Lista najniebezpieczniejszych miast w Polsce

Karol Popko
Polska, Sponsorowane | 9 listopada 2023
Komentarze 0
Kobieta trzyma pieniądze i zegarek-PL

Lista najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce jest ustalana na podstawie różnych rodzajów przestępstw, włączając w to morderstwa, bójki, pobicie, podżeganie do samobójstwa, kradzieże, dewastację mienia i wypadki drogowe. Główny Urząd Statystyczny dostarcza dane, które pomagają określić, w których miastach w Polsce występuje najwięcej przestępstw. W tej liście znajduje się 10 miejsc, gdzie ostrożność na drogach oraz ochrona mienia są szczególnie ważne.

Przestępczość w Polsce ma różne aspekty, a jedną z głównych kategorii są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Te przestępstwa są zdefiniowane w Kodeksie Karnym Polski, w rozdziale XIX, artykułach 148-162. Obejmują one morderstwa, zabójstwa dzieci, eutanazję, namowę do samobójstwa, przerwanie ciąży z i bez zgody kobiety, śmierć kobiety w wyniku aborcji, nieumyślne spowodowanie śmierci, skaleczenia, uczestnictwo w bójkach lub pobicie.

Według danych policji, w 2020 roku zarejestrowano 641 morderstw, co stanowi najwyższą liczbę od 2011 roku. Wcześniej, od 1999 roku, liczba morderstw w Polsce spadała, z 1048 przypadków w 1999 roku do 456 przypadków w 2016 roku. Jednak od tego czasu liczba morderstw zaczęła ponownie rosnąć. Warto zaznaczyć, że przestępstwa związane z poważnymi obrażeniami ciała zmalały. W 2020 roku odnotowano 366 takich przypadków, co stanowi minimum od 1999 roku. Zmniejszyła się także liczba bójek – uczestnictwo w nich zarejestrowano w 2020 roku w 2662 przypadkach, co stanowi minimum od 1999 roku, kiedy ich było ponad 11,5 tysiąca. Liczba przestępstw poniżej 4 tysięcy przypadków spadła tylko w 2018 roku. Nawet w 2017 roku ich liczba wyniosła 4100.

Inną kategorią przestępstw są przestępstwa kryminalne. W 2021 roku zarejestrowano ich ponad 489 tysięcy. Istnieją także przestępstwa przeciwko mieniu, w szczególności rabunki. Dlatego, aby zabezpieczyć swoje środki, lepiej przechowywać je w formie elektronicznej, a do przesyłania pieniędzy rodzinie lub znajomym w Ukrainę nie trzeba nosić gotówki, ryzykując napadnięciem, wystarczy pobrać aplikację Profee.

Dzięki Profee nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich finansów podczas przesyłania pieniędzy. Ten Serwis zapewnia wysoki poziom ochrony i wykorzystuje nowoczesne technologie szyfrowania danych, aby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkich transakcji.

Jednak bezpieczeństwo w konkretnym mieście może również zależeć od liczby wypadków drogowych. Dane dotyczące różnych kategorii przestępstw i wypadków drogowych są gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny. Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, serwis Polskawliczbach.pl przygotował klarowną klasyfikację według kategorii i ilości przypadków na 1000 mieszkańców. Wybraliśmy najlepsze miasta z każdej kategorii i stworzyliśmy ranking bezpieczeństwa.

Przyjrzyjmy się liście najbardziej niebezpiecznych miejsc w Polsce na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które obejmują różne rodzaje przestępstw i wypadków drogowych. Oto dziesięć takich miejsc:

10. Łódź

W Łodzi kierowcy powinni być szczególnie ostrożni. Miasto wyróżnia się liczbą wypadków drogowych. W 2021 roku w Łodzi miało miejsce 915 wypadków drogowych, co jest więcej niż w Warszawie (702) i Krakowie (745). Przypada to 137 wypadków na 1000 mieszkańców. Niestety wiele z nich było tragicznych. Łódź zajmuje także drugie miejsce pod względem liczby wypadków śmiertelnych. W 2021 roku zginęło 15 osób.

9. Warszawa

Jeśli chodzi o liczbę ofiar wypadków drogowych, Łódź nie wyprzedziła Warszawę. W 2021 roku na drogach stolicy zginęło 42 osób, co jest o 27 więcej niż w Łodzi. Na przykład w Poznaniu zginęło 14 osób, w Krakowie – 12, a w Kielcach i Wrocławiu – 10 osób. Jednak jeśli uwzględnić liczbę ofiar na 1000 mieszkańców, Warszawa już tak dobrze się nie prezentuje, mając 2,3 ofiary na 1000 mieszkańców.

8. Józefów, Otwock, Karczew

Nie brakuje również piratów drogowych w powiecie otwockim. Mieszkańcy Józefowa, Otwocka i Karczewa powinni być szczególnie ostrożni. Te miasta są liderami w Polsce pod względem liczby przestępstw drogowych przypadających na 1000 mieszkańców. Zgodnie z artykułem 177 Kodeksu Karnego, przestępstwo drogowe ma miejsce, gdy ktoś narusza zasady bezpieczeństwa na lądzie, wodzie lub w powietrzu, nieumyślnie powodując wypadek, w którym inna osoba ponosi obrażenia lub traci życie, lub też odnosi poważne obrażenia ciała. Na 1000 mieszkańców w Józefowie, Otwocku i Karczewie miało miejsce 4,9 takich przestępstw.

Zobacz też: Symbole i legendy polskich miast

7. Katowice

Katowice wyróżniają się pod względem przestępstw przeciwko mieniu. Obejmuje to kradzieże, włamania, rabunki, defraudacje mienia i wiele innych przestępstw. Liczba takich przestępstw na 1000 mieszkańców wynosi 51,3.

6. Turek, Dobra, Tuliszków

Te trzy miasta w Wielkopolsce zajmują czołowe miejsca pod względem liczby przestępstw kryminalnych na 1000 mieszkańców. W każdym z nich wynosi ona 32,7. Przestępstwa kryminalne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i obejmują różne nielegalne działania.

Portal Polskawliczbach.pl tłumaczy, że definiowanie przestępstw kryminalnych można interpretować na podstawie przepisów Kodeksu Karnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, przestępstwo to świadome, społecznie szkodliwe (większe niż małe), zakazane prawem karnym i opisane jego cechami działanie. Obecnie polskie prawo karne stosuje tzw. materialno-formalne określenie przestępstwa. Jego elementem materialnym jest społeczna szkodliwość, a elementami formalnymi są wszystkie pozostałe (działanie, bezprawność, winność). Mimo że Turek, Dobra i Tuliszków uważane są za najbardziej niebezpieczne pod względem liczby przestępstw kryminalnych, cieszy fakt, że wskaźnik ich wykrywalności wynosi wysokie 96%.

5. Jelenia Góra

Jelenia Góra również wyróżnia się liczbą przestępstw kryminalnych. W 2021 roku zajęło ono drugie miejsce w Polsce, ustępując tylko Turkowi, Dobru i Tuliszowu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dwa lata temu przypadało tam 31,3 przestępstw kryminalnych na 1000 mieszkańców. Jednak procent ich wykrywalności wynosił zaledwie 62%.

4. Legnica

Legnica również ma znaczną liczbę przestępstw kryminalnych. Przypada tam 29,1 takich przestępstw na 1000 mieszkańców. Niski poziom wykrywalności nie przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w mieście, wynosi on tylko 52%.

3. Sieradz, Błaszki, Warta, Złoczew

Cztery miasta w powiecie sieradzkim województwa łódzkiego – Sieradz, Błaszki, Warta i Złoczew – wyróżniają się liczbą ogólnych przestępstw przypada na 1000 mieszkańców. Wynosi ona 88,7. Jednak znaczna większość z nich to przestępstwa gospodarcze. Obejmuje to przestępstwa komputerowe, manipulacje na giełdzie, fałszowanie dokumentów księgowych, unikanie opodatkowania, naruszanie norm bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz zakładanie fikcyjnych firm lub piramid finansowych. Aby zabezpieczyć swoje finanse w sektorze finansowym, korzystaj z niezawodnych usług, takich jak Profee.

Profee to wygodne narzędzie do bezpiecznych i szybkich transakcji finansowych. Nie musisz już ryzykować noszenia gotówki; Profee daje Ci pewność co do bezpieczeństwa Twoich przelewów i wygodę w zarządzaniu nimi.

Pozytywnym aspektem jest wysoki poziom wykrywalności takich przestępstw we wszystkich tych miastach: Sieradzu, Błaszkach, Warcie i Złoczewie – wynosi on 96%.

2. Nowy Sącz

Pod względem ogólnej liczby przestępstw wyróżnia się również Nowy Sącz, zajmując drugie miejsce w Polsce. W 2021 roku zarejestrowano tam 88,6 przestępstw na 1000 mieszkańców. Podobnie jak w przypadku Sieradza, Błaszek, Warty i Złoczewa, większość przestępstw w Nowym Sączu ma charakter ekonomiczny. Wskaźnik wykrywalności przestępstw w Nowym Sączu wynosi 91%.

1. Gryfice, Płoty, Trzebiatów

Jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, w tym morderstwa, pobicia i gwałty, trzy miasta w powiecie Gryfice – Gryfice, Płoty, Trzebiatów. Wyprzedziły takie miasta jak Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Wolin, Międzychód czy Sieraków, które zajęły drugie miejsce w Polsce.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *