Skąd Ukraińcy w Polsce biorą pieniądze – badanie

Komentarze 0
Dolary USA Foto: Marian Savchyshyn/Ukrainian in Poland

Ponad połowa Ukraińców mieszkających w Polsce nie korzystała z pieniędzy zarobionych w Ukrainie w ciągu ostatniego roku, wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Analityczne międzynarodowej agencji rekrutacyjnej Gremi Personal na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy.

Badanie, przeprowadzone na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy, pokazuje również, że tylko 3 procent Ukraińców w Polsce pracowało zdalnie dla ukraińskich firm w ubiegłym roku. 10% Ukraińców utrzymywało się w Polsce za pieniądze swojej rodziny.

Liczba Ukraińskich obywateli mieszkających w Polsce, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy, korzystały z pieniędzy zarobionych w Ukrainie, wynosi 40%, a wśród nich 53% twierdzi, że odbyła się zmiana wysokości ich miesięcznych wydatków.

Warto zauważyć, że 60% obywateli Ukrainy nie korzysta z pieniędzy zarobionych w Ukrainie. Może to świadczyć o tym, że przystosowali się już do życia w Polsce i, biorąc pod uwagę rozszerzenie programu ochrony uchodźców, nie planują powrotu, – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal

Wśród tych Ukraińców, dla których wysokość wydatków w Polsce uległa zmianie, 20% wyjaśniło, że udało im się znaleźć pracę. Dla 15% zmiana w wydatkach była spowodowana zakończeniem pieniędzy, które wcześniej zarabiali na Ukrainie. 4% straciło pracę zdalną na Ukrainie, a kolejne 4% respondentów stwierdziło, że ich krewni przestali ich wspierać finansowo.

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Raport z badania wskazuje, że 57% ankietowanych Ukraińców odmówiło podania przyczyny zmiany kwoty wydatków w ubiegłym roku.

Ukraińcy w polskich firmach

Według najnowszego badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Personnel Service, zatrudnienie ukraińskich pracowników w polskich firmach rośnie. Niemal co drugi polski przedsiębiorca zatrudnia pracowników z Ukrainy. Opublikowany raport pokazuje wzrost o 7% w porównaniu z badaniem z listopada 2022 r. i o 15% więcej niż w roku poprzednim.

Ukraińcy aktywnie rejestrują firmy w Polsce. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej stało się alternatywą dla pracy w innych polskich firmach.

„Dynamika wzrostu liczby tych rejestracji stale przyspiesza i w drugiej połowie 2023 r. przekroczy nawet 2,8 tys. firm miesięcznie”, – pisze Rzeczpospolita.

Zobacz też: Jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę - 8 sposobów

W publikacji podane, że więcej niż co dziesiąta nowa firma zarejestrowana w Polsce w 2023 r. jest własnością Ukraińców.

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej liczba firm zarejestrowanych w Polsce przez Ukraińców zaczęła gwałtownie rosnąć pod koniec 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *