Polska przygotowuje zmiany dotyczące uchodźców z Ukrainy

21 listopada 2022
Marsz ukraińców na placu zamkowym w Warszawie Author: Tetiana Sharapova

Polska wspólnie z Ukrainą przygotowuje kilka zmian i opracowuje nową strategię dla ukraińskich uchodźców. Od tej pory strona polska nie będzie starała się przyjąć jak najwięcej uchodźców, ale pomoże im pozostać w Ukrainie.

Niedawno pisaliśmy, że Ukraińcy będą musieli płacić za noclegi w masowych ośrodkach zakwaterowania od początku 2023 roku. Dziś powiemy, jakie jeszcze zmiany planowane są dla ukraińskich uchodźców.

Budowa domów modułowych w kilku regionach Ukrainy

Aby zachęcić Ukraińców do pozostania w Ukrainie, Polska weźmie aktywny udział w budowie domów modułowych w kilku regionach Ukrainy. Są one budowane po to, aby Ukraińcy, którzy stracili swoje domy, mogli znaleźć nowe mieszkania na terenie Ukrainy.

Obecnie wiadomo, że taki budynek mieszkalny powstał już we Lwowie. Planowane jest również postawienie takich domów w obwodach kijowskim, lwowskim i czernihowskim. Na dzień dzisiejszy planowana jest budowa 20 domów dla 20 tysięcy osób. Możliwe jednak, że później takich domów będzie więcej.

Ani polska, ani ukraińska strona nie chce powtórzyć sytuacji z końca lutego, gdy miliony Ukraińców uciekających przed wojną przekroczyły polską granicę. Dziś w Polsce jest ich ponad milion, najwięcej jest ich także w Niemczech. Większość z nich to kobiety i dzieci – komentuje sytuację strona polska.

Mimo to trudno przewidzieć sytuację w Ukrainie i na ukraińskich granicach w zimie. Ze względu na obecną sytuację, w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowej fali ukraińskich uchodźców. A kraje europejskie nie są na to gotowe. Dlatego budowa domów modułowych powinna zachęcić Ukraińców do przemieszczania się w obrębie kraju.

Nowy projekt pomocy Ukraińcom

Polski rząd planuje wprowadzenie nowego projektu pomocowego o nazwie Wzajemnie Potrzebni dla Ukraińców osiedlających się w Polsce. Poinformowała o tym minister integracji społecznej Agnieszka Ścigaj:

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w Polsce pozostało 1,3 mln Ukraińców. Jest to duża grupa i część z nich nadal otrzymuje wsparcie od Polaków. Pół miliona Ukraińców znalazło już pracę, więc ta grupa jest dość samodzielna, co jest dobrą wiadomością.

Wzajemnie Potrzebni to program mający na celu wsparcie Ukraińców, którzy zdecydowali się budować swoje życie w Polsce. Obejmie ona pomoc w zakresie mieszkania, pracy i edukacji. Dlatego realizacja programu powinna znacznie ułatwić życie Ukraińcom mieszkającym w Polsce. Kiedy program ruszy i jaka będzie pomoc, na razie nie wiadomo.

Wprowadzenie rekompensaty za zakwaterowanie sierot z Ukrainy

Kolejna zmiana będzie dotyczyła ukraińskich sierot. Jeśli polska rodzina przygarnie dziecko, które w momencie rosyjskiej agresji przebywało w domu dziecka lub rodzinie zastępczej, również może liczyć na wypłaty w ramach programu 40+.

Dodatkowo w niektórych przypadkach można liczyć na wzrost tych płatności. Ale w tym celu trzeba się skontaktować z wojewodą, ponieważ to właśnie od niego zależy ta decyzja. Obecnie te same warunki dotyczą innych obywateli Ukrainy mieszkających na warunkach tego programu.

Warto zaznaczyć, że wszystkie dzieci w Polsce muszą uczęszczać do szkoły. Przecież od 2023 roku w Polsce będą sprawdzać, czy ukraińskie dzieci chodzą do szkoły czy nie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Czy Polacy są gotowi nadal pomagać Ukraińcom?

Niedawno po raz kolejny przeprowadzono badanie dotyczące gotowości Polaków do pomocy Ukraińcom w przyszłości. Badanie to zostało przeprowadzone przez polską edycję Gazety Polskiej Codziennie.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec października. Zgodnie z nim 71% Polaków wyraziło chęć dalszej pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną. Na początku rosyjskiej agresji wskaźnik ten wynosił 72%, ale później wzrósł do 88%. Późną wiosną odsetek ten spadł do 79%. Tak więc, mimo że obecnie liczba ta znów zmalała, większość Polaków nadal wyraża chęć pomocy Ukraińcom.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Od samego początku rosyjskiej agresji większość Polaków pomagała Ukraińcom w znalezieniu mieszkań, ubrań, pracy i innych rzeczy.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *