bezpłatnie i w ciągu dnia roboczego w dniu złożenia wniosku przez obywatela.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *