Polacy każą młodej Ukraince wracać do domu

Marian Savchyshyn
Інше | 10 lipca 2024
Komentarze 0
Strach i panika u kobiety Source: Vista Create

Młoda Ukrainka mieszkająca w Polsce ujawniła groźby i nieprzyjemne wiadomości, które codziennie otrzymuje od Polaków. Olia Haponchuk pracuje w sklepie i nagrywa filmiki na TikTok o swoim codziennym życiu.

Według badania przeprowadzonego w 2023 roku przez polską agencję Selectivv Ukraińcy stanowią 8% całej populacji Polski.

Wraz z wybuchem pełnowymiarowej wojny w Ukrainie, Polacy masowo wspierali i angażowali się w pomoc uciekającym do Polski Ukraińcom. Na granicy i dworcach kolejowych zostały otwarte punkty rozdania ciepłej odzieży, koców, żywności i napojów. Ogromna liczba Polaków przyjmowała uchodźców w swoich domach. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla rodzin, które nie miały środków na utrzymanie w nowym kraju. Niestety, dwa i pół roku po wybuchu wojny nastroje Polaków zmieniły się diametralnie.

Nastroje antyukraińskie w Polsce

Antyukraińskie nastroje, które były podsycane podczas tzw. kryzysu zbożowego i kampanii wyborczych w Polsce, nadal utrzymują się. Poprzez szerzenie antyukraińskich narracji, w polskim społeczeństwie wzrosła ilość ataków i obraźliwych zachowań wobec Ukraińców. Powszechną praktyką w mediach społecznościowych stało się oskarżanie Ukraińców mieszkających w Polsce o przestępstwa lub wykroczenia, których nie popełnili.

Niemal za każdym razem, gdy polskie media donoszą o wypadku, bójce czy kradzieży, w komentarzach niektórych internautów pojawiają się oskarżenia pod adresem Ukraińców. Takie oskarżenia są nie tylko bezpodstawne, ale także przesiąknięte rasizmem i ksenofobią. Polska policja zaczęła reagować na wzrost nastrojów ksenofobicznych i stara się im zapobiegać, zgłaszając narodowość sprawców przestępstw.

Takie spekulacje i podżegania mają bardzo zły wpływ na nastroje w polskim społeczeństwie i mogą prowadzić do eskalacji napięć między oboma narodami.

Polacy każą Ukraińce wracać do domu i życzą śmierci

Olia Haponchuk to dziewczyna z Ukrainy, która pracuje i mieszka w Polsce, na własnej skórze doświadczyła obraz i życzeń śmierci ze strony polskich użytkowników mediów społecznościowych. Dziewczyna, która pokazuje swoje codzienne życie w krótkich filmach na TikTok, regularnie otrzymuje prywatne wiadomości, w których Polacy ją obrażają.

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

O groźnych i obraźliwych wiadomościach, które otrzymuje młoda Ukrainka od Polaków, napisał 27 czerwca profil Grozny Chinczyk na platformie X (dawniej Twitter). Publikacja, którą obejrzało prawie 400 tysięcy użytkowników, wywołała falę oburzenia i komentarzy.

Zobacz też: Przemoc domowa w Polsce: jak walczyć i gdzie się zwrócić

Niemal wszystkie obraźliwe wiadomości pokazywane przez Ukrainkę nie nadają się do cytowania. Są one niecenzuralne, pełne wyzwisk i gróźb. Najbardziej bolesne są te, w których Polacy każą jej wracać na Ukrainę, aby Rosjanie zabili ją i jej rodzinę.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *