Sprawdzanie statusu wydania paszportu online: instrukcje krok po kroku

Irina Turaieva
dokumenty, podróże | 19 stycznia 2024
Komentarze 0
Kobieta sprawdzająca status rejestracji paszportu online Source: Vista Create

Ukraińcy, którzy złożyli wniosek o ukraiński paszport i chcą mieć ten proces pod kontrolą, mają teraz taką możliwość. Można sprawdzić status swojego paszportu i innych dokumentów online, korzystając ze specjalnej usługi, którą szczegółowo opisujemy poniżej.

Gotowość jakich dokumentów w Ukrainie można sprawdzić online?

Obecnie Ukraińcy, a także nierezydenci Ukrainy, mają możliwość sprawdzenia online statusu wykonania i gotowości takich dokumentów:

Jednocześnie, jak podano na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, osoba może sprawdzić gotowość zamówionych dokumentów od następnego dnia po złożeniu wniosku do odpowiedniej jednostki terytorialnej SMS.

Warto przypomnieć, że obecnie Ukraińcy mają możliwość ubiegania się o paszport lub dowód osobisty zarówno w dowolnej jednostce terytorialnej Służby Migracyjnej, niezależnie od miejsca rejestracji, w oddziałach ASC, jak i w oddziałach państwowej służby paszportowej «Dokument», w tym za granicą. Należy pamiętać, że procedura nie ograniczy się do wizyty w punkcie paszportowym, jeśli na przykład zgubiłeś dokumenty w Polsce.

Jak sprawdzić status wydania paszportu w Ukrainie online?

Etap przetwarzania dokumentu można sprawdzić za pomocą specjalnej usługi online. Jest ona dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i nosi nazwę «Sprawdzanie stanu realizacji dokumentu».

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Korzystanie z usługi jest dość proste. Oto przewodnik krok po kroku, jak sprawdzić dokumenty online:

  1. Wybierz z listy typ dokumentu, który chcesz sprawdzić.
  2. Wskaż, czy niniejszy dokument dotyczy osoby dorosłej czy dziecka.
  3. Określ dokument, na podstawie którego dokonano rejestracji (paszport obywatela Ukrainy w formie książeczki, dowód osobisty, paszport zagraniczny lub akt urodzenia). Na tym etapie, w zależności od wybranego dokumentu, konieczne będzie również wprowadzenie danych dokumentu. Podczas wprowadzania danych ważne jest przestrzeganie pewnych zasad: seria paszportu z książeczki powinna być wpisana dużymi ukraińskimi literami, a numer rejestracyjny aktu urodzenia powinien być wskazany tak, jak jest wskazany bezpośrednio w dokumencie. Należy pamiętać, że jeśli numer dokumentu zaczyna się od litery «I», a ukraińska litera nie pasuje, można również spróbować wpisać na przemian łacińskie «I» lub cyfrę «1», ponieważ trudno jest stwierdzić, którą literę lub cyfrę wprowadził operator podczas procesu rejestracji. Seria i numer dokumentu nierezydenta lub bezpaństwowca muszą być wpisane bez znaków interpunkcyjnych.

Jeśli wszystkie dane zostały wprowadzone poprawnie, na ekranie pojawi się informacja o gotowości paszportu.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *