Nowa pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce – Wielofunkcyjna Pomoc Gotówkowa (MPCA)

Karol Popko
26 marca 2024
Komentarze 1
Pieniądze otrzymane z pomocy od MPCA Source: Vista Create

Nowy program wielofunkcyjnej pomocy pieniężnej (MPCA), mający na celu wsparcie Ukraińców, jest obecnie otwarty będzie to trzeci i ostatni proces składania wniosków. Inicjatywa ta oferuje wsparcie finansowe dla najbardziej wrażliwych kategorii ukraińskich uchodźców.

Ukraiński Dom Ludowy wraz z Oxfam uruchomił nowy program wsparcia finansowego dla Ukraińców

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Związek Ukraińców w Polsce (Narodnyj Dim – Dom Ukraiński), organizacja pozarządowa w Przemyślu, odgrywa znaczącą rolę we wspieraniu ukraińskich uchodźców. Jeszcze wcześniej organizacja była zaangażowana we wspieranie mniejszości ukraińskiej, promowanie dialogu polsko-ukraińskiego i rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dziś, we współpracy z międzynarodową organizacją charytatywną Oxfam, Narodnyj Dim uruchomił nowy etap wsparcia mający na celu pomoc ukraińskim uchodźcom znajdującym schronienie na polskiej ziemi.

Program pomocy finansowej, zwany Wielofunkcyjną Pomocą Gotówkową (MPCA), przewiduje trzy wypłaty, każda w wysokości 850 zł. Wypłaty te są realizowane za pośrednictwem systemu BLIK przez okres trzech miesięcy, co stanowi znaczące wsparcie dla Ukraińców, którzy stanęli w obliczu trudności związanych z przymusowym wysiedleniem.

Ukraiński Dom Ludowy wraz z Oxfam kończy program wsparcia finansowego dla Ukraińców

Program Wielofunkcyjnej Pomocy Gotówkowej (MPCA) skierowany jest do osób, które:

 • przekroczyły granicę Polski po 10 lutego 2022 r;
 • posiadają nadany status PESEL UKR;
 • nie otrzymały pomocy finansowej od innych organizacji międzynarodowych
 • znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
 • mieszkasz w jednym z tych województw: Dolnośląskie, Lubuskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie.

Zobacz też: Bezpłatne kursy języka polskiego w Łodzi dla Ukraińców i oferty płatne

Należy pamiętać, że organizatorzy programu pomocy finansowej priorytetowo traktują wrażliwe kategorie Ukraińców, dlatego środki będą przyznawane w pierwszej kolejności:

 • kobiety w ciąży,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby z chorobami przewlekłymi i onkologicznymi,
 • samotne matki i rodziny z trojgiem lub więcej dzieci,
 • osoby starsze w wieku powyżej 55 lat,
 • osób, które utraciły mieszkanie w wyniku działań wojennych lub mieszkały na terenach objętych działaniami wojennymi.

Co ważne, program przeznaczony jest również dla osób bezrobotnych lub pracujących w niepełnym wymiarze godzin.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak zarejestrować się do Wielofunkcyjnej Pomocy Pieniężnej i jak otrzymać środki?

Proces rejestracji i otrzymywania pomocy finansowej w ramach programu wielofunkcyjnej pomocy pieniężnej dla Ukraińców w Polsce jest dość ustrukturyzowany i wymaga starannego przestrzegania etapów rejestracji:
1. Formularz wniosku online o pomoc będzie dostępny dziś, 27 do 29 marca, od 12:00 na stronie Ukraińskiego Domu Ludowego w Peremyślu.

2. Oczekiwanie na wiadomość SMS od organizatorów programu. Ze względu na ograniczony budżet programu, tylko ograniczona liczba uczestników będzie mogła skorzystać z tej możliwości. Informowanie o zakwalifikowaniu do udziału w projekcie będzie odbywać się za pośrednictwem wiadomości SMS od 13 lutego.
3. Ukończenie spotkania weryfikacyjnego online. Spotkanie online z doradcą ma na celu weryfikację informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym. Techniczna strona tego etapu obejmuje korzystanie z popularnych platform komunikacyjnych, takich jak WhatsApp lub Viber, więc uczestnicy muszą przygotować się do rozmowy wideo z wyprzedzeniem, upewniając się, że ich urządzenia są kompatybilne i mają stabilne połączenie internetowe. Oprócz przygotowania technicznego konieczne jest posiadanie przy sobie wszystkich odpowiednich dokumentów potwierdzających tożsamość i status uczestników programu i ich rodzin, w tym zaświadczeń o niepełnosprawności, bezrobociu lub innych niezbędnych zaświadczeń.
Wszelkie pytania dotyczące Wielofunkcyjnej Pomocy Pieniężnej można kierować na infolinię Wielofunkcyjnej Pomocy Pieniężnej pod numerem 800 11 23 23 lub na adres e-mail: mpca@ukraincy.org.pl.

Przypominamy, że jest to druga fala przyjmowania wniosków o Wielofunkcyjną Pomoc Pieniężną dla Ukraińców w Polsce. Pierwsza fala wniosków była przyjmowana od 21 stycznia do 6 lutego 2024 r. a druga od 22 lutego.

Komentarze 1
Popularne
Polecane
Najnowsze

Jedna odpowiedź do “Nowa pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce – Wielofunkcyjna Pomoc Gotówkowa (MPCA)”

 1. natalia pisze:

  Ми,з чоловіком з Херсона,будинок розбитий,жити немає де,зараз знаходимось в Польщі,просимо допомоги.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *