Zielona Karta dla samochodu i umowa ubezpieczenia granicznego przy wjeździe do Polski

Yana Zakharchuk
Polska, Transport | 4 września 2023
Komentarze 0
Samochód ubezpieczony w Polsce wyjeżdża z domu pod parasolem-РL Source: Vista Create

Dla kierowców pojazdów z ukraińską rejestracją, którzy planują podróż z Ukrainy do krajów członkowskich Międzynarodowego Systemu Zielonej Karty, Zielona Karta jest warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest Zielona Karta, czym różni się od umowy ubezpieczenia transgranicznego, gdzie można ją nabyć i jakie kary zapłaci właściciel pojazdu, który nie posiada polisy ubezpieczeniowej.

Zielona Karta a ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do Polski: jaka jest różnica?

Zielona Karta to międzynarodowe porozumienie (polisa) dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego OC oraz wzajemnego uznawania polis ubezpieczeniowych przez kraje uczestniczące w porozumieniu, które są członkami międzynarodowego systemu Zielonej Karty. Ubezpieczenie Zielonej Karty jest wymagane do korzystania z pojazdów mechanicznych za granicą i nie zastępuje ubezpieczenia komunikacyjnego OC podczas podróży w kraju rejestracji pojazdu.

Tak więc, jeśli pojazd zarejestrowany na Ukrainie podróżuje do kraju uczestniczącego w międzynarodowym systemie Zielonej Karty, właściciel samochodu musi posiadać ważną międzynarodową umowę ubezpieczenia. Umowa musi być sporządzona w języku danego kraju i przetłumaczona na język angielski.


Towarzystwo zapewnia odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku wypadku drogowego na życiu, zdrowiu osoby trzeciej, pojeździe i innym mieniu, jeżeli wypadek miał miejsce w okresie obowiązywania niniejszej umowy ubezpieczenia z winy kierowcy pojazdu określonego w umowie. Wypłaty z tytułu ubezpieczenia są dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w przepisach dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej kraju, w którym miało miejsce zdarzenie objęte ubezpieczeniem.

Ubezpieczeniem granicznym pojazdu nazywa się krótkoterminowe ubezpieczenie komunikacyjne, będące ochroną kierowcy danego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej, za spowodowane szkody w ruchu drogowym poza granicami swojego kraju. Różnica pomiędzy ubezpieczeniem granicznym a polisą Zielonej Karty polega na tym, że Zielonej Karty nie można wykupić przy przekraczaniu granicy państwowej, natomiast ubezpieczenie graniczne wykupuje się na przejściu granicznym. Niektórzy ubezpieczyciele, z którymi zawarto umowę OC, wydają Zieloną Kartę za darmo. Ubezpieczenie graniczne zawsze jest płatne i można je zawrzeć tylko na 30 dni od momentu wykupienia.

Czy Zielona Karta jest ważna w Polsce?

Międzynarodowy system ubezpieczeń Zielonej Karty obejmuje ponad 40 krajów, w tym Polskę i Ukrainę. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę, na początku wojny straż graniczna i polski rząd zezwoliły na wjazd do Polski bez Zielonej Karty, ale to złagodzenie obowiązywało do końca kwietnia 2022 roku. Obecnie ubezpieczenie Zielonej Karty dla ukraińskiego samochodu w Polsce jest wymagane nawet w przypadku krótkiego pobytu w kraju. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Koszt zielonej karty dla Polski

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa warunki uzyskania Zielonej Karty. Często Zieloną Kartę w Polsce można otrzymać bezpłatnie w ramach pakietu, kupując ubezpieczenie OC lub AC. Jednak w przypadku Allianz, Ergo Hestii, HDI czy Wiener Polska Zielona Karta będzie kosztować niewiele pieniędzy, wymagana jest dodatkowa składka, która zwykle zaczyna się od 20 zł.

Nie ma konieczności ubiegania się o Zieloną Kartę dla uchodźców w Polsce. Zieloną Kartę można kupić w dowolnym mieście na Ukrainie, niezależnie od miejsca rejestracji samochodu. Polisy mogą być wystawiane online, gdzie można wybrać najbliższą firmę i użyć specjalnego kalkulatora do obliczenia kosztów, lub osobiście w biurach firm ubezpieczeniowych. Do rejestracji wymagane są następujące dane:

Zobacz też: Zezwolenie na pobyt w Polsce dla Ukraińców w 2024 roku

 • nazwisko, imię, patronimik;
 • telefon;
 • e-mail;
 • typ pojazdu;
 • kraj, który planujesz odwiedzić;
 • określić czas trwania ubezpieczenia.

Cena polisy jest ustalana przez MTIBU, więc kalkulacja jest taka sama dla wszystkich firm ubezpieczeniowych w kraju. Jej koszt zależy od:

 • okres ważności;
 • trasy;
 • klasa pojazdu.

Okres ważności wynosi od 15 dni do 1 roku. Dowiedz się o płatnych drogach w Polsce i autostradach, które stały się bezpłatne.

Na przykład koszt ubezpieczenia samochodu (osobowego) ważącego mniej niż 3,5 tony i mieszczącego do 9 pasażerów, jeśli polisa jest wykupiona w ukraińskiej firmie:

 • pół miesiąca – 982 UAH.
 • miesiąc – 1 564 UAH
 • trzy miesiące – 3 713 UAH
 • sześć miesięcy – 6 942 UAH;
 • rok – 8 594 UAH.

Czy można podróżować z Ukrainy do Polski i z powrotem bez Zielonej Karty?

Bez Zielonej Karty niemożliwe jest podróżowanie z Ukrainy do Polski lub innych krajów i odwrotnie. Straż graniczna sprawdza nie tylko istnienie polisy ubezpieczeniowej, ale także jej obecność w bazie danych.

Planując podróż, należy pamiętać, że nie można kupić ubezpieczenia online na granicy i od razu ją przekroczyć. Polisa wchodzi w życie następnego dnia. Możesz kupić papierową formę ubezpieczenia na granicy, ale będzie ona droższa.

Ważne! Niektórzy funkcjonariusze straży granicznej wymagają wydrukowanej wersji Zielonej Karty, dlatego składając wniosek online, należy wydrukować dokument. Wcześniej pisaliśmy o winietach na samochody w Europie: gdzie kupić i jak z nich korzystać.

Gdzie kupić Zieloną Kartę w Polsce?

Jeśli certyfikat wygaśnie podczas pobytu w Polsce, nie ma potrzeby przepłacania za lokalną firmę ubezpieczeniową. Wniosek o Zieloną Kartę można złożyć online. Certyfikat zostanie wysłany pocztą elektroniczną, a elektroniczna wersja polisy ma taką samą moc prawną jak wersja papierowa. Autentyczność certyfikatu można sprawdzić na stronie MTIBU.

Nowe kary za brak ubezpieczenia OC od 1 lipca 2023 r. w Polsce

W przypadku braku polisy ubezpieczeniowej nakładane są wysokie grzywny, nawet jeśli samochód jest zaparkowany (uszkodzony po wypadku lub w wyniku awarii pojazdu).

Koszt grzywny za nieposiadanie Zielonej Karty zależy od:

 • typ zarejestrowanego pojazdu;
 • liczba dni pobytu w Polsce bez ubezpieczenia;
 • płacy minimalnej brutto, która od 1 lipca wzrosła do 3 600 zł.

Najmniejszą grzywnę za brak obowiązkowego ubezpieczenia zapłacą właściciele motocykli i motorowerów, a największą właściciele ciężarówek. Kwota ta może wynieść od 230 zł do 10 800 zł. Maksymalna kara zostanie nałożona, jeśli nieubezpieczony pojazd (samochód osobowy lub ciężarowy) będzie przebywał w Polsce dłużej niż 14 dni. Właściciele samochodów osobowych zapłacą grzywnę w wysokości 7 200 zł, właściciele ciężarówek – 10 800 zł, właściciele motocykli i motorowerów będą musieli zapłacić 1 200 zł.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.