Trzęsienie ziemi w Ukrainie: czy zagraża również Polsce i jak się przed nim chronić?

1 marca 2023
Source: Vista Create

Trzęsień ziemi w śródziemnomorskim regionie sejsmologicznym ciąg dalszy. Dzień temu nawiedziło ono Ukrainę. Proponujemy dowiedzieć się, jak realne jest zagrożenie trzęsieniami ziemi w Polsce i w Ukrainie, a także jak zachować się podczas tego zjawiska.

Nowe trzęsienie ziemi w Turcji, co dalej?

27 lutego, w Turcji doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,6, które zraniło 110 osób i spowodowało jedną śmierć. Tym razem trzęsienie ziemi nawiedziło Malatyę w Turcji. W wyniku wstrząsów wtórnych uszkodzonych zostało 29 budynków, a w dwóch z nich trwają akcje poszukiwawcze i ratunkowe. Według naukowców, aktywność sejsmiczna w regionie trwa. Jest już ponad 10,2 tys. wstrząsów wtórnych, które są odczuwalne nie tylko w Turcji, ale także w krajach sąsiednich, m.in. w Rumunii.

A co z trzęsieniami ziemi w Ukrainie? I jak realne jest zagrożenie niszczącymi wstrząsami wtórnymi w Polsce?

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie mogą wystąpić trzęsienia ziemi w Ukrainie?

W dniu 27 lutego 2023 roku w Ukrainie wystąpiło trzęsienie ziemi. Podziemne wstrząsy o magnitudzie 3,3 były odczuwalne w regionie Zakarpacie (w pobliżu wsi Wełyka Dobroń) oraz na tymczasowo okupowanym Krymie. W wyniku tego trzęsienia ziemi nie odnotowano zniszczeń ani ofiar, ponieważ były to niewielkie wstrząsy. Można je porównać do drżenia ziemi, gdy przejeżdża ciężki samochód.

Mówiąc o najbardziej niebezpiecznych miejscach w Ukrainie pod względem aktywności sejsmicznej, dyrektor Instytutu Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Ołeksandr Kendzera potwierdził na kanale telewizyjnym w Kijowie, że w kraju są obszary, gdzie mogą wystąpić trzęsienia ziemi silniejsze niż 3,3 (w Kijowie maksymalne trzęsienia ziemi na glebach kategorii 3 pod względem właściwości sejsmicznych przejawiały się jako trzęsienia siedmiopunktowe). Na takich obszarach obowiązuje zakaz budowy. Miejsca te są zaznaczone na specjalnych mapach stref sejsmicznych Ukrainy. W związku z tym ekspert zauważa, że:

Trzęsienia ziemi zdarzały się w Ukrainie i będą się zdarzać w przyszłości. Faktem jest, że faktycznie znajdujemy się na skraju tego samego pasa, w którym trzęsienia ziemi występowały w Turcji na granicy z Syrią. Znajdujemy się na północnej krawędzi tego pasa, natomiast trzęsienia wystąpiły na krawędzi południowo-zachodniej.

Kendzera jest jednak pewny swego:

Oczywiście, tak silne trzęsienia ziemi nie zdarzają się często, ale się zdarzają. Jeśli chodzi o trzęsienia ziemi w strefie Vrancea, to mamy informacje od tysiąca lat w tej strefie. Im bliżej jesteś strefy Vrancea, tym większy i silniejszy jest wpływ tych trzęsień ziemi.

Dlatego najbezpieczniejsze regiony na Ukrainie pod względem aktywności sejsmicznej to wschód i północ. Zachodnie i centralne regiony kraju są bardziej wrażliwe na strefę Vrancea. W strefie szczególnego ryzyka na Ukrainie znajdują się następujące regiony:

 • Zakarpacie;
 • Obwód Iwano-Frankowski;
 • Obwód Czerniowiecki;
 • Obwód Odeski;
 • Krym.

Czy w Polsce możliwe są trzęsienia ziemi?

Trzęsienia ziemi, które wystąpiły na początku lutego w Turcji, były odczuwalne także we wschodnich regionach Polski. Jak powiedział portalowi polsatnews.pl Paweł Wiejacz, sejsmolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej RP, tym razem były to ruchy rzędu kilku milimetrów, a więc odczuwalne tylko dla instrumentów. Jak zauważył ekspert:

Uderzające jest to, że drgania powierzchni ziemi zostały zarejestrowane również w Polsce. (…) Były to jednak drgania rzędu kilku milimetrów, których człowiek nie jest w stanie odczuć.

Jeśli chodzi o ogólną sytuację, to większa część terytorium Polski nie należy do regionów aktywnych sejsmicznie. Jedynym wyjątkiem jest region Karpat, który jest częścią śródziemnomorskiego pasa sejsmicznego.

Największe zarejestrowane trzęsienie ziemi w Polsce miało miejsce w 1962 roku i miało magnitudę 6,2. Trzęsienie to spowodowało znaczne zniszczenia w mieście Krosno, położonym na południu kraju. W ostatnich latach wystąpiło jednak tylko kilka niewielkich trzęsień ziemi, które spowodowały niewielkie uszkodzenia budynków i infrastruktury. Na przykład w 2021 roku w południowo-zachodniej Polsce odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Nie było doniesień o ofiarach lub szkodach. Tak więc, choć trzęsienia ziemi stanowią zagrożenie dla Polski, to nie jest ono duże, a ryzyko zniszczeń w kraju jest znacznie niższe niż w innych częściach świata.

Zobacz też: Top 6 najtańszych krajów do życia w Europie

Co więcej, pomimo niskiego ryzyka, polski rząd podjął działania mające na celu przygotowanie się do potencjalnych trzęsień ziemi. Wprowadzono kodeksy budowlane, które wymagają, aby budynki wytrzymywały trzęsienia ziemi o określonej magnitudzie. Ponadto stworzono systemy reagowania kryzysowego, aby zapewnić, że ludzie są ostrzegani o potencjalnych trzęsieniach ziemi i że pomoc jest szybko udzielana.

Co robić w przypadku trzęsienia ziemi?

Oto kilka zaleceń ekspertów, o których powinniśmy pamiętać, jeśli znajdziemy się w epicentrum trzęsienia ziemi:

 • staraj się jak najszybciej opuścić lokal, zwłaszcza jeśli nie znajdujesz się w nowoczesnym budynku odpornym na trzęsienia ziemi, lecz w konwencjonalnej budowli z płyt warstwowych;
 • pamiętaj, że podczas wstrząsów wtórnych możesz zostać zraniony nie tylko przez zniszczenie budynku, ale także przez ciężkie przedmioty, które mogą spaść z półek;
 • wychodząc z domu, oddal się jak najdalej od budynku;
 • jeśli znajdujesz się powyżej drugiego piętra i nie masz czasu na opuszczenie budynku, natychmiast opuść wszystkie narożne pomieszczenia i stań w otworze drzwi wewnętrznych, z dala od okien;
 • jeśli nadal istnieje ryzyko opuszczenia budynku, nie korzystaj z windy – wejdź po schodach;
 • jeśli podczas trzęsienia ziemi prowadzisz samochód, natychmiast zatrzymaj się i otwórz drzwi.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *