Zapobieganie handlowi ludźmi – praca Armii Zbawienia

Yelizaveta Kamenieva
Inne, Polska | 6 listopada 2023
Komentarze 0
Szef organizacji przeciwdziałającej handlowi ludźmi-PL

Każdy spotkał się z sytuacją, w której musiał zmienić pracę, znaleźć dodatkowe zajęcie lub przenieść się za granicę w poszukiwaniu lepszych opcji. Jednocześnie ludzie nie zawsze są zainteresowani informacjami o potencjalnych pracodawcach. Może to prowadzić do ich wykorzystywania, a nawet sprzedaży w niewolę. Przyjrzyjmy się statystykom takich przypadków, sposobom przeciwdziałania i zapobiegania im.

Jak powstała Armia Zbawienia i czym się zajmuje?

Organizacja została założona w 1865 roku w Londynie jako Christian Mission. Pomagała potrzebującym, wspierała i informowała. Po 13 latach została przemianowana na Armię Zbawienia, czyli Armię Zbawienia, która działała w 133 krajach. Dziś liczba wolontariuszy przekracza 4 miliony. W szczególności pracują oni w szpitalach, domach opieki, szkołach i ośrodkach dla osób uzależnionych lub tych, które straciły dach nad głową.

Armia Zbawienia działa w Warszawie, Rzeszowie, Starachowicach i Malborku. Zakres świadczonych usług jest dość szeroki:

  • rodzinny klub rekreacyjny;
  • ośrodek opieki nad dziećmi i młodzieżą;
  • praca z bezdomnymi;
  • wsparcie dla osób starszych;
  • Pomoc osobom niepełnosprawnym;
  • banki żywności;
  • projekty edukacyjne.

Wszystkie programy i inicjatywy są finansowane z darowizn i dotacji międzynarodowych. Jeśli chcesz pomóc, możesz skorzystać z usług Armii Zbawienia. W szczególności zajmują się oni dystrybucją odzieży i paczek żywnościowych. Obecnie istnieje pilne zapotrzebowanie na odzież dla potrzebujących. Każdy może pomóc, oddając swoje niechciane ubrania. Głównym warunkiem jest to, aby ubrania były czyste i w dobrym stanie.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu +48 605 368 604 lub adresem e-mail armia.zbawienia@armia-zbawienia.pl. Adres organizacji: Ząbkowska 13/13.

Jak wygląda handel ludźmi we współczesnym świecie?

Świat ewoluuje, a jednocześnie rozwijają się i doskonalą obszary przestępczości przeciwko bezbronnym ludziom. W nowoczesnym społeczeństwie jest również miejsce na handel ludźmi, ale istnieje on w formie wyzysku siły roboczej. W szczególności ludzie są zatrudniani bez umowy lub otrzymują „pracę bez wynagrodzenia” w obcym języku, a ich praca jest wykorzystywana za darmo. W zamian otrzymują zakwaterowanie, wyżywienie i możliwość wizyty u lekarza. Nie ma dostępu do telefonu ani Internetu, a zatem nie ma dostępu do informacji. Tak więc osoba po prostu nie wie, gdzie się udać, aby uzyskać pomoc.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszego Facebook naszego Instagram. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Są to osoby, które podróżują do nieznanych miejsc, nie wiedzą, co robić i nie znają lokalnego języka. Z reguły wpadają w niebezpieczne sytuacje z powodu znajomych, którzy „doradzają” określone miejsce pracy, przekonują ich, że jest bezpieczne i opłacalne, a oni mogą zarobić dobre pieniądze. Ludzie wierzą im na słowo i nie szukają dobrych ofert pracy w Europie. Czasami, gdy słyszą duże sumy pieniędzy, nawet nie powstrzymują się przed wykonywaniem nielegalnej pracy i nie są chronieni przez prawo.

Co wiadomo o wyzysku ludzi w Polsce i na świecie?

W tym roku w Polsce odnotowano 2500 przypadków handlu ludźmi. 71% z nich stanowili Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy lub uciekli przed wojną. A to tylko oficjalnie zarejestrowane przypadki, w których ludzie szukali pomocy. Większość ludzi po prostu to znosi i boi się prosić o pomoc. W szczególności mężczyźni wstydzą się zadzwonić do rodziny i przyznać, że nic nie zarobili.

Ludzie byli zagrożeni nawet na dworcach kolejowych. Pracownicy Armii Zbawienia spotykali się z sytuacjami, w których tzw. wolontariusze przyjeżdżali do Polski i za darmo wywozili kobiety i dzieci do Niemiec. Zamiar handlu ludźmi został zatuszowany przez kobietę trzymającą plakat „darmowy autobus”. Później przyznała, że zapłacono jej za zwabienie ludzi do autobusu. Nawet jeśli uciekasz przed wojną i nie wiesz, dokąd się udać, lepiej zapytaj o informacje na temat bezpłatnej ewakuacji z Ukrainy.

Zobacz też: Praca w godzinach nadliczbowych w Polsce: co warto wiedzieć o warunkach i wynagrodzeniu?

Jednocześnie w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajach skandynawskich zdarzają się przypadki handlu ludźmi. Trafiają tam obywatele UE, którzy znaleźli rzekomo dobry sposób na zarobienie pieniędzy. Oprócz bezpłatnego wykorzystywania pracy fizycznej, istnieje również miejsce na wykorzystywanie seksualne. W tym przypadku jeszcze trudniej jest pomóc, ponieważ osoba wstydzi się tego, czego doświadczyła.

Czym jest wykorzystywanie dzieci?

Wiele dzieci i nastolatków szuka sposobów na uniezależnienie się od rodziców i kupowanie wszystkiego, czego zapragną. Część z nich chce ułatwić życie rodzicom i również szuka pracy. Jednocześnie nie są zatrudniani legalnie, oferuje im się stawkę niższą niż płaca minimalna (10-15 zł za godzinę) i wykorzystuje do własnych celów. Tymczasem zgodnie z polskim prawem nastolatki mogą pracować dopiero od 15 roku życia.

Obecnie w Polsce powszechną praktyką jest zatrudnianie nieletnich do zbierania funduszy na wszelkiego rodzaju pomoc. Chodzą oni z puszkami, proszą o pieniądze, a nawet mogą przedstawić zaświadczenia i dokumenty potwierdzające uczciwość zbiórki. Rzadko jednak figurują na portalu zbiorki.gov.pl, który zawiera bazę organizacji legalnie zbierających środki na pomoc. Czasem nawet organizacja może zostać zdelegalizowana, ale dalej istnieć pod przykrywką dzieci i kamizelek „wolontariusza”.

Taki stan rzeczy utrzymuje się, ponieważ dzieci są zadowolone ze wszystkiego. Rodzice mogą zapobiec faktowi ich wykorzystywania, jeśli zainteresują się czasem wolnym dziecka, źródłem dochodu itp. Powinni mieć jakieś kontakty, nazwiska i adresy, aby w razie potrzeby mogli skontaktować się z policją, podając konkretne fakty.

Zapobieganie i zwalczanie handlu ludźmi

Armia Zbawienia regularnie odwiedza instytucje edukacyjne, aby informować młodych ludzi o nielegalnej pracy, wyzysku i handlu ludźmi. Ponieważ jedna czwarta młodych ludzi chce wyjechać za granicę, muszą oni wiedzieć, jak szukać pracy i być przygotowani na nieuczciwych pracodawców.

Przed wyjazdem lepiej zapoznać się z informacjami o swoim miejscu pracy, poszukać kontaktów i adresów, by zostawić te dane rodzinie. W razie zaginięcia będą wiedzieli, gdzie cię szukać i gdzie udać się po pomoc. Wolontariusze Armii Zbawienia radzą, aby uzgodnić słowo lub frazę kodową, która będzie oznaczać sygnał „SOS” na wypadek, gdybyś wpadł w kłopoty, ale nie możesz powiedzieć tego otwarcie. Możesz na przykład zapytać o życie kota, którego nigdy wcześniej nie miałeś, lub zapytać bezrobotną matkę, jak sobie radzi w pracy.

Jeśli doświadczyłeś już handlu ludźmi lub wykorzystywania, powinieneś skontaktować się z policją lub odpowiednimi organizacjami. Armia Zbawienia również zapewnia niezbędną pomoc. Otrzymasz wsparcie psychologiczne i schronienie. Wskazane jest posiadanie dokumentów z miejsca pracy, aby udowodnić, że popełniono wobec Ciebie przestępstwo. Jeśli nie ma dowodów, trudno będzie potwierdzić cokolwiek słowami.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *