Dlaczego nie wolno kąpać się w Wiśle

Tetiana Sharapova
3 czerwca 2023
Komentarze 0
Wisła, w której nie można pływać Source: https://warsawtour.pl/

Znowu robi się gorąco i wiele osób próbuje ochłodzić się w wodzie. W szczególności w Wiśle, która przepływa przez całą Polskę. Jednak pływanie w tej rzece może zagrażać życiu. Dowiedzmy się dlaczego.

Dlaczego Wisła jest niebezpieczna

Wisła przepływa przez całą Polskę i obejmuje kilka głównych polskich miast, w tym Warszawę, Kraków, Gdańsk i Toruń. Rzeka ta jest jednak bardzo niebezpieczna na prawie całej swojej długości. W Warszawie wstęp na nią jest surowo wzbroniony. Ponadto Wisła jest bardzo zimną rzeką. Nawet w lipcu jej średnia temperatura nie przekracza 18 stopni Celsjusza.

Wisła ma silny nurt i zmienne dno. Ponadto znajduje się na niej wiele podwodnych przeszkód. Z brzegu nie sposób ich dostrzec. Pływanie w tej rzece zagraża więc życiu. Mimo to każdego roku odnotowywane są ofiary śmiertelne. W szczególności w 2022 r. było ich ponad 100. I to tylko od kwietnia do lipca.

Za zignorowanie zakazu w najlepszym przypadku grozi mandat w wysokości 250 zł. W najgorszym przypadku zignorowanie zakazu może skutkować śmiercią. Dlatego nie należy ryzykować i trzymać dzieci z dala od rzeki.

Nie wiadomo, czy taki zakaz obowiązuje w innych polskich miastach. Warto jednak wybierać inne plaże, na których można bezpiecznie pływać. Mogą to być na przykład jeziora.

Zakaz kąpieli w rzece nie oznacza jednak, że nie można wypoczywać na jej brzegach lub w wodzie. Można popływać łódką, katamaranem, parowcem, a nawet gondolą. Z reguły taka możliwość jest dostępna każdego lata. Ponadto w Wiśle można łowić ryby. Żyją w niej karpie, sumy, węgorze i pstrągi.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *