Unijny program ewakuacji medycznej dla Ukraińców

Stefaniia Chuakova
12 września 2022
Komentarze 0
Ewakuacja medyczna do Europy

Ukraińcy potrzebujący leczenia i rehabilitacji w wyniku obrażeń wojennych mogą liczyć na pomoc w czołowych europejskich klinikach. Podpowiadamy, jak ubiegać się o udział w programie ewakuacji medycznej.

Kto może wziąć udział w programie?

Z programu ewakuacji medycznej mogą skorzystać:

  • Ukraińcy, którzy doznali obrażeń spowodowanych wybuchem min,
  • Ukraińcy, którzy zostali spaleni,
  • dzieci i dorośli z chorobami nowotworowymi,
  • dzieci z rzadkimi chorobami wrodzonymi lub nabytymi.

Pacjent może być wysłany za granicę na leczenie tylko po uprzedniej decyzji lekarskiej, a jego choroba musi spełniać ustalone kryteria.

Ewakuacja medyczna do klinik w krajach UE w czasie stanu wojennego zakłada posiadanie przez pacjentów profilaktycznej karty medycznej o numerze 027/o „Wyciąg z karty medycznej pacjenta ambulatoryjnego (stacjonarnego)”.

Jak przebiega proces ewakuacji?

Proces ewakuacji medycznej przebiega według ustalonej procedury.

Początkowo placówki służby zdrowia generują listy ewakuacyjne. Następnie Ministerstwo Zdrowia wprowadza niezbędne dane do unijnego systemu informacji medycznej, który wyszukuje przychodnię spełniającą konkretne zapytanie. Kolejnym krokiem jest transport pacjenta do kliniki. Lokalne wydziały zdrowia i organizacje pozarządowe zajmują się sprawami transportu. Należy zaznaczyć, że organizacje pozarządowe nie przyjmują zgłoszeń do udziału w programie ewakuacji medycznej, a raczej przyczyniają się do zapewnienia technicznego wsparcia.

Pacjenci przekraczają granicę po wcześniejszym uzgodnieniu z Państwową Strażą Graniczną, która określa czas i przejście dla ewakuacji. Dzięki wsparciu administracji wojskowej pacjenci są dowożeni do wcześniej wyznaczonych klinik węzłowych lub na lotniska w Rumunii, Słowacji i Polsce. Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł na temat otwarcia hubu medycznego w Polsce.

Agencja zaznacza, że możliwa jest ewakuacja pacjentów do UE, nawet jeśli nie posiadają oni dokumentów tożsamości i dokumentacji medycznej.

Pacjenci wracają po leczeniu dzięki pomocy konsulatu lub ambasady Ukrainy do kraju zamieszkania.

Jak mogę zgłosić się do programu?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Ukraińcy, którzy zostali ranni w wyniku działań wojennych na terenie kraju, mogą samodzielnie składać wstępne wnioski o udział w programie ewakuacji medycznej. To znacznie zwiększa możliwości leczenia osób, które straciły kontakt z lekarzem rodzinnym lub nie mają go z powodu wojny.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla osób starszych i niepełnosprawnych Zasiłek pielęgnacyjny: jak go uzyskać?

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej następuje weryfikacja danych podanych we wniosku, po czym pacjent otrzymuje odpowiedź na swoje zapytanie. Przypominamy, że zgłoszenie i udział w programie ewakuacji medycznej jest dla uczestników programu całkowicie bezpłatny.

Jeszcze raz przypominamy, że jeśli przebywasz obecnie w Ukrainie (zwłaszcza w rejonach, gdzie trwają aktywne działania wojenne) i masz poważne problemy zdrowotne, możesz ewakuować się do Polski. Przyjmując tymczasową ochronę w Polsce, będziesz mógł otrzymać wsparcie w codziennych sprawach, a przede wszystkim uzyskać dostęp do polskiej służby zdrowia całkowicie za darmo.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *