Szczepienia zalecane dla kobiet w ciąży w Polsce w 2023 r.

Yana Zakharchuk
Matki, Medycyna, Polska |
14 października 2023
Data aktualizacji: 10 października 2023, 11:52
Komentarze 0
Lekarz szczepi kobietę w ciąży-PL Source: Vista Create

Szczepienia przed i w trakcie ciąży, a także w okresie połogu, są niezwykle ważne dla zdrowia kobiety ciężarnej i dziecka. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie szczepienia są zalecane w Polsce w 2023 roku dla kobiet w ciąży i które z nich najlepiej wykonać podczas planowania ciąży.

Jakie szczepienia dla kobiet w ciąży są zalecane w Polsce?

Szczepienia osób dorosłych są w Polsce dobrowolne, ale Ministerstwo Zdrowia zaleca regularne szczepienia w celu zminimalizowania ryzyka chorób zakaźnych. Kalendarz szczepień obejmuje szczepienia przeciwko:

  • polio;
  • krztusiec;
  • Tężec;
  • różyczka;
  • świnka;
  • kora;
  • grypa;
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B;
  • zakażenie meningokokami.

Szczepienia w czasie ciąży chronią zarówno matkę, jak i płód, a dzięki przenoszeniu przeciwciał (tj. białek wytwarzanych przez organizm w celu zwalczania chorób) przez łożysko, dziecko jest chronione w pierwszych miesiącach życia, kiedy układ odpornościowy jest najbardziej wrażliwy na choroby. Niektóre szczepienia są zalecane podczas ciąży, a niektóre należy wykonać z wyprzedzeniem, planując ciążę. Następujące szczepionki są bezpieczne w czasie ciąży: grypa, błonica, tężec i krztusiec (w jednej szczepionce).

Jakie są zalecane szczepienia dla kobiet w ciąży w Polsce?

Przed planowaną ciążą zaleca się szczepienia przeciwko chorobom wirusowym i bakteryjnym, które są bardzo niebezpieczne dla ciężarnej i dziecka. Są to szczepienia przeciwko:

  • różyczka, odra, świnka (jeśli kobieta w ciąży nie chorowała wcześniej i nie była szczepiona, należy podać 2 dawki w odstępie co najmniej 4 tygodni)
  • ospa wietrzna (jeśli kobieta w ciąży nie chorowała ani nie była wcześniej szczepiona, należy podać 2 dawki w odstępie co najmniej 6 tygodni);
  • krztusiec;
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (3 dawki szczepionki w odstępach 0-1-6 miesięcy).
  • Grypa (jeśli ciąża przypada na okres epidemii grypy).

Kobietom w ciąży nie należy podawać żywych szczepionek: przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Po szczepieniu należy odczekać co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę. Ostateczną decyzję podejmuje jednak pacjentka po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Przypadkowe zaszczepienie kobiety w ciąży nie powinno być powodem do przerwania ciąży.

Kiedy szczepić się na grypę w ciąży w Polsce?

Kobiety w ciąży są najbardziej podatne na ciężkie formy grypy i często muszą być hospitalizowane, jeśli zachorują. Szczepionki przeciwko grypie są zatwierdzone do stosowania na każdym etapie ciąży i znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania lub łagodzą przebieg choroby i zmniejszają ryzyko powikłań.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Szczepienie przeciwko grypie chroni noworodki w pierwszych miesiącach życia dzięki ochronnym przeciwciałom otrzymanym od matki. Najlepszym czasem na zaszczepienie się przeciwko grypie jest październik, przed rozpoczęciem sezonu grypowego.

Szczepienie przeciwko krztuścowi w ciąży: kiedy je wykonać?

Krztusiec jest chorobą łatwo przenoszoną przez kaszel i kichanie. Najbardziej zagrożone są niemowlęta w wieku poniżej 2 miesięcy. U dzieci choroba może prowadzić do zapalenia płuc, drgawek, upośledzenia mózgu i śmierci. Niemowlęta z krztuścem często nie kaszlą, mają trudności z jedzeniem i mogą stać się sine z powodu niewydolności oddechowej. Dlatego też szczepienie przeciwko krztuścowi znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień w Polsce i na Ukrainie.

Aby chronić siebie i noworodka, zaleca się przyjęcie szczepionki Tdap przed zajściem w ciążę, w jej trakcie lub bezpośrednio po porodzie. Najskuteczniejszy czas na zaszczepienie się przeciwko krztuścowi to okres między 27 a 36 tygodniem ciąży. Szczepionka Tdap jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży. Należy pamiętać, że noworodki mogą otrzymać pierwszą dawkę szczepionki Tdap nie wcześniej niż w wieku sześciu tygodni i dopóki nie otrzymają co najmniej trzech dawek szczepionki, ich poziom ochrony przed krztuścem pozostaje dość niski. Szczepienie kobiety w ciąży jest główną ochroną jej dziecka przed niebezpieczną chorobą.

Gdzie mogę otrzymać szczepionki zalecane dla kobiet w ciąży?

Szczepienie kobiety w ciąży jest przeprowadzane w przychodni (Poradni Poz) w gabinecie szczepień, pod warunkiem, że kobieta posiada skierowanie (zlecenie) od lekarza rodzinnego.

Czy kobiety w ciąży kwalifikują się do bezpłatnych szczepionek?

Badanie kwalifikacyjne w okresie ciąży oraz szczepienia zalecane przez PSO w okresie ciąży są bezpłatne. Szczepienia przeciwko grypie i krztuścowi to dwie szczepionki zalecane w okresie ciąży. Szczepionka przeciwko krztuścowi, zalecana w trzecim trymestrze ciąży, jest płatna. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwie szczepionki dTap przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi o obniżonej zawartości antygenów krztuśca i błonicy (Adacel, Boostrix).

Zobacz też: Jakie usługi medyczne są objęte NFZ w Polsce?

Jeśli jesteś w ciąży jesienią i zimą, powinnaś rozważyć zaszczepienie się przeciwko grypie. W latach 2022/2023 kobiety w ciąży były bezpłatnie szczepione przeciwko grypie szczepionkami Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra.

Aby otrzymać bezpłatne szczepienie przeciwko grypie dla kobiety w ciąży w Polsce, należy:

  • udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza prowadzącego ciążę w celu uzyskania recepty na szczepionkę (należy mieć przy sobie dowód ciąży);
  • odebrać szczepionkę (bezpłatnie) w aptece;
  • złożyć wniosek o szczepienie w klinice, gdzie szczepionka zostanie podana po badaniu.

Podczas pandemii COVID-19 kobiety w ciąży również mogą zaszczepić się bezpłatnie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *