Jak zdobyć 10 000 zł z projektu „FIRST TO HELP”?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki, Polska | 21 września 2023
Komentarze 0
Dwie ręce trzymające ukraińską i polską flagę związane razem-PL Source: Vista Create

Polska przyjmuje zgłoszenia do konkursu „First to Help”, w którym do wygrania jest 10 000 zł. Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Polski i innych krajów, bez względu na wiek i zawód. Więcej informacji na temat warunków, organizacji i terminu można znaleźć w tym artykule.

Cel konkursu „Pierwsi, którzy pomogą”

Celem konkursu „First to Help” jest pokazanie i uwiecznienie tego, w jaki sposób ludzie pomagali ukraińskim uchodźcom, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę. Według organizatorów, pomoc nie byłaby możliwa bez zaangażowania dziesiątek tysięcy osób, które pracowały na dworcach kolejowych, w punktach granicznych i rejestracyjnych, szpitalach i innych miejscach w całej Polsce.

Uczestnicząc w projekcie, musisz opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach związanych z pomocą lub o tym, w jaki sposób otrzymałeś pomoc, począwszy od przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej. Uczestnicy mogą wygrać jedną z poniższych nagród:

 1. 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowa statuetka dla każdego zwycięzcy w jednej z kategorii konkursowych.
 2. Wyróżnienie – jury decyduje o liczbie takich wyróżnień oddzielnie.

W skład jury wchodzą znany polski dziennikarz Marcin Wikło, fotograf reportażowy Bartłomiej Kosiński oraz reżyser, operator i producent Arkadiusz Gołembiewski. W konkursie mogą wziąć udział:

 • Wolontariusze, dziennikarze, fotografowie, kamerzyści i inne osoby, które dokumentowały proces udzielania pomocy ukraińskim uchodźcom.
 • Osoby zaangażowane w pomoc ukraińskim uchodźcom: wolontariusze, lekarze, personel wojskowy, straż graniczna itp.
 • Wszyscy mieszkańcy Polski i zagranicy.

Jakie kategorie są akceptowane w konkursie na projekt „First to Help”?

Możesz wziąć udział w jednej z tych kategorii:

 • Tekst powinien być historią napisaną w pierwszej lub trzeciej osobie, która opowiada o osobie lub grupie osób, które pomogły ukraińskim uchodźcom. Może to być reportaż, pamiętnik, blog itp. Tekst powinien być napisany w języku polskim.
 • Zdjęcie powinno przedstawiać osobę lub osoby, które pomogły ukraińskim uchodźcom. Akceptowane są również fotoreportaże. Wymagany jest również krótki opis z wyjaśnieniem w języku polskim.
 • Wideo to nagranie osoby lub grupy osób pomagających uchodźcom z Ukrainy. Akceptowane są również vlogi. Dodatkowo wymagany jest krótki opis w języku polskim.

Jury będzie zwracać uwagę na następujące punkty podczas oceny zgłoszeń:

 1. Związek pracy z tematem konkursu.
 2. Wykonanie techniczne.
 3. Kreatywność i artyzm.
 4. Jakość zdjęć i wideo.
 5. Jakość stylistyczna i językowa tekstu.

W konkursie można wziąć udział zarówno indywidualnie, jak i grupowo. W konkursie mogą brać udział również osoby niepełnoletnie. Do konkursu przyjmowane są zarówno prace profesjonalne, jak i amatorskie.

Jak zgłosić się do udziału w konkursie „First to help”?

Zgłoszenia do konkursu rozpoczęły się 16 czerwca i potrwają do 31 października 2023 roku. Prace będą weryfikowane do końca jesieni. Następnie zostaną wyłonieni i nagrodzeni zwycięzcy w każdej kategorii.

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz. Należy w nim podać swoje dane kontaktowe, kategorię, w której zgłaszana jest praca oraz przesłać plik z materiałem.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Uwaga! Jeśli w konkursie bierze udział osoba niepełnoletnia, wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna. Zgoda musi mieć formę pisemną w postaci skanu przesłanego wraz z formularzem zgłoszeniowym. Bez tej zgody osoby niepełnoletnie nie mogą brać udziału w konkursie.

Jeśli do konkursu zgłasza się grupa osób, wszyscy uczestnicy muszą być wymienieni w jednym formularzu zgłoszeniowym. Formularz zgłoszeniowy powinien zostać wypełniony przez jedną osobę reprezentującą wszystkich uczestników projektu konkursowego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat konkursu, odwiedź stronę lub przeczytaj regulamin.

 

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *