TAX FREE: co to jest i jak działa w Polsce

Komentarze 1
Kobieta korzystająca z systemu Tax Free Source: Vista Create

Czy wiesz, że możesz odzyskać zapłacony podatek w polskiej sieci handlowej? Jest to możliwe dzięki TAX FREE. Podpowiadamy, co to jest i jak z niego korzystać.

Co to jest TAX FREE?

TAX FREE to program, który umożliwia podróżnemu spoza Unii Europejskiej otrzymanie zwrotu podatku VAT zapłaconego przy zakupie towarów w Polsce. Co ważne, podróżujący nie musi być obywatelem Unii Europejskiej.

System TAX FREE jest korzystny zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Ponieważ sprzedawcy mogą zastosować stawkę 0% VAT do dostawy towarów, które zostały zwrócone podróżnemu. Ale może się to zdarzyć w warunkach przestrzegania wszystkich norm prawnych.

Faktem jest, że podatek VAT z reguły idzie na zapewnienie emerytur obywatelom UE. Dlatego osoba, która nie posiada obywatelstwa Unii Europejskiej, może odzyskać pieniądze, które zostały zapłacone jako podatek VAT. Ponieważ cudzoziemiec płaci już podatki w swoim kraju i nie jest zobowiązany płacić w innym.

TAX FREE dotyczy prawie wszystkich rodzajów towarów. Wyjątkiem jest paliwo, za które nie odzyskasz części środków.

Kto może korzystać z TAX FREE?

Jak już wspomniano, z systemu TAX FREE może skorzystać każdy podróżny, który przyjechał spoza Unii Europejskiej. Aby to zrobić, musisz kupić dowolny produkt na terenie Polski lub innego kraju i wywieźć go poza jej granice, do kraju, który nie jest częścią UE.

Zgodnie z prawem, prawo do rejestracji TAX FREE przysługuje każdemu obywatelowi, który na stałe mieszka poza Unią Europejską.

Taka praktyka jest powszechna w Polsce, ponieważ podatek VAT naliczany jest w kraju. To samo dotyczy innych krajów Unii Europejskiej. Przy eksporcie towaru poza UE cena naliczana jest netto, czyli bez podatku. Jeśli więc eksportujesz towar poza UE, możesz liczyć na zwrot jego częściowego kosztu.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Na jakich warunkach można skorzystać z TAX FREE?

Pomimo tego, że program jest dystrybuowany w całej UE, aby z niego skorzystać, należy spełnić określone warunki. Na terytorium Polski są one następujące:

 1. nie jesteś zatrudniony w Polsce;
 2. nie posiadasz stałego pobytu lub zezwolenia na pobyt w Polsce;
 3. nie jesteś uchodźcą;
 4. nie jesteś mieszkańcem RP;
 5. kwota Twojego zakupu musi wynosić co najmniej 200, a czasem nawet 300 złotych;
 6. musisz kupić produkt w oficjalnym sklepie i koniecznie otrzymać paragon lub fakturę;
 7. towar należy wywieźć z Polski w ciągu 3 miesięcy od dokonania zakupu.

Jak więc widać, program jest przeznaczony specjalnie dla podróżników. Upewnij się również, że zakupiony towar można wywieźć poza granice Polski.

Jak korzystać z TAX FREE?

Jeśli przyjechałeś do Polski jako turysta, możesz skorzystać z programu TAX FREE. Warto jednak pamiętać, że w zależności od sklepu warunki mogą się nieznacznie różnić. Dlatego warto od razu dowiedzieć się o szczegółach.

Jeden punkt jest jednak stały dla wszystkich sklepów. Jest to przygotowanie dokumentacji, czyli dowodu zakupu. Aby pomyślnie skorzystać z warunków programu, paragon musi zawierać:

 1. dane i pieczęć;
 2. twoje nazwisko, imię i patronimik;
 3. numer i seria paszportu zagranicznego;
 4. twój adres zamieszkania i miejsce zamieszkania;
 5. nazwę kupowanego produktu i jego cenę;
 6. datę zakupu;
 7. podpis kupującego i sprzedającego.

Zobacz też: Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

Dokładnie sprawdź te dane w sklepie. Bo jeśli któraś z tych pozycji nie zostanie uwzględniona na rachunku, nie będziesz mógł skorzystać z warunków programu TAX FREE. Nie ma znaczenia, czy paragon jest elektroniczny, czy drukowany. Ale musi być do niego dołączony paragon fiskalny.

W miarę możliwości nie usuwaj też metek z towaru i nie otwieraj opakowania do momentu przekroczenia granicy. W końcu trudniej będzie udowodnić, że produkt jest nowy.

Jakie są metody zwrotu podatku VAT?

Jeśli wszystko Ci się udało i przysługuje Ci zwrot podatku VAT, to wiedz, że istnieje kilka sposobów, aby go uzyskać:

 1. Bezpośrednio w sklepie. Aby to zrobić, musisz wrócić do sklepu, w którym produkt został zakupiony. Musisz mieć paragon ze stemplem celnym, czek i dowód osobisty. Pieniądze zostaną wydane natychmiast w sklepie w gotówce.
 2. Podczas przekraczania granicy. W takim przypadku musisz dołączyć do kolejki na żywo. Będziesz potrzebować tych samych dokumentów, co przy składaniu wniosku do sklepu, ale pamiętaj, że może to zająć dużo czasu.
 3. W oddziale Global Blue. Jest to firma zajmująca się sprawami zwrotu podatku. W takim przypadku możesz otrzymać zwrot pieniędzy gotówką lub kartą. Ale bądź przygotowany, że będziesz musiał długo czekać. Ponadto możesz zostać obciążony opłatą.
 4. Pocztą. Ta opcja jest najtrudniejsza i dość ryzykowna. Musisz wysłać do działu Global Blue wszystkie dokumenty. Przygotuj się na to, że odpowiedź nie nadejdzie prędko, a także na to, że Twoje dokumenty mogą zaginąć. W takim przypadku otrzymanie zwrotu pieniędzy nie będzie możliwe.

Możesz skorzystać z dowolnej dogodnej metody zwrotu, ale weź pod uwagę wszystkie niuanse, aby uniknąć niedogodności.

Innowacje w systemie Tax Free

Proces ubiegania się o Tax Free nie jest zbyt skomplikowany, ale możliwe jest popełnienie błędów. Dlatego też, aby pomóc użytkownikom uniknąć pomyłek, w systemie wprowadzono ostatnio kilka aktualizacji:

 1. Aplikacja Tax Free. W Polsce została uruchomiona aplikacja mTaxFreePl, w której można przechowywać wszystkie niezbędne dokumenty w formie elektronicznej.
 2. Utworzenie numeru UN, który będzie służył jako dokument tożsamości. Unikalny numer można utworzyć bezpośrednio w aplikacji, a następnie okazać go sprzedawcy lub podczas kontroli celnej.
 3. Kod QR dla podróżnych – zapewnia dostęp do strony internetowej systemu i może być używany do sprawdzania statusu dokumentu. Kod można znaleźć w granicznych urzędach celnych, w miejscach, w których wydawane są dokumenty TaxFree, a także na lotniskach w pobliżu specjalnych tablic informacyjnych.
Komentarze 1
Popularne
Polecane
Najnowsze

Jedna odpowiedź do “TAX FREE: co to jest i jak działa w Polsce”

 1. Tax Free pisze:

  Aplikacja TaxFree.biz znacznie ułatwia wystawianie dokumentów Tax Free

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *