Praca dla Ukraińców w Europie: gdzie szukać i ile można zarobić?

Irina Turaieva
Polska, Praca | 1 lutego 2023
Komentarze 0
Kobieta wykonująca obowiązki służbowe. Pl Source: Vista Create

Specjaliści Platformy Migracyjnej EWL przeprowadzili badanie rynku pracy w krajach europejskich w celu określenia najbardziej popularnych i dostępnych wakatów dla cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, oraz sporządzili prognozy na luty 2023 roku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania i przewidywaniami ekspertów.  

Eksperci EWL badają europejski rynek pracy dla cudzoziemców

W zimie, w okresie poświątecznym, produkcja tradycyjnie przeżywa niski sezon. Naturalną konsekwencją tego jest pewne spowolnienie gospodarcze, które bezpośrednio wpływa na sytuację na rynku pracy. W rezultacie liczba wolnych wakatów, w tym dla obywateli Ukrainy, na międzynarodowym rynku pracy nieznacznie spadła w porównaniu z popytem na cudzoziemców sprzed Nowego Roku. Niemniej jednak europejscy pracodawcy pozostają otwarci na zatrudnianie Ukraińców, którzy posiadają wizę pracowniczą lub którzy wyjechali do Europy z powodu wojny i otrzymali tymczasowy status ochrony europejskiej.

Eksperci Platformy Migracyjnej EWL zebrali informacje o wolnych miejscach pracy, które będą najbardziej dostępne dla obywateli Ukrainy w lutym 2023 roku. Platforma Migracyjna EWL zajmuje się oficjalnym zatrudnianiem cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, w krajach UE − Polsce, Czechach, Rumunii, Niemczech, Holandii, Litwie itd. Od 2018 roku analitycy platformy prowadzą badania socjologiczne wśród cudzoziemców, którzy byli zatrudnieni w UE. Kilka ostatnich badań zostało przeprowadzonych we współpracy z Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Badając wakaty na początku tego roku, analitycy Platformy Migracyjnej EWL ze zrozumiałych względów skupili się na ofertach pracy przeznaczonych głównie dla kobiet, które nie wymagają specjalnych umiejętności i wysokiego poziomu znajomości języka lokalnego. Badanie objęło rynki pracy Polski, Czech, Rumunii i Holandii. Zapraszamy więc do poznania opinii ekspertów na temat tego, jaka praca jest oferowana w tych krajach dla ukraińskich uchodźczyń, które stawiają wymagania i jakiego wynagrodzenia mogą oczekiwać.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Aktualne oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy i wynagrodzenia w Polsce

Wiodące branże w Polsce, w których najczęściej mogą znaleźć dziś pracę obywatele Ukrainy, w tym uchodźcy, to:

  • logistyka − Ukraińcy często otrzymują oferty pracy w magazynach, choć należy zauważyć, że po wakacjach było mniej takich wakatów ze względu na spadek liczby zamówień internetowych;
  • przemysł spożywczy − więcej wolnych miejsc pracy jest dostępnych ze względu na przygotowanie przedsiębiorstw z tego sektora do sezonu letniego (np. przy produkcji lodów);
  • przemysł motoryzacyjny − w tym sektorze występuje obecnie znaczny niedobór pracowników.

Warto przypomnieć, że 1 stycznia płaca minimalna w Polsce została podwyższona do 3 490 zł brutto (29,7 tys. UAH). Z kolei w lipcu spodziewany jest kolejny wzrost − do 3 600 zł brutto (30,7 tys. UAH). Jednocześnie średnie wynagrodzenie dla pracowników wykonujących proste i niewymagające znajomości języka polskiego prace fizyczne wynosi 4000-4400 zł (34-37 tys. UAH).

Aktualne oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy i wynagrodzenia w Rumunii

W Rumunii najłatwiejsze prace dla Ukraińców to:

  • w magazynach logistycznych;
  • na produkcji.

Krajowa branża motoryzacyjna zaczęła wychodzić z pandemicznego zastoju. A według badania branżowego jedna trzecia pracodawców odczuwa brak siły roboczej, nie tylko z powodu powrotu zatrudnionych Ukraińców do ojczyzny. Dlatego firmy motoryzacyjne w Rumunii próbują konkurować z podobnymi zakładami w innych krajach europejskich, zachęcając obywateli Ukrainy do pracy przy produkcji. Zazwyczaj jest to prosta fizyczna praca polegająca na produkcji różnych przewodów do samochodów, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy znajomości języka.

Wynagrodzenia w Rumunii są niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego kraj ten stara się przyciągnąć uchodźców z Ukrainy lepszymi warunkami. Na przykład niektórzy pracodawcy zapraszający do pracy kobiety z Ukrainy, oprócz średniego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 550 euro (22 tys. UAH), oferują im bezpłatne mieszkanie i kupony na darmowe posiłki. A jeden z gigantów motoryzacyjnych oferuje pracę wyłącznie dla ukraińskich kobiet, które mogą przyjechać do kraju z dziećmi.  W tym przypadku nie muszą też płacić za zakwaterowanie dzieci. Dziś więc kobiety, które przyjęły tę ofertę, organizują się i na zmianę opiekują się swoimi dziećmi.

Aktualne oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy i wynagrodzenia w Czechach

W Czechach sytuacja zawodowa jest obecnie podobna do polskiej. Rynek pracy nieco zwolnił ze względu na pewne spowolnienie gospodarcze spowodowane takimi czynnikami jak kryzys energetyczny, wojna na Ukrainie i sezonowy spadek produkcji. Do najpopularniejszych zawodów i aktualnych ofert pracy w Czechach dla Ukraińców należą dziś m.in.:

  • pracownicy magazynów logistycznych (kompletowanie towarów);
  • monterzy na produkcji (głównie montujących części do klimatyzatorów, wentylatorów i klimatyzatorów samochodowych).

Jest to praca, która nie wymaga znajomości języka czeskiego i wykwalifikowanego doświadczenia. Jednocześnie można zarobić 25-28 tys. koron netto (42,1-47,2 tys. UAH) miesięcznie. Ponadto, według ekspertów, zdecydowana większość pracodawców oferuje obywatelom Ukrainy (swoim pracownikom) darmowe mieszkania, a niektóre firmy zapewniają swoim pracownikom nawet darmowe posiłki lub zniżkowe ceny obiadów.

Aktualne oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy i wynagrodzenia w Holandii

W Holandii obywatele Ukrainy są zatrudnieni głównie w następujących sektorach:

  • w przedsiębiorstwach produkujących produkty mięsne;
  • w magazynach logistycznych;
  • w dziedzinie gastronomii.

Zobacz też: W których krajach Ukraińcy otrzymują największą pomoc finansową?

Praca w przemyśle i magazynach nie wymaga specjalnych umiejętności oraz znajomości języka i zapewnia wynagrodzenie w wysokości ok. 1,8 tys. euro miesięcznie brutto (72,2 tys. UAH). Zazwyczaj zarówno osoby posiadające holenderski odpowiednik kodu identyfikacyjnego BSN, jak i te, które otrzymały w Holandii status ochrony tymczasowej, są chętnie zatrudniane. Ale, jak zauważają eksperci EWL, takie wakaty mogą wymagać posiadania prawa jazdy, aby pracownik mógł dojechać do pracy samochodem służbowym, który pracodawca jest skłonny zapewnić.

Obywatele Ukrainy z doświadczeniem w branży gastronomicznej i co najmniej komunikatywną znajomością języka angielskiego mogą być zatrudnieni jako kucharze lub kelnerzy. Tacy pracownicy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1.900-2.000 euro netto (76.200-80.200 UAH).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *