Polska chce uczestniczyć w programie Nuclear Sharing

Tetiana Sharapova
13 lipca 2023
Komentarze 0
Polska i NATO Source: Vista Create

Polski premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do NATO o udział w programie Nuclear Sharing. Zostało to zrobione w związku z rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi. Według premiera, obecnie istnieje realne zagrożenie nuklearne.

Czy Polska będzie miała broń jądrową?

Polska niedawno złożyła wniosek do NATO o udział w programie Nuclear Sharing. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił to podczas konferencji w Brukseli. Morawiecki uważa, że rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi stanowi zagrożenie dla regionu i wymaga odpowiedniej reakcji. Jak stwierdził premier:

W związku z tym, że Rosja zamierza rozmieścić taktyczną broń jądrową na terytorium Białorusi, apelujemy do NATO o udział w programie Nuclear Sharing. Nie chcemy siedzieć bezczynnie, gdy Władimir Putin eskaluje różne groźby.

Jednocześnie, według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewery, Polska rozważa przystąpienie do programu Nuclear Sharing, który pozwala państwom członkowskim NATO na użycie broni jądrowej bez posiadania jej na swoim terytorium. W przypadku Polski ważniejsze jest jednak, aby tego typu broń mogła być przenoszona przez polskie samoloty wojskowe F-35.

Udział w programie Nuclear Sharing jest częścią strategii odstraszania nuklearnego NATO. Obecnie amerykańskie głowice nuklearne B61 są rozmieszczone w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *