Nowości w aplikacji Diia – jak zmienią życie Ukraińców?

Yulya Dragan
Aplikacje, Ukraina | 21 listopada 2022
Komentarze 0
Osoba dodająca uprawnienia w aplikacji diia Source: ukraine.ua

Diia to uniwersalna aplikacja dla obywateli, umożliwiająca korzystanie ze wszystkich usług elektronicznych państwa w ramach jednego standardu. Dostępne są tam wszystkie dokumenty cyfrowe oraz prawo jazdy z dowodem rejestracyjnym samochodu. Ale jakie innowacje szykuje dla nas ukraiński rząd, dowiemy się więcej w naszym artykule.

Jakie perspektywy mają Ukraińcy w aplikacji Diia?

Wielu Ukraińców przebywających za granicą utrzymuje kontakt z ojczyzną, a Ukraina wychodzi naprzeciw potrzebom swoich obywateli poprzez cyfryzację wszystkich dokumentów i udoskonalenie aplikacji Diia. Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął poprawki do dwóch dekretów regulujących wydawanie praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów. Zgodnie ze zmianami, w najbliższym czasie nie będzie już obowiązku odbierania plastikowych form dokumentów o uprawnieniach do kierowania pojazdami oraz o rejestracji pojazdów.

Jakie opcje są oferowane?

 • wyłącznie online z wydawaniem wyłącznie elektronicznych wersji dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów;
 • lub z wydaniem tradycyjnych plastikowych form prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu, np. w centrum obsługi MSW.

Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął ostateczne przepisy (w sumie trzy uchwały i jedną ustawę) mające na celu prawne uregulowanie procedury uzyskania elektronicznego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Co się zmieni wraz z cyfryzacją prawa jazdy i prawa do rejestracji pojazdu?

Elektroniczne wersje dokumentów, czyli e-prawo jazdy i e-świadectwo rejestracji pojazdów, mogą stać się jedynymi dostępnymi dla osoby dokumentami dającymi uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli wcześniej, przy rejestracji samochodu czy uzyskaniu prawa jazdy, wypełnienie druków tych dokumentów było obowiązkowe, to od połowy grudnia będzie można z nich całkowicie zrezygnować.

Prawo jazdy lub dowód rejestracyjny pojazdu w Elektronicznym Urzędzie Kierowcy lub w aplikacji Diia nie tylko staje się odpowiednikiem fizycznych dokumentów, ale może je całkowicie zastąpić.

Digitalizacja usług oznacza, że za pomocą kilku kliknięć będzie można wymienić prawo jazdy, dokonać czynności rejestracyjnych z pojazdami w przypadkach, w których badanie specjalistów służby eksperckiej MSW nie jest obowiązkowe. Obywatele będą mogli zaoszczędzić pieniądze, nie płacąc za puste produkty.

Kiedy zmiany w aplikacji Diia wchodzą w życie?

Wszystkie te zmiany dotyczące e-prawa jazdy i e-dowodu rejestracyjnego pojazdu wejdą w życie 14 grudnia 2022 roku.

Jak znaleźć swoje prawa w Diia?

Posiadanie wszystkich dokumentów w jednej aplikacji jest bardzo wygodne. Jednak nie wszyscy użytkownicy znają pełną listę usług internetowych i wiedzą, jak postępować w spornych sytuacjach.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak dodać prawo jazdy do Diia?

Aby dodać swoją licencję do Diia, wykonaj poniższe kroki:

 1. Pobierz aplikację Diia w App Store lub Google Play.
 2. Zaloguj się przez Privat24, Monobank lub Bank ID.
 3. Wymyśl 4-cyfrowy kod-hasło.
 4. Kliknij „Przejdź do dokumentów”.
 5. Twoja elektroniczna licencja i paszport techniczny powinny zostać automatycznie wciągnięte do programu i wyświetlone w menu głównym.

Dlaczego prawa jazdy nie są wnoszone do Diia?

Istnieją różne warianty tego problemu:

 1. Twoje dane nie znajdują się w rejestrze elektronicznym. Państwowa Ewidencja zawiera prawidłowe dane tylko 2,5 mln kierowców (z 9,5 mln) od momentu jej powstania w 2013 roku. Jednak dzięki synchronizacji rejestrów transportowych i demograficznych oraz integracji najnowszego zdjęcia z paszportu lub dowodu osobistego udało się zwiększyć liczbę cyfrowych dokumentów obywateli do 5,5 mln.
 2. Posiadasz laminowane lub stare dokumenty papierowe lub zmieniłeś swoje dane osobowe po uzyskaniu prawa jazdy.

Jak dodać prawo jazdy starego typu do Diia?

Trzeba przejść weryfikację na stronie biura kierowcy. Aby to zrobić, potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Po tym czasie Twoje dane zostaną zaktualizowane automatycznie, a program je wyciągnie.

Jak sprawdzić online czy prawo jazdy jest ważne?

Centrum Usług Głównych MSW opracowało i uruchomiło nową usługę elektroniczną „Sprawdzenie prawa jazdy”, która pozwala na samodzielne sprawdzenie ważności dokumentu po serii i numerze prawa jazdy, a także na obejrzenie wszystkich otwartych kategorii. Aby skorzystać z usługi, należy wpisać w odpowiednie pola serię (trzy litery) i sześciocyfrowy numer prawa jazdy. Jeśli takie dane są dostępne w Jednolitym Rejestrze Państwowym MSW, na ekranie pojawią się wszystkie informacje określone w formularzu licencji, z wyjątkiem danych osobowych. Serwis daje możliwość sprawdzenia prawa jazdy po 2013 roku.

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne za granicą i gdzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy?

Europa pozwala na używanie ukraińskiego prawa jazdy (plastikowe karty w kolorach różowym, żółtym i niebieskim), ale prawo jazdy w formie książeczki (stare) nie będzie ważne. Ukraińskie prawa jazdy są ważne we wszystkich krajach, które podpisały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Jednocześnie nasze licencje obowiązują również w krajach, które podpisały Konwencję Genewską. Muszą one jednak posiadać również prawa międzynarodowe. W Centrum Obsługi MSW można uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, ale tylko jako dodatek do krajowego.

Jak odzyskać skradziony, zagubiony lub zniszczony dokument za pośrednictwem Diia?

Za pośrednictwem platformy internetowej można przywrócić utracony lub uszkodzony dokument. Otwórz aplikację Diia, złóż elektroniczny wniosek, zajmie to do 10 minut, a następnie wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 5 dni roboczych, a koszt takiej usługi to 219 UAH (ceny obowiązują na listopad 2022).

Algorytm działania:

 1. Zaloguj się do elektronicznego konta kierowcy za pomocą podpisu elektronicznego.
 2. W sekcji usługi elektroniczne wybierz „Przywrócenie i wymiana prawa jazdy”.
 3. Wypełnij wniosek i dołącz elektroniczne kopie dokumentów potwierdzających zmianę danych osobowych oraz zaświadczenie z policji.
 4. Zastosuj podpis elektroniczny.
 5. Dokonaj płatności za pomocą systemu płatności elektronicznych.
 6. Oczekuj powiadomienia w przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku i dokumentów w rejestrach państwowych i bazach danych.
 7. Odbierz prawo jazdy w terytorialnym centrum obsługi MSW podanym w Twoim elektronicznym wniosku lub pojawi się ono online w aplikacji Diia.

Co jeśli nie mam podpisu elektronicznego?

Skontaktuj się z dowolnym akredytowanym centrum certyfikacji kluczy. Wypełnij formularz rejestracyjny, swoje dane paszportowe i numer podatnika. Koszt usługi wynosi około 200 UAH, ale może się różnić w zależności od centrum certyfikacji. Lista ośrodków dostępna jest tutaj. Użytkownicy Privatbanku mogą uzyskać podpis elektroniczny za darmo w swoim osobistym koncie internetowym „Privat24” lub w oddziale banku. Zaleca się przechowywanie klucza podpisu elektronicznego na nośniku wymiennym, na przykład na pamięci USB.

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli straciłem prawo jazdy?

W przypadku odtworzenia utraconego lub zniszczonego prawa jazdy i statusu specjalnego, podczas wymiany prawa jazdy wydanego po raz pierwszy, po upływie 2-letniego okresu ważności lub w związku ze zmianą danych osobowych, nie jest konieczne ponowne zdawanie egzaminów.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Czy mogę otrzymać odmowę przy zamawianiu usługi przez elektroniczne biuro kierowcy?

Można odmówić wymiany lub wydania prawa jazdy, jeśli:

 • w jednolitym rejestrze państwowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie ma cyfrowego wizerunku twarzy kierowcy;
 • złożone dokumenty lub rejestr demograficzny nie zawierają informacji o rejestracji miejsca zamieszkania;
 • niska jakość dokumentów, ich niepełna objętość lub brak, w wyniku czego pracownik nie może zapoznać się i przetworzyć informacji;
 • istnieje niezgodność informacji zawartych w złożonych dokumentach z rejestrami;
 • czasowe ograniczenie lub pozbawienie prawa do kierowania pojazdami lub znalezienie się na liście poszukiwanych.

Jak będą wyglądały zmiany w aplikacji Diia dla obywateli Ukrainy?

Na podstawie wniosku można potwierdzić swoje uprawnienia do kierowania pojazdem. Jeśli stróż prawa zatrzyma Cię i poprosi o wgląd do dokumentów, to elektroniczna wersja prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu jest ważna i nie wymaga potwierdzenia plastikową kartą.

Do aplikacji wgrywamy przednią i tylną stronę e-dokumentu, która będzie zawierała kod QR – zostanie on zeskanowany przez policjantów za pomocą specjalnego urządzenia. Trwa to trzy minuty, po czym kod znika. W razie potrzeby można go ponownie wygenerować w aplikacji.

Tylko właściciel samochodu może dodać elektroniczną wersję paszportu technicznego do Państwowego Rejestru. Jeśli jeździsz samochodem, który jest zarejestrowany na inną osobę, to musisz mieć przy sobie oryginał tego dokumentu.

W ostatnim czasie w aplikacji Diia pojawiło się pięć kolejnych usług. Teraz więc aplikacja posiada angielskie wersje paszportu, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Powróciła też długo oczekiwana usługa „car sharing”. Dodatkowo kierowcy mogą płacić mandaty od policjantów z patrolu. Poinformowało o tym Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.

Oczywiście w obecnych warunkach, gdy mobilne gadżety stały się alternatywą dla portfela, a aplikacja Diia pozwala nie tylko na odbieranie usług online, ale także stała się alternatywą dla papierowych czy plastikowych dokumentów, takie innowacje są pozytywnie odbierane przez użytkowników.

Dlatego kierowcom, którzy żyją zgodnie z duchem czasu, wystarczy gadżet z dostępną w nim zaktualizowaną aplikacją Diia i dokumentami elektronicznymi.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *