Tymczasowy ochrona w Hiszpanii dla Ukraińców po zrzeczeniu się statusu w innym kraju

Sofiia Verhulesovа
Inne, Świat | 29 października 2023
Komentarze 0
Flagi Ukrainy i Hiszpanii-PL Source: Vista Create

Z różnych powodów osobistych uchodźcy z Ukrainy często rozważają zmianę kraju zamieszkania. Ten artykuł zawiera ważne informacje na temat tymczasowej ochrony w Hiszpanii, udzielanej tam pomocy oraz niektórych szczegółów dotyczących funkcjonowania instytucji państwowych w tym kraju.

Jak uzyskać tymczasową ochronę w Hiszpanii dla Ukraińców w 2023 roku

Ukraińcy mogą otrzymać ponownie ubiegać się o tymczasową ochronę w Hiszpanii, a także w niektórych innych krajach europejskich, nawet jeśli korzystali z niej w innym kraju Unii Europejskiej. Unii Europejskiej. Aby to zrobić, musisz zrezygnować z tymczasowej ochrony ochrony w poprzednim kraju zamieszkania, przyjechać do Hiszpanii i przejść procedurę uzyskania zezwolenia na pobyt na miejscu. Są to ogólne zasady zmiany kraju zamieszkania w UE dla uchodźców z Ukrainy. Jednak lepiej jest skontaktować się z hiszpańskim konsulatem lub ambasadą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Udzielą oni szczegółowych informacji na temat dokumentów i innych wymogów dotyczących relokacji, a także wezmą pod uwagę wszystkie osobiste niuanse i okoliczności.

Procedura uzyskania tymczasowej ochrony ochrony w Hiszpanii

Aby uzyskać tymczasowy ochronę w Hiszpanii należy skontaktować się z policją lub Centrami Recepcji, Pomocy i Koordynacji (CREADE). Te ostatnie znajdują się w Barcelonie, Maladze, Alicante i Madrycie. Możesz umówić się na spotkanie z CREADE, dzwoniąc pod następujące numery:

Na spotkanie należy przygotować dokument tożsamości potwierdzający wyjazd z Ukrainy po 24 lutego 2022 r., podać hiszpański adres, numer telefonu lub adres e-mail, za pośrednictwem którego otrzymamy niezbędne informacje.
Po wypełnieniu wniosku o udzielenie ochronę, otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku, a także numer NIE (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Dzięki temu numerowi możesz otworzyć konto bankowe, kupić nieruchomość, uzyskać ubezpieczenie społeczne, uzyskać numer telefonu komórkowego i domowe połączenie internetowe.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do polskiego numeru PESEL UKR, NIE nie potwierdza statusu prawnego w Hiszpanii. W tym celu należy złożyć wniosek o wydanie wewnętrznego dokumentu zwanego Kartą Identyfikacyjną Cudzoziemca (TIE). TIE potwierdzi Twoje pozwolenie na pobyt w różnych instytucjach publicznych i prywatnych. Po otrzymaniu kartę będziesz mógł również ubiegać się o pomoc finansową, edukację i kursy języka hiszpańskiego, pomoc psychologiczną, medyczną i prawną, zatrudnienie i prawo do ubiegania się o pracę w lokalnych urzędach pracy, a także o bezpłatną kartę SIM. Wniosek o kartę TIE należy złożyć na posterunku policji po uzyskaniu tymczasowej ochrony. Proces ten trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni, podczas których zostanie wydany dokument o charakterze niestałym. Aby ubiegać się o TIE, należy:

 • wypełnij formularz i wydrukuj go
 • zapłacić 16,08 € w instytucji bankowej i zachować potwierdzenie płatności
 • przynieść dokument tożsamości użyty do uzyskania tymczasowej ochrony ochronę
 • przynieść potwierdzenie otrzymania tymczasowej ochrony ochrony
 • przynieś ze sobą zdjęcie w formacie 32×26.

Jakiego rodzaju pomoc finansową otrzymują ukraińscy uchodźcy Ukraińscy uchodźcy w Hiszpanii otrzymują

Hiszpania zapewnia pomoc finansową w wysokości 400 euro dla dorosłych i 100 euro dla dzieci przez okres 6 miesięcy.

Zapraszamy do przyłączenia się do kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Płatności są dokonywane przez hiszpański Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Instituto Nacional de la Seguridad Social). Aby je otrzymać Aby je otrzymać, należy stawić się na osobiste spotkanie w instytucji.

Pomoc mieszkaniowa dla Ukraińców w Hiszpanii

Aby uzyskać bezpłatne zakwaterowanie w Hiszpanii, należy złożyć wniosek o azyl na lokalnym posterunku policji. Należy to zrobić natychmiast po przybyciu do Hiszpanii. Następnie zostaniesz skierowany do organizacji, która pomaga uchodźcom znaleźć zakwaterowanie w Twoim mieście lub regionie. Najczęściej jest to jedna z trzech organizacji:

 • Czerwony Krzyż Hiszpania (Cruz Roja)
 • Cear
 • Accem

W dużych miastach (Barcelona, Alicante, Madryt, Malaga) istnieją również wyspecjalizowane instytucje socjalne dla Ukraińców, które mogą pomóc w osiedleniu się. Aby umówić się na spotkanie, należy zadzwonić pod numer +34 910474444.

Zatrudnienie w Hiszpanii dla Ukraińców

Status tymczasowy automatycznie daje ukraińskim uchodźcom pozwolenie na pracę. Aby znaleźć przyzwoitą pracę, warto zarejestrować się w Państwowej Służbie Zatrudnienia (SEPE), gdzie można w szczególności uzyskać dostęp do kursów języka hiszpańskiego lub rozwoju zawodowego zgodnie z hiszpańskim rynkiem. Do rejestracji w Państwowej Służbie Zatrudnienia wymagane są następujące dokumenty:

 • Hiszpański numer NIE (odpowiednik polskiego numeru PESEL)
 • dowód posiadania numeru ubezpieczenia społecznego
 • kopie i oryginały dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje.

Zobacz też: Można już składać wnioski o paszport ukraiński w Niemczech, Turcj, Czechach, na Słowacji oraz w Hiszpanii

Po udanym przyjęciu otrzymasz kartę poświadczającą bezrobocie w Hiszpanii. Jednak oprócz przywilejów, posiadacz karty ma również obowiązki wobec SEPE. Obejmują one:

 • co trzy miesiące, aby zaktualizować pieczęć na karcie bezrobotnego
 • szukać pracy
 • uzyskać zezwolenie, jeśli planujesz podróż za granicę
 • jeśli SEPE zadzwoni do Ciebie z ofertą pracy lub na inspekcję, masz obowiązek zgłosić się do biura.

Aplikowanie do Służby Cywilnej nie jest jedynym sposobem na znalezienie pracy w Hiszpanii. Możesz na przykład skorzystać z grup na Facebooku, takich jak Ukraińcy w Hiszpanii, które często publikują oferty pracy. Możesz także skorzystać ze znanej platformy poszukiwania pracy dla Ukraińców: UATalents, lub międzynarodowych stron takich jak Jooble, Jobs.ua i innych. Oczywiście nie należy zaniedbywać lokalnych hiszpańskich zasobów online:

 • Infoempleo – uniwersalny portal z ofertami pracy
 • Domestika – oferty pracy dla kreatywnych profesjonalistów
 • Primerempleo – zatrudnienie dla osób bez doświadczenia, młodych ludzi studiujących na uczelniach wyższych i tych, którzy niedawno otrzymały dyplom i szukają swojej pierwszej pracy
 • Turijobs – oferty pracy dla profesjonalistów z branży turystycznej, hotelarskiej i restauracyjnej
 • Net – to portal umożliwiający znalezienie pracy w niepełnym wymiarze godzin i pracy dorywczej.

Jak wygląda opieka zdrowotna i edukacja dla uchodźców w Hiszpanii?

Tymczasowy ochrona daje Ukraińcom dostęp do systemu opieki zdrowotnej w Hiszpanii. System ten jest zasadniczo bezpłatny. Jedynymi wyjątkami są skomplikowane operacje i usługi dentystyczne. Aby otrzymać Aby skorzystać z opieki medycznej, należy zgłosić się do centrum medycznego z paszportem i adresem. Tam otrzymasz tymczasową rejestrację, która zapewnia dostęp do lekarza rodzinnego i pediatry.
Po tymczasowej rejestracji i otrzymaniu numeru NIE należy uzyskać stałą kartę medyczną. Można to również zrobić w najbliższym centrum medycznym. Karta będzie ważna w każdym hiszpańskim centrum medycznym. Zapewni to pełny dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym mogą otrzymać bezpłatną edukację. Aby zostać przyjętym do placówki edukacyjnej, należy złożyć wniosek do Centrum Obsługi i Pomocy Uchodźcom Ukraińskim (CAR Centro de Acogida a Refugiados).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *