Ukraińscy uchodźcy mogą podróżować do Europy

Stefaniia Chuakova
23 lipca 2022
Komentarze 0
Figurka samolotu

Pod koniec maja wielu Ukraińców, którzy przebywają obecnie w Polsce, zaczęło mieć problemy z przekraczaniem granicy do innych krajów. Po zakończeniu okresu bezwizowego (90 dni) nie mogli podróżować do krajów strefy Schengen, mieli też problemy przy powrocie do Polski.

Dokument elektroniczny Diia.pl

Polska złożyła w Komisji Europejskiej elektroniczny dokument Diia.pl, umożliwiający ukraińskim migrantom wojennym legalne podróżowanie po Unii Europejskiej i powrót do Polski.

Obywatele Ukrainy, rejestrując swój legalny pobyt w Polsce, otrzymywali numer PESEL z oznaczeniem UKR. Elektronicznym dowodem tego statusu jest dokument Diia.pl. Jest to pierwszy w pełni cyfrowy dokument pobytowy w Unii Europejskiej.

Od 23.07.2022 r. wszystkie kraje strefy Schengen będą brały pod uwagę ten dokument przy przekraczaniu granicy. Oznacza to, że Ukraińcy przeznaczyć mogą 90 dni na podróżowanie do krajów strefy Schengen w ciągu 180 dniowego okresu.

Jak pobrać dokument elektroniczny?

Z dokumentu można korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel. Aplikację można pobrać bezpośrednio z App Store i Google Play. Podczas rejestracji należy podać dane do PESEL i złożyć podpis elektroniczny za pośrednictwem profilu zaufanego.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.