Niebezpieczne bakterie w jajkach i hamburgerach w polskich supermarketach

Tetiana Sharapova
9 czerwca 2023
Komentarze 0
Jaja, w których wykryto salmonellę Source: Vista Create

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce wydał niedawno ostrzeżenie dotyczące kupowania jajek w polskich supermarketach. Faktem jest, że na skorupkach niektórych partii jaj znaleziono niebezpieczną bakterię Salmonella. Ostrzeżenia dotyczyły również niektórych hamburgerów w polskich supermarketach, ponieważ znaleziono w nich Listeria monocytogenes.

Jakich jaj nie należy kupować w polskich supermarketach?

31 maja 2023 r. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie dotyczące wykrycia Salmonelli Enteritidis na powierzchni skorupek jaj. Dochodzenie wykazało, że jaja Jaja Królewskie kategorii A o kodzie 3PL14371391 są niebezpieczne do spożycia i powinny zostać zatrzymane i zniszczone. Termin ważności partii upływa 18 czerwca 2023 r.

Jeśli kupiłeś już jaja z tej partii i je spożyłeś, zwróć uwagę na następujące objawy:

 1. Gwałtowny wzrost temperatury.
 2. Silny ból brzucha z lokalizacją w górnej części brzucha.
 3. Nudności, a następnie wymioty.
 4. Silne dreszcze.
 5. Biegunka.
 6. Osłabienie i bóle ciała.
 7. Wysypki na skórze.

Należy pamiętać, że salmonelloza jest niebezpieczną chorobą zakaźną i najczęściej jest leczona w szpitalu. Objawy choroby mogą pojawić się od 12 do 24 godzin po spożyciu skażonej żywności.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jakich hamburgerów nie należy kupować w polskich supermarketach?

Ponadto nie należy spożywać hamburgerów wieprzowo-drobiowych marki Dania Express o numerze partii 153/V. Ostrzega przed tym również Główny Inspektorat Sanitarny.

Faktem jest, że hamburgery te zawierają niebezpieczną dla zdrowia i życia człowieka bakterię Listeria monocytogenes. Ostrzeżenie dotyczy partii, której termin przydatności do spożycia upływa 14 czerwca 2023 roku.

Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli po zjedzeniu hamburgera wystąpią następujące objawy:

 1. Gwałtowny wzrost temperatury.
 2. Silny ból głowy i dreszcze.
 3. Zapalenie oczu i niewyraźne widzenie.
 4. Ból mięśni i stawów.
 5. Nudności i wymioty.

Listerioza jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która może być śmiertelna, jeśli nie zwrócisz się o pomoc lekarską na czas.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *