Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?

Tetiana Sharapova
Polska | 20 listopada 2022
Komentarze 0
Source: Vista Create

Zbliża się zima, co oznacza, że rachunki za prąd mogą wzrosnąć. W końcu im zimniej jest na zewnątrz, tym więcej energii potrzebujesz, aby utrzymać ciepło w swoim domu.

Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, jak oszczędzać na energii elektrycznej w zimie. Stosowanie się do nich może pomóc Ci w zmniejszeniu rachunków.

Wyłącz lub zmniejsz ogrzewanie w pomieszczeniach, z których nie korzystasz

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, które ma kilka pokoi, to w miarę możliwości zmniejsz lub wyłącz ogrzewanie w tych pomieszczeniach, z których nie korzystasz. Staraj się też stale utrzymywać temperaturę na poziomie 18-20 stopni.

Wielu ekspertów radzi również, by wyłączać ogrzewanie, gdy idziemy spać lub wychodzimy z domu. Jeśli obawiasz się, że w ten sposób zmarzniesz – postaw na minimalne ogrzewanie. To dobry sposób, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dodatkowo należy ograniczyć ogrzewanie podczas wietrzenia. Utrzymuj też grzejnik w stanie otwartym: nie zasłaniaj go meblami ani zasłonami.

Warto też upewnić się, że nie ma przeciągów. Dlatego należy szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Pij więcej gorących napojów, aby uniknąć konieczności ciągłego zwiększania wskaźnika grzania na grzejniku.

Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz

Co dziwne, wiele osób zapomina o wyłączeniu światła i to również zwiększa koszty twoich rachunków. Dlatego upewnij się, że światła są wyłączone w pomieszczeniach, z których nie korzystasz.

Ponadto odłącz z gniazdka wszystkie urządzenia elektryczne. Ponieważ większość z nich działa w tle, upewnij się, że nie masz podłączonego nic zbędnego. Przecież nawet jeśli zapomnimy odłączyć ładowarkę, może to znacząco wpłynąć na wysokość rachunku.

Jeśli trudno jest ci przebywać w pokoju bez światła, wówczas zainstaluj żarówki energooszczędne. Może kosztują nieco więcej, ale ich zastosowanie wpływa na zużycie energii elektrycznej.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Oszczędzaj pieniądze podczas prania

Pranie w pralce wpływa nie tylko na cenę prądu, ale również na cenę wody.  Aby zaoszczędzić na praniu, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  1. Jeśli tylko jest to możliwe, wstawiaj pranie na niskich temperaturach;
  2. Przed rozpoczęciem prania zbierz jak najwięcej rzeczy w tym samym kolorze lub rodzaju tkaniny;
  3. Jeśli to możliwe, zrób pranie po godzinie 23. Taryfa w nocy jest tańsza.
  4. Jeśli potrzebujesz tylko odświeżyć pranie – skorzystaj z trybu szybkiego prania.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dodawania detergentów. Dzięki temu unikniesz dodatkowego płukania.

Ponadto, jeśli nie jesteś pewna, że pranie w niskiej temperaturze pomoże Ci pozbyć się plam, wstępnie namocz pranie.

Jeśli masz zmywarkę – nie włączaj jej, dopóki nie będzie całkowicie pełna.

Podczas gotowania należy używać pokrywki

Nie pomijaj używania pokrywki podczas gotowania. Po pierwsze, pomoże to zaoszczędzić sporo czasu, bo pod pokrywką jedzenie gotuje się szybciej. Po drugie, zużyjesz mniej ciepła.

Ta rada najbardziej dotyczy posiadaczy kuchenek elektrycznych, ale w ten sposób można też nieco ograniczyć zużycie gazu. Pamiętaj, że kuchenki elektryczne emitują ciepło jeszcze przez jakiś czas po ich wyłączeniu.

Ponadto do gotowania wybieraj wysokiej jakości naczynia kuchenne. Nie tylko pomoże to w procesie gotowania, ale także pozwoli zaoszczędzić energię. Przecież naczynia z wysokiej jakości dnem nagrzewają się szybciej i bardziej równomiernie.

Miej oko na swoje urządzenia elektryczne

Nie zapominaj również o konieczności monitorowania urządzeń elektrycznych. W końcu w ten sposób nie tylko przedłużysz żywotność, ale także zaoszczędzisz pieniądze.

Wyczyść na czas filtr w odkurzaczu, nie zapomnij oczyścić czajnika z kamienia i przetrzeć żarówek i lamp. Należy również odpowiednio korzystać z lodówki. Jeśli to możliwe, postaw ją z dala od kuchenki i nie wkładaj do środka gorących potraw i napojów.

Zobacz też: Bony żywnościowe w zamian za stare telefony

Ponadto warto unikać ładowania urządzeń mobilnych w nocy. Lepiej ładować je przed pójściem spać lub rano przed wyjściem do pracy. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz energię, ale także przedłużysz żywotność swojego urządzenia.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *