Otwarcie hubu medycznego w Polsce dla rannych z Ukrainy

Stefaniia Chuakova
Medycyna | 31 sierpnia 2022
Komentarze 0
Lekarz zdejmuje rękawiczki

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z polskim Ministerstwem Zdrowia i przedstawicielami Misji Europejskiej, otwiera specjalny hub medyczny dla Ukraińców.

Jaki był cel otwarcia hubu medycznego w Polsce?

Jak poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Łyszczko, od czasu wybuchu wojny na Ukrainie ukraińskie Ministerstwo Zdrowia ściśle współpracuje z wieloma partnerami międzynarodowymi w celu zorganizowania lotów ewakuacyjnych do krajów europejskich dla Ukraińców wymagających leczenia lub rehabilitacji w europejskich ośrodkach medycznych.

Ewakuacja rannych i krytycznie chorych to dość skomplikowany proces, który wymaga starannego przygotowania i precyzyjnej organizacji. Bezpieczeństwo i komfort pacjentów to priorytet dla organizatorów takich lotów ewakuacyjnych. Zdarzają się sytuacje, że pacjenci na takiej drodze ewakuacji trafiają do Polski jako kraju tranzytowego. W większości przypadków może istnieć więcej niż jedna grupa pacjentów. W takich przypadkach konieczne jest zapewnienie pacjentom miejsca, w którym będą mogli poczekać na kontynuację podróży. Odegrało to ważną rolę w decyzji o otwarciu w Polsce hubu medycznego dla Ukraińców.

Nie po raz pierwszy otwieramy w Polsce hub dla Ukraińców. Dzięki ścisłej współpracy Ukrainy i Polski w różnych dziedzinach, w lipcu otwarto Ukrainian Education Hub. Placówka znajduje się w Warszawie. Celem hubu jest ułatwienie integracji Ukraińców, którzy opuścili Ukrainę uciekając przed wojną. Dorośli i dzieci mogą się tu uczyć całkowicie bezpłatnie. Na przykład, aby kontynuować naukę w ukraińskiej szkole online.

Data otwarcia i lokalizacja hubu medycznego w Polsce

Otwarcie Medical Hub planowane jest na 1 września 2022 roku, a zlokalizowany będzie w Rzeszowie w pobliżu lokalnego lotniska.
Planuje się, że będzie to obiekt specjalnie wybudowany, z całym niezbędnym zapleczem i personelem medycznym. Tutaj pacjenci otrzymają nie tylko fizyczną przestrzeń do przebywania, ale także wsparcie i pomoc medyczną.

Możliwość złożenia wniosku o ewakuację

Ministerstwo Zdrowia informuje również o dodatkowej możliwości ubiegania się o ewakuację medyczną. Od tej pory ciężko chorzy obywatele lub ci, którzy zostali ciężko ranni w wyniku działań bojowych, mogą samodzielnie ubiegać się o taki program ewakuacji.
Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia Ukrainy nr 574 z dnia 5 kwietnia 2022 r. zaleca się wysyłanie na leczenie za granicę następujących kategorii pacjentów :

  • pacjentów, którzy zostali poszkodowani w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz pacjentów, którzy obecnie wymagają wysokospecjalistycznej opieki medycznej;
  • Pacjenci wymagający opieki;
  • dzieci z nowotworami wymagającymi wysokospecjalistycznej opieki medycznej;
  • dorosłych pacjentów z nowotworami, którzy wymagają wysokospecjalistycznej opieki medycznej.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Możliwość złożenia wniosku o ewakuację online pozwala na zebranie i przetworzenie informacji w odpowiednim czasie, co z kolei pomaga w szybkim podjęciu niezbędnych decyzji. A to jest bardzo ważne w czasie stanu wojennego.

Polska przyjmuje na leczenie rannych żołnierzy z Ukrainy

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polska nie tylko służy jako kraj tranzytowy dla lotów ewakuacyjnych, ale także stale przyjmuje na leczenie rannych żołnierzy z Ukrainy. Na przykład w szpitalach w Krakowie i okolicach leczono niedawno grupę ukraińskich żołnierzy, którym towarzyszyli członkowie ich rodzin. Byli to żołnierze, którzy odnieśli różne obrażenia bojowe. Na przykład rany postrzałowe i obrażenia spowodowane przez bomby, miny i rakiety.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *