Polska wprowadzi dodatkowe przerwy w pracy

1 sierpnia 2022

W Polsce wprowadzą dodatkowe przerwy w pracy. Ale ta zmiana nie dotknie wszystkich. Kto może więcej odpoczywać?

Jak podało polskie radio eska.pl, wkrótce w Polsce zostaną wprowadzone dodatkowe przerwy w pracy. Dziś polscy pracownicy mogą liczyć na płatną przerwę trwającą co najmniej 15 minut, jeśli ich dzień pracy trwa 6 godzin lub dłużej. Ale już niedługo w krajach UE, w tym w Polsce, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przerw. Wraz z wprowadzeniem nowej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracownicy będą mieli więcej czasu na odpoczynek. To jednak nie dotyczy wszystkich.

Dodatkowo będą odpoczywać ci, którzy więcej pracują

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ma na celu poprawę warunków pracy pracowników i ułatwienie im pogodzenia harmonogramu pracy z przestrzenią osobistą. Jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu jest uregulowana organizacja przerw w zależności od długości dnia pracy. Zgodnie z nowymi zasadami, przy przepracowaniu ponad 9 godzin pracownik będzie miał prawo do kolejnej przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Jeżeli czas pracy przekracza 16 godzin, pracownik może liczyć na kolejną, dodatkową, analogiczną przerwę.

Ważne jest, aby dodatkowe przerwy były liczone jako czas pracy. A pracodawca musi powiadomić pracownika o jego prawie do dodatkowych minut odpoczynku w ciągu pierwszych siedmiu dni roboczych.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Nowe przepisy powinny wejść w życie już 1 sierpnia 2022 r. Jednak rząd wciąż pracuje nad włączeniem planowanej nowelizacji do obowiązującego prawa pracy. Pod tym względem zmiany są nieco opóźnione. I do tej pory dokładna data jest wciąż nieznana. Występuje jednak nadzieja, że nowe zasady zostaną wdrożone w nadchodzących miesiącach.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.