Związek Ukraińskich Przedsiębiorców otworzył biuro w Polsce
Z okazji otwarcia międzynarodowego biura Związku Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP) w Polsce, 9 lipca, w Ukraińskim Domu w Warszawie, zaprezentowano strategię działań na terenie Unii Europejskiej. W strategii określono ryzyka i szanse dla polskiego biznesu w kontekście potencjalnego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, analizując możliwe wpływy na gospodarki obu krajów.
Związek Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP), który został stworzony w 2016 roku w Ukrainie, zrzesza ponad 1200 firm z różnych sektorów gospodarki, od dużych firm logistycznych i IT po małe przedsiębiorstwa handlowe i usługowe. Wspólną cechą tych firm jest brak powiązań z politykami i oligarchami, co podkreśla ich niezależność i transparentność.
W Polsce Europejskie biuro Związku Ukraińskich Przedsiębiorców zostało zarejestrowane 17 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
9 lipca w Ukraińskim Domu w Warszawie odbyło się spotkanie ekspertów SUP z polskimi mediami.
Związek Ukraińskich Przedsiębiorców skutecznie lobbuje interesy ukraińskich przedsiębiorców przed ukraińskim rządem. SUP opracowuje mechanizmy, które pozwolą firmom z Ukrainy, Polski i innych krajów UE na współpracę, – powiedział Mychajło Kotow, doradca dyrektora wykonawczego SUP ds. projektów międzynarodowych
Jaką formę organizacji wybrać przy otwieraniu firmy w Polsce?
Spis treści
Międzynarodowa reprezentacja i współpraca biznesowa
SUP reprezentuje ukraiński biznes na arenie międzynarodowej, będąc obserwatorem w BUSINESSEUROPE, największym stowarzyszeniu biznesowym w UE. Umożliwia to Związkowi artykulację interesów ukraińskich przedsiębiorców na poziomie europejskim. SUP współpracuje również z polskimi stowarzyszeniami biznesowymi, takimi jak Konfederacja Lewiatan oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, co wzmacnia więzi gospodarcze między Polską a Ukrainą.
Działalność Związku Ukraińskich Przedsiębiorców
W ciągu 8 lat działalności, do Związku Ukraińskich Przedsiębiorców dołączyło 1228 członków. Związek posiada 4 biura w Ukrainie (Kijów, Dniepr, Lwów, Chmielnicki), a także Europejskie biuro w Warszawie.
Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej to długi i złożony proces. Każdy kraj będzie bronił własnych interesów gospodarczych. Największe ryzyko występuje w tych obszarach, w których istnieje największa konkurencja. Już teraz możemy mówić o sektorze rolnym, logistyce i międzynarodowym transporcie. Sytuacja jest bardzo podobna do tej, z którą Polska miała do czynienia, kiedy przestępowała do UE 25 lat temu, – powiedziała Kateryna Glazkova, dyrektor wykonawczy SUP
Członkowie Związku stworzyli 405 tysięcy miejsc pracy w Ukrainie, co skutkowało zapłacenie podatków na kwotę około 2 miliardy euro.
Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Ogólna kwota inwestycji, która została zrealizowana poprzez członków Związku na terenie Ukrainy, wynosiła 630 mln euro.
Kluczowe Postacie Związku Ukraińskich Przedsiębiorców
Kateryna Glazkova – dyrektor wykonawczy SUP od początku jego istnienia, członek Rady Nadzoru Publicznego przy Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy, oraz zarządu Koalicji Kół Biznesowych na rzecz Modernizacji Ukrainy. Posiada tytuł magistra administracji biznesowej UKU Business School i jest zaangażowana w działalność społeczną.
Gennadij Radchenko – ekspert, były przewodniczący komitetu przemysłu i infrastruktury SUP, vice-prezes zarządu Ukrnafta S.A. w latach 2016-2017.
Mychajło Kotov – doradca dyrektora wykonawczego SUP ds. projektów międzynarodowych, przedsiębiorca z bogatym doświadczeniem w pracy w ukraińskim środowisku biznesowym.
Zobacz też: Jak otworzyć sklep internetowy w Polsce?
Związek Ukraińskich Przedsiębiorców odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ukraińskiego środowiska biznesowego, promując niezależność i transparentność. Dzięki międzynarodowej reprezentacji i współpracy z polskimi stowarzyszeniami biznesowymi, SUP wspiera rozwój gospodarczy zarówno w Ukrainie, jak i na arenie międzynarodowej.