Od stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani na platformie PUE ZUS

Tetiana Sharapova
Polska, Praca | 16 listopada 2022
Komentarze 0
Source: Vista Create

Od 1 stycznia wszyscy przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani na platformie PUE ZUS. Dotyczyć to będzie zarówno właścicieli małych i średnich, jak i dużych firm. Podpowiadamy, jakie zmiany zostaną wprowadzone.

Co powinno się zmienić dzięki innowacjom?

Wszelkich zmian dokonuje się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego do 30 grudnia 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy muszą mieć profil na platformie PUE ZUS. Dotyczy to zarówno polskich przedsiębiorców, jak i Ukraińców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce.

Istotne jest, że na platformie muszą zarejestrować się zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej. Przedsiębiorcy mogą to zrobić osobiście lub upoważnić kogoś innego do pełnienia roli płatnika składek PUE ZUS.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak założyć profil w PUE ZUS?

W celu wykonania zlecenia należy założyć profil PUE ZUS. Pamiętaj, że profil jest zawsze tworzony dla osoby fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten wygląda następująco:

  1. Wejdź na stronę ZUS i kliknij Zarejestruj się w PUE;
  2. Wybierz dla kogo tworzysz profil: dla siebie, dla przedsiębiorcy czy dla firmy. W zależności od wyboru, formularz rejestracyjny może się nieco różnić.
  3. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować jako przedsiębiorca, będziesz musiał podać swój polski numer identyfikacji podatkowej (NIP).
  4. Następnie należy wybrać sposób rejestracji: za pomocą gov.pl, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za pomocą bankowości elektronicznej lub za pomocą formularza rejestracyjnego. W zależności od wybranej metody, proces rejestracji będzie się różnił;
  5. Jeśli wybierzesz jedną z trzech pierwszych metod, część wymaganych danych zostanie wypełniona automatycznie. Trzeba będzie tylko potwierdzić ich prawidłowość.
  6. W przypadku rejestracji za pomocą formularza, należy samodzielnie uzupełnić obowiązkowe dane. Również w ciągu 7 dni będziesz musiał potwierdzić poprawność swoich danych. Można to zrobić za pomocą paszportu.
  7. Jeśli chcesz zarejestrować inną osobę, musisz dostarczyć jej pełnomocnictwo elektroniczne lub przesłać do ZUS pełnomocnictwo papierowe. Przy jego wypełnianiu najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL.
  8. Jeśli Twoja firma ma kilku przedstawicieli, to muszą oni wspólnie udzielić pełnomocnictwa. Aby to zrobić, należy dostarczyć załącznik PEL-Z do formularza PEL. Musi być on podpisany przez wszystkich przedstawicieli firmy.
  9. Jeśli składasz pełnomocnictwo drogą elektroniczną, musi ono zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny, Twój osobisty podpis (e-protokół) lub być podpisane profilem zaufanym (PZ ePUAP).

To kończy proces tworzenia profilu. Pamiętaj, że musisz zarejestrować się na platformie PUE ZUS do 30 grudnia 2022 r.

Wcześniej konieczność posiadania profilu PUE ZUS dotyczyła tylko tych przedsiębiorców, którzy współpracowali z 5 lub więcej osobami. Właściciele małych firm nie musieli więc zakładać tego profilu.

Jakie inne dokumenty powinni mieć przedsiębiorcy w Polsce?

Jeśli zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce, musisz złożyć na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/ następujące dokumenty:

  • oświadczenie o wyborze formy opodatkowania;
  • twoje dane osobowe (obywatelstwo, adres zamieszkania i pracy, itp.);
  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość;
  • numer PESEL;
  • kody PKD – czyli informacje o rodzaju Twojej działalności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie;
  • dokument potwierdzający Twój legalny pobyt w Polsce.

Musisz również wskazać listę pracowników, których planujesz zaangażować w swoją działalność, nazwę firmy, dane z urzędu skarbowego oraz planowaną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce.

Zobacz też: Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”

Pamiętaj, że gdy tylko Twój pobyt w Polsce przestanie być legalny, nie będziesz mógł już prowadzić działalności w tym kraju. Dlatego uważnie kontroluj ważność swoich dokumentów.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *